WMOC Sprint Qualiter 01-07-2008 21:33
Results WMOC Sprint Qualicreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W65 Qualification 1  (7 1.4 km  20 m   13 C         

    1  65777 Torid Kvaal                  00 [1920205] Freidig Spk.        NOR       13:03 
    2  65813 Liudmila Labutina            00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       14:43 
    3  65783 Astri Rogstad                00 [1870202] FOSSUM IF           NOR       15:17 
    3  65864 Sand Mellem Liv Irene        43 [1870229] Grue IL             NOR       15:17 
    5  65709 Rannveig Stavik              43 [640497] MOLDE O IF           NOR       15:29 
    6  65726 Pirkko Tahvanainen           40 [840279] HOLLOLAN U46         FIN       15:53 
    7  65729 Hillevi Syvatera             00 [930747] RISU FINLAND         FIN       16:06 
    8  65812 Vigenstad Astrid             00 [1870447] Lillehammer OK      NOR       16:14 
    9  65760 Hanne Bræck                  00 [1870401] Kongsberg OL        NOR       16:15 
   10  65816 Gudrun Broman                00 [1770227] Göteborg-Maj. OK    SWE       16:18 
   11  65818 Birgitta Thunell             00 [1770293] IFK Lidingö SOK     SWE       16:36 
   12  65741 Rauni Muikku                 00 [1490519] NAVI                FIN       16:57 
   13  65745 Irma Bjärud                  00 [1770945] Västerbergslag. OL  SWE       17:04 
   14  65853 Gunnel Svensson              43 [1770306] IK Ymer Borås       SWE       17:21 
   15  65875 Sonia Johansson              42 [1770422] Kvernsvedens Golf O SWE       17:47 
   16  65831 Inga-Lill Wikingsson         00 [1770847] Stigmännen-K OK     SWE       17:58 
   16  65721 Jennifer Taylor              43 [810102] CHIGWELL OC          UKR       17:58 
   18  65787 Hilda Grueniger              00 [2460660] OLV ZUG             SUI       18:24 
   19  65730 Rae Lomas                    41 [940479] MANCHESTER OC        GBR       18:32 
   20  65706 Elvira Frantsuzova           40 [220587] OK M MOSCOW          RUS       18:49 
   21  65823 Ethel Nord                   00 [1770449] Lindebygdens OK     SWE       19:00 
   22  65796 Manon Rennotte               43 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       19:07 
   23  65764 Unni Drage                   00 [1870243] HAUGERUD            NOR       19:10 
   24  65748 Anne-Catrine Persson         00 [1770482] Mariestads FK       SWE       19:27 
   24  65810 Elvy Peterson                00 [1770861] Sundsvalls OK       SWE       19:27 
   26  65829 Ann-Marie Byström            00 [1770788] Sidensjö IK         SWE       19:30 
   27  65742 Elena Krylatykh              00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       19:37 
   28  65779 Turid Nygaard                00 [1870890] TIF Viking          NOR       19:50 
   29  65811 Hestad Siri                  00 [1870237] HAMAR OK            NOR       20:03 
   30  65858 Eva Aalde                    42 [1770833] Sp. Kl. Freidig     NOR       20:06 
   31  65774 Margith Reppesgård           00 [1870248] HEDRUM OL           NOR       20:24 
   32  65762 Åste Eggen                   00 [1870481] MÅREN OK            NOR       20:30 
   32  65789 Marie-Louise Mittelholzer    00 [2470638] OLG Kakowa          SUI       20:30 
   34  65700 Pat Aspinall                 42 [20166] EPOC                  GBR       20:40 
   35  65815 Anita Molinder               00 [1770180] Fagersta OK         SWE       20:53 
   36  65793 Valerie Brammall             00 [2640171] Esk Valley OC       AUS       21:18 
   37  65806 Nora Praznik                 00 [1540274] HSV OL              AUT       21:37 
   38  65871 Rose-Marie Johansson         43 [5020194] FK Friskus-Varberg  SWE       21:44 
   39  65727 Ulla Finnilä-Seitajoki       42 [840732] RASTI-JYRY           FIN       21:54 
   40  65733 KIIRA TARASSOVA              40 [950670] ORIENTUUR            EST       22:27 
   41  65808 Ann-Marie Birgersson         00 [1770200] Forserums SOK       SWE       22:31 
   42  65753 Torunn Frøvoll               00 [1870289] IF Sturla           NOR       22:46 
   43  65825 Anita Nordberg               00 [1770578] OK Klyftamo         SWE       22:53 
   44  65702 Ella Bezsonova               40 [220587] OK M MOSCOW          RUS       23:13 
   45  65718 Valentina Selyakhina         00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       23:28 
   46  65835 Liz Porteous                 00 [1770940] VANDRARRINGEN       SWE       23:57 
   47  65752 Gertrud Asplund              00 [1870924] VÄSTERÅS SOK        SWE       24:07 
   48  65755 Asbjørg Engdal Olsen         00 [1870971] WING OK             NOR       24:21 
   49  65803 Susette Streit               00 [2800870] Swiss S Team        SUI       25:13 
   50  65865 Irma Eugster                 41 [2800870] Swiss S Team        SUI       25:16 
   51  65873 Ann-Margret Persson          41 [2850218] Gävle OK            SWE       25:32 
   52  65717 Elli Pelkonen                39 [700374] KEKARA               FIN       25:40 
   53  65704 Lidia Savinykh               41 [220587] OK M MOSCOW          RUS       26:12 
   54  65855 Berit Nilsson                43 [1770483] Markaryds FK        SWE       27:52 
   55  65786 Maimu Tornberg               00 [2450403] Kooperator          EST       27:56 
   56  65792 Sue Davies                   00 [2520136] Cymru               GBR       28:10 
   57  65822 Jytte Eltang Jørgensen       00 [1770383] KFIU                DEN       29:08 
   58  65854 Inger Jensen                 42 [1770383] KFIU                DEN       30:38 
   59  65877 Hjordis Egner                   [1870254] Heming/Njård        NOR       30:57 
   60  65842 Sue Parker                   00 [3250832] Southdowns          GBR       31:02 
   61  65798 GERD GULLAKSEN               43 [640682] Østmarka OK          NOR       31:51 
   62  65840 Monica Niklasson             00 [3020182] Falkopings AIK OK   SWE       33:32 
   63  65827 Ingrid Jigerström            00 [1770600] OK Roxen            SWE       33:49 
   64  65800 Barbro Gullberg              39 [5070669] Orientisti Mezzalun ITA       34:34 
   65  65839 Trudi Jahn                   00 [3000076] Braunschweiger MTV  GER       37:37 
   66  65772 Asbjørg Bjørlo               00 [1870219] GIMLE IF            NOR       38:24 
   67  65848 Inger Sørensen               00 [1870401] Kongsberg OL        NOR       39:15 
   68  65766 Inger Nestvold               00 [1870905] TROLLELG            NOR       39:17 
   69  65857 Gun Östling                  40 [1770553] Ockelbo OK          SWE       39:45 

