WMOC Sprint Qualiter 01-07-2008 21:33
Results WMOC Sprint Qualicreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W60 Qualification 1  (6 1.7 km  20 m   12 C         

    1  60866 Galina Vershinina            45 [340836] St Petersburg        RUS       14:54 
    2  60808 Kjersti Tho                  00 [1870837] STABÆK IF           NOR       15:57 
    3  60884 Birgitta Billstam            00 [1770351] Järfälla OK         SWE       16:08 
    4  60941 Monique Deffense             45 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       16:26 
    5  60877 Birgitt Michel               44 [650920] TVJWOLFSBURG         GER       16:27 
    6  60707 Inge Jorgensen               45 [460598] OK ROSKILDE          DEN       17:00 
    7  60801 Ingrid Lome-Hagman           00 [1870399] Kolbotn/Skimt       NOR       17:03 
    8  60878 Vikerhaugen Kari             00 [1870555] Odal O-lag          NOR       17:12 
    9  60934 Johannessen Lisbeth          45 [1870081] BUL-Tromsø          NOR       17:15 
   10  60700 Ruth Bieri                   47 [60660] OLV ZUG               SUI       17:22 
   11  60791 Eva Kjellman                 00 [1870940] VANDRARRINGEN       SWE       17:31 
   12  60831 Randi Stokseth               00 [1870203] FREDRIKSTAD SK      NOR       18:11 
   13  60765 Maria Ehn                    00 [1680911] Tullinge SK         SWE       18:18 
   14  60862 Libby Meeking                00 [2440046] Aussie Kangaroo     AUS       18:31 
   15  60798 Kirsten Bakke                00 [1870220] GJØVARD             NOR       19:05 
   16  60721 Eleanor Pyrah                44 [4150156] Edinburghsouth      GBR       19:30 
   17  60867 Hilary Davies                00 [2520136] Cymru               GBR       19:34 
   18  60842 Rös Bieri                    00 [1910649] OLG Züri Nord 04    SUI       19:48 
   19  60938 Margrit Flumini              48 [2310626] OL ZI               SUI       19:57 
   20  60709 Helena Luoma                 48 [840702] Pihkaniskat          FIN       20:04 
   21  60887 Kerstin Johansson            00 [1770484] Markbygdens OK      SWE       20:21 
   22  60907 Margaret Keeling             00 [3380439] Leicester Ori. LEI  GBR       20:41 
   22  60713 Inger Lindlov                46 [640588] OK MOSS              NOR       20:41 
   24  60846 Brynhild Ursin Fanuelsen     00 [1870202] FOSSUM IF           NOR       21:02 
   25  60768 Tatiana Markova              00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       21:03 
   26  60792 Torill Mikkelsen             00 [1870063] BERGER OG S         NOR       21:39 
   27  60890 Margret Carlsson             00 [1770604] OK Skogsfalken      SWE       22:11 
   28  60837 Sidsel Graff-Iversen         00 [1870202] FOSSUM IF           NOR       22:43 
   29  60789 Gun-Britt Mattsson           00 [1870388] KIMITO SF           FIN       23:06 
   30  60818 Sissel Sandelien             00 [1870254] Heming/Njård        NOR       23:19 
   31  60720 Natalia Shlyapnikova         00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       23:34 
   32  60730 Marja-Liisa Ojamaa           46 [840767] SALON VIESTI         FIN       23:52 