       65714 Hilkka Lassila               41 [700264] HlS                  FIN          mp 



W65 Qualification 2  (7 1.4 km  20 m   13 C         

    1  65747 Birgitta Olsson              00 [1770750] Ronneby OK          SWE       13:46 
    2  65841 Trish Faulkner               00 [3060692] PAPO                NZL       15:37 
    3  65738 Ann Ingwersen                42 [1280693] PARAWANGA ORI       AUS       16:45 
    4  65746 Laila Näslund                00 [1770891] Timrå SOK           SWE       17:01 
    5  65851 Ingrid Walter                41 [4060976] WWOP                GER       17:20 
    6  65767 Odbjørg Marie Nordeng        00 [1870758] RUDSBYGD IL         NOR       17:31 
    7  65703 Lyalya Muratova              39 [220587] OK M MOSCOW          RUS       17:54 
    8  65834 Gunilla Häggstrand           00 [1770912] Tumba Mälarhöjden O SWE       18:00 
    9  65843 Veronica Crawford            00 [3310969] WIM                 GBR       18:01 
   10  65868 Ulrike Roder                 40 [4600276] HSV Ried            AUT       18:02 
   11  65832 Ing-Marie Mozélius           00 [1770855] Stora Tuna IK       SWE       18:03 
   12  65722 Anna Slavina                 40 [830741] RIGA                 LAT       18:17 
   13  65830 Ulla Bergqvist               00 [1770847] Stigmännen-K OK     SWE       18:30 
   14  65791 Judith Powell                00 [2520136] Cymru               GBR       18:38 
   15  65740 Pirkko-Liisa Kontio          00 [1490916] TuS                 FIN       18:41 
   16  65809 Ulla Höök                    00 [1770578] OK Klyftamo         SWE       19:05 
   17  65874 Caje Jacobsson               42 [1770290] IF Thor             SWE       19:11 
   18  65807 Janet Gibson                 40 [1210066] BKO                 GBR       19:17 
   19  65713 Marjatta Vauhkonen           41 [700165] Epilän Esa           FIN       19:27 
   20  65828 Berit Byström                00 [1770617] OK Virdarna         SWE       19:28 
   21  65705 Nina Sumina                  40 [220587] OK M MOSCOW          RUS       19:34 
   22  65870 Ingrid Hermansson            43 [1770306] IK Ymer Borås       SWE       19:45 
   23  65782 Marit Ingvaldsen             00 [1870062] Bergens TF          NOR       19:49 
   24  65769 Anne Britt Nilsen            00 [1870390] KJELSÅS IL          NOR       19:51 
   25  65836 Gudrun Klaveness             00 [1770955] Vittjärvs IK        SWE       20:00 
   26  65784 Ragnhild Krogvig             00 [1870399] Kolbotn/Skimt       NOR       20:08 
   27  65788 Christa Ciceri               00 [2460642] OLG Schaffhausen    SUI       20:09 
   28  65876 Gunborg Westin               42 [1770440] Leksands OK         SWE       20:18 
   29  65790 Aase Neregaard               00 [2490138] Danmix              DEN       20:27 
   30  65723 Abram Maie                   39 [590240] HARJU K RSK          EST       20:44 
   30  65785 Turid Bratland               00 [1870202] FOSSUM IF           NOR       20:44 
   32  65701 Judith Goodair               41 [20166] EPOC                  GBR       21:00 
   33  65710 Inger Elisabeth Kvaase       43 [640053] BAEKKELAGET          NOR       21:23 
   34  65872 Doris Wiberg                 40 [2850218] Gävle OK            SWE       21:31 
   35  65737 URVI SARV                    39 [950670] ORIENTUUR            EST       21:41 