   33  60726 Juta Virkepuu                48 [590240] HARJU K RSK          EST       23:56 
   34  60948 Erika Conrad                    [770933] USV DRESDEN          GER       24:08 
   35  60914 Regina Svagzdiene            00 [3670405] KOPA                LTU       24:16 
   36  60822 Mona Hauger                  00 [1870075] BRANDVAL            NOR       24:25 
   37  60857 Sakae Imai                   47 [1000962] WANDERERS           JPN       24:28 
   38  60744 Tuula Kaasalainen            46 [1190864] SuSe                FIN       24:42 
   39  60894 Nancy Neuburger              00 [2950708] Possum Trot Oriente USA       24:47 
   40  60883 Britt-Marie Åberg            00 [1770610] OK Tisaren          SWE       24:48 
   41  60828 Liv Røe                      00 [1870758] RUDSBYGD IL         NOR       25:15 
   42  60922 Royce Mills                  46 [5300738] Red Kiwi            NZL       25:57 
   42  60777 Carina Lindman               00 [1770191] Finspångs SOK       SWE       25:57 
   44  60902 Bridget Hooper               00 [3250832] Southdowns          GBR       26:11 
   45  60811 Marit Synnøve Brekke         00 [1870237] HAMAR OK            NOR       26:16 
   46  60932 Maija Andresen               45 [840879] Tampereen Pyrintö    FIN       26:30 
   47  60748 MALLE VIILMA                 45 [1200268] Hooler              EST       26:46 
   47  60781 Solveig Svahn                00 [1770553] Ockelbo OK          SWE       26:46 
   49  60874 Ursula Mumprecht             00 [2800870] Swiss S Team        SUI       27:13 
   50  60897 Irma Nikula                  44 [840685] Oulun Tarmoa         FIN       27:48 
   51  60924 Gerd Yttervik                47 [5510444] Lia                 NOR       28:10 
   52  60761 Pirjo Kurppa                 00 [1490916] TuS                 FIN       28:39 
   53  60757 Liisa Sundberg               47 [50472] LYNX                  FIN       28:53 
   54  60703 Maria Vasilyeva              48 [220587] OK M MOSCOW          RUS       29:18 
   55  60859 Ilme Palu                    44 [950670] ORIENTUUR            EST       29:28 
   56  60733 Mona Backman                 46 [840299] IK FALKEN            FIN       29:30 
   57  60769 Gunnel Balck                 00 [1770291] IFK Enskede         SWE       29:52 
   58  60899 Gunnel Ohlund                00 [3020182] Falkopings AIK OK   SWE       31:21 
   59  60928 Lillvor Silander             48 [1770944] Väsby OK            SWE       31:42 
   60  60814 Kari Nataas                  00 [1870062] Bergens TF          NOR       34:34 
   61  60727 Marja Kaarnijärvi            46 [840365] KANGASALA SK         FIN       35:08 
   62  60770 Randi Engen                  00 [1770590] OK Nidarøst         NOR       36:28 
   63  60773 Gunbritt Johansson           00 [1770023] Andrarums IF        SWE       42:04 
   64  60714 Lyudmyla Avramenko           48 [670565] OK CARNIKA D         UKR       43:07 
   65  60849 Kirsten Eggen                00 [1870183] FANA IL             NOR       45:54 
   66  60919 Jan Ellis                    48 [940479] MANCHESTER OC        GBR       49:05 
   67  60940 Giovanna M. Sechi            47 [5270163] Enea Casaccia Orien ITA       49:34 

       60915 Evgenia Kalmina              46 [340786] Sergeev-Posad        RUS          mp 



W60 Qualification 2  (7 1.7 km  20 m   12 C         

    1  60734 Licia Kalcich                00 [3550091] CAI XXX Ottobre Tri ITA       14:35 
    2  60816 Katharina Mo Berge           00 [1870204] FREIDIG             NOR       15:11 
    3  60895 Sharon Crawford              00 [2950708] Possum Trot Oriente USA       16:05 
    4  60903 Jenny Collyer                00 [3150762] S.O.S.              GBR       16:10 
    5  60920 Björg Kocbach                45 [3630062] Bergens TF          NOR       16:21 
    6  60752 Hilary Palmer                47 [1210531] NOC                 GBR       16:42 
    7  60740 Siri Holmboe                 45 [1110923] TYRVING             NOR       17:25 
    8  60735 Sue Hands                    48 [870969] WIM                  GBR       17:30 
    9  60860 Viiu Rebane                  46 [950670] ORIENTUUR            EST       17:42 
   10  60911 Jen Gale                     00 [3570152] DVO                 GBR       17:56 
   11  60879 Diana Mitchell               47 [980067] BL                   GBR       18:07 
   12  60796 Ebba Bredland                00 [1870971] WING OK             NOR       18:22 
   13  60923 Marjorie Foreman             47 [1210892] TINTO               GBR       18:54 
   14  60854 Lucia Hasler                 00 [2220634] OLG Bonstetten      SUI       19:34 
   15  60939 Marianne Tysk                46 [1870440] Leksands OK         SWE       19:52 
   16  60844 Gry Bruland Vråle            00 [1870289] IF Sturla           NOR       19:57 
   17  60731 Ritva Mikkonen               45 [840175] Espoon Suunta        FIN       20:38 
   18  60850 Karin Kittilsen              00 [2080854] Stokke il           NOR       20:42 
   19  60754 Gullevi Svensson             00 [1290806] SKOGSLOPARNA        SWE       20:43 
   20  60930 Seija Hurskainen             45 [4510937] VaHa                FIN       20:47 
   21  60847 Nora Ursin                   00 [1870202] FOSSUM IF           NOR       20:48 
   22  60891 SolBritt Gustafsson          00 [1770617] OK Virdarna         SWE       20:51 
   23  60749 ANNE JUNDAS                  46 [1200353] Jõhvikas            EST       21:00 
   24  60815 Olga Pavlova                 48 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       21:02 
   25  60725 Hils Jago                    46 [810102] CHIGWELL OC          UKR       21:12 
   26  60724 Trina Cleary                 44 [750457] LONDON O K           IRL       21:14 
   27  60829 Astrid Lunde                 00 [1870150] DRANGEDAL O-L       NOR       21:28 
   28  60819 Anne Marit Færden            00 [1870399] Kolbotn/Skimt       NOR       21:36 
   29  60799 Liv Feiring                  00 [1870237] HAMAR OK            NOR       21:49 
   29  60722 Larisa Kozharskaya           00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       21:49 
   31  60809 Anne-Lise Brenne             00 [1870905] TROLLELG            NOR       21:57 
   32  60896 Marsha Jacobs                00 [2950708] Possum Trot Oriente USA       22:01 
   33  60793 Astri Ese Hole               00 [1870062] Bergens TF          NOR       22:22 
   34  60738 Vreni Eigenmann              00 [2750623] OL REGIO Wil        SUI       22:25 
   35  60753 Eila Mantytorma              48 [840238] HAMEENLINNAN         FIN       22:27 
   36  60755 Ilona Dobos                  45 [1310840] STAR ORI CLUB       CAN       22:30 
   37  60782 Torill Svendsen              00 [1770469] Lunds OK            SWE       22:43 
   38  60708 Liis Lille                   47 [590240] HARJU K RSK          EST       22:57 
   39  60758 Tuula Ohramaa                00 [1450732] RASTI-JYRI          FIN       23:05 
   40  60762 Barbara Tobler               00 [1540274] HSV OL              AUT       23:07 
   41  60853 Mara Plaude                  00 [2180445] Liepava             LAT       23:08 
   42  60766 Ann Cristin Ek               00 [1680547] Nyköpings OK        SWE       23:53 
   43  60905 Kathy Lauenstein             00 [2310021] ANCO                SUI       23:59 
   44  60745 Marie Simonet                48 [500664] OPA MONTIGNY         FRA       24:05 
   45  60701 Monika Cooper                45 [180831] SOUTH Y OC           GBR       24:38 
   46  60838 Anne Furuholt                00 [1870083] Byåsen IL           NOR       24:49 
   47  60885 Monica Törnkvist             00 [1770406] Köping Kolsva OK    SWE       24:54 
   48  60806 Eli Klovning                 00 [1870707] PORSGRUNN OL        NOR       27:02 
   49  60778 Margareta Löfkvist           00 [1770065] Bjursås OK          SWE       28:55 
   50  60826 Inger-Lise Bråthen           00 [1870775] SARPSBORG O-L       NOR       28:57 
   51  60881 Ingrid Cullbrand             00 [1770297] IK  Stern           SWE       29:14 
   52  60835 Thorunn Ovesen               00 [1870433] LARDAL O-LAG        NOR       29:24 
   53  60812 Tea Forberg                  00 [1870749] ROND                NOR       30:47 
   54  60863 Jenny Sheahan                00 [2440046] Aussie Kangaroo     AUS       30:54 
   55  60739 KAIE KIVILA                  47 [950670] ORIENTUUR            EST       33:00 
   56  60717 Pirjo Reinikainen            48 [700359] JYRY                 FIN       33:52 
   57  60776 Randi Kiste                  00 [1770590] OK Nidarøst         NOR       34:11 
   58  60900 Lisbeth Nilsson              00 [3020182] Falkopings AIK OK   SWE       36:36 
   59  60774 Rosa Johansson               00 [1770304] IK Uven             SWE       38:41 
   60  60728 Tarja Kleemola               45 [840175] Espoon Suunta        FIN       38:46 
   61  60926 Berit Eskerud                46 [1770447] Lillehammer OK      NOR       39:42 
   62  60783 Junko Aragaki                00 [1780982] Yotsuba             JPN       40:54 
   63  60704 Olga Kashperskaya            48 [220587] OK M MOSCOW          RUS       46:00 
   64  60856 Torhild N. Halvorsen         00 [1870821] Søgne Songdal.      NOR       55:22 
   65  60711 Marta Ringheim               47 [640957] VOSS IL              NOR       55:35 
   66  60803 Karin Flata                  00 [1870160] Eiker o-lag         NOR       56:22 
   67  60771 Rose-Marie Groundstroem      00 [1770064] Björkfors GOIF      SWE       56:36 