   36  65867 Linda Moore                  39 [4540470] LVOC                USA       21:46 
   37  65804 Christa Jordi                00 [2800870] Swiss S Team        SUI       21:50 
   38  65734 ILONA VANAVESKI              42 [950670] ORIENTUUR            EST       21:53 
   39  65802 Margrit Wirz                 00 [2750623] OL REGIO Wil        SUI       22:02 
   40  65852 Halldis H Lykke              41 [1770083] Byåsen IL           NOR       22:08 
   41  65801 ELIN DAHLEN                  41 [640220] GJØ-VARD             NOR       22:12 
   41  65837 Gudrun Olofsson              00 [1770262] Hjärnarps GH OL     SWE       22:12 
   43  65797 Nadezda Parkhacheva          00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       22:38 
   44  65862 Anne Sawkins                 40 [2630739] RED ROOS            AUS       22:55 
   45  65849 Helen Neregaard              00 [2490138] Danmix              DEN       23:36 
   46  65781 Eva Bergstrand               00 [1770942] Värend GN           SWE       23:37 
   47  65763 Aase Tove Golden             00 [1870481] MÅREN OK            NOR       23:40 
   48  65869 Irina Charnaya               39 [960149] DINAMOMOSCOW         RUS       23:56 
   49  65814 Siv Hasselgrund              00 [1770065] Bjursås OK          SWE       24:01 
   50  65866 Anja Tiira                   43 [1490472] LYNX                FIN       24:15 
   50  65826 Inger Lundh                  00 [1770592] OK Norden           SWE       24:15 
   52  65757 Paulette Noot                42 [20166] EPOC                  GBR       24:19 
   53  65754 Inger Lise Bjordal           00 [1870665] OPPSAL              NOR       24:48 
   53  65749 Britten Persson              00 [1770191] Finspångs SOK       SWE       24:48 
   55  65707 Nina Rodnyanskaya            42 [310332] IND-MOSCOW           RUS       25:53 
   56  65847 Aud Lykkjen                  00 [1870481] MÅREN OK            NOR       26:00 
   57  65759 Bjørg H. Prestrud            00 [1870758] RUDSBYGD IL         NOR       26:52 
   58  65715 Viola Lepistö                39 [700271] HS                   FIN       28:22 
   58  65771 Nina Wichmann                00 [1870481] MÅREN OK            NOR       28:22 
   60  65821 Britt Axelsson               00 [1770363] Kalmar OK           SWE       28:38 
   61  65708 Michiko Terao                41 [480981] Yokohama OLC         JPN       28:44 
   62  65765 Anne-Lise Ronæss             00 [1870707] PORSGRUNN OL        NOR       30:47 
   63  65817 Birgitta Flisberg            00 [1770287] IF Hansa-Hoburg     SWE       31:21 
   64  65845 Sonja Kivisäkk               00 [1870911] Tullinge SK         SWE       32:05 
   65  65744 Siw Andersson                00 [1770142] Degerfors OK        SWE       33:43 
   66  65732 ZINAIDA RYAZANTSEVA          41 [340836] St Petersburg        RUS       37:05 
   67  65756 Inger Røhjell                00 [1870083] Byåsen IL           NOR       39:48 
   68  65863 Bjørkhaug Astrid Elisabet    42 [1870890] TIF Viking          NOR       58:07 

       65820 Ulla Lindhe                  00 [1770303] IK Stern            SWE          mp 
       65725 Leena Paatero                43 [840175] Espoon Suunta        FIN          mp 
       65856 Anita Asp                    39 [1770553] Ockelbo OK          SWE          mp