       60858 Aune Linnakoski                 [1450769] SalVil              FIN          mp 
       60785 Juulia Salmela               45 [840742] RIIHIMAEN S          FIN          mp 
       60861 Helena Ervasti               47 [840994] Perämeren Rasti      FIN          mp 
       60936 Georgeta Ticleanu            48 [3990131] CS Otopeni          ROU          mp 
       60888 Inga Johansson               00 [1770547] Nyköpings OK        SWE          mp 



W60 Qualification 3  (6 1.7 km  10 m   15 C         

    1  60841 Claire Santoro               00 [1910649] OLG Züri Nord 04    SUI       16:03 
    2  60788 Jean Lochhead                00 [1850118] Colne Valley CO     GBR       16:56 
    3  60912 Liz Godfree                  00 [3570152] DVO                 GBR       17:22 
    4  60913 Maud Sunden                  00 [3630575] OK Jämbärama        SWE       18:48 
    5  60852 Cristina Casatta             00 [2150666] Or Mezzocorona      ITA       19:03 
    6  60868 Bea Rahm                     00 [2310653] OLGPF               SUI       19:26 
    7  60764 Margareta Larsson            00 [1680591] OK Njudung          SWE       19:54 
    8  60937 Edith Brand                  45 [2310651] OLGBE               SUI       19:55 
    9  60784 Tomiko Unno                  00 [1780982] Yotsuba             JPN       20:04 
   10  60893 Marie Sikorova               00 [2930057] Banik Ostrava       CZE       20:25 
   11  60904 Pauline Abblett              00 [2210816] SOC                 NZL       20:41 
   12  60882 Ann-Britt Johansson          00 [1770303] IK Stern            SWE       21:05 
   13  60790 Inger Ljungström             00 [1870567] OK DJERF            SWE       21:06 
   14  60946 Barbro Börjeson              46 [1770790] Sigtuna OK          SWE       21:31 
   15  60706 Paula Kyyronen               44 [230719] RAJAMAEN RYK         FIN       22:16 
   15  60870 Galina Kuntsevich            00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       22:16 
   17  60869 Judy Allison                 00 [2630739] RED ROOS            AUS       22:21 
   18  60775 Lisbeth Karlsson             00 [1770936] Vaggeryds SOK       SWE       22:22 
   19  60886 Bibbi Appelgren              00 [1770482] Mariestads FK       SWE       22:24 
   20  60804 Synnøve Syltevik             00 [1870590] OK Nidarøst         NOR       22:33 
   21  60871 TORDIS RYTTER JAKOBSEN       45 [640588] OK MOSS              NOR       22:47 
   22  60779 Marianne Persson             00 [1770291] IFK Enskede         SWE       23:08 
   23  60797 Sissel Ravnsborg             00 [1870971] WING OK             NOR       23:20 
   24  60821 Audny Totland                00 [1870183] FANA IL             NOR       23:21 
   25  60876 Inger Dohlen                    [1870736] RAUMAR              NOR       24:02 
   26  60827 Kristin Vigander             00 [1870202] FOSSUM IF           NOR       24:21 
   27  60760 Maritta Vienanlinna          00 [1490916] TuS                 FIN       24:43 
   28  60729 Marjaana Eskola              48 [840767] SALON VIESTI         FIN       24:45 
   29  60705 Lubov Bezymyannaya           46 [220587] OK M MOSCOW          RUS       25:10 
   30  60800 Sissel Olaisen               00 [1870399] Kolbotn/Skimt       NOR       25:38 
   31  60830 Gerd Langseth                00 [1870434] LARVIK OK           NOR       25:47 
   32  60772 Ann-Louise Johansson         00 [1770798] Skarpnäcks OL       SWE       25:50 
   33  60901 Trish Carmichael             00 [3040893] TINTO O C           GBR       25:55 
   34  60845 Else-Margrethe Bredland      00 [1870820] SØGNE OG S          NOR       26:33 
   35  60794 Kjellaug Hodnekvam           00 [1870062] Bergens TF          NOR       26:34 
   36  60898 Ulla Ohrstrom                00 [3020182] Falkopings AIK OK   SWE       26:39 
   37  60810 Anne Margrethe Kvam          00 [1870947] Verdal OK           NOR       26:45 
   38  60763 Brit Friden                  00 [1570905] TROLLELG            NOR       26:56 
   39  60840 Maria Hnatkow                48 [4880332] IND-ISR1            ISR       27:08 
   39  60767 Anna Persson                 00 [1680911] Tullinge SK         SWE       27:08 
   41  60747 ANNE RAADLA                  48 [1200268] Hooler              EST       27:15 
   42  60736 Irene Crawshaw               46 [940479] MANCHESTER OC        GBR       27:31 
   43  60927 Eva Björkman                 47 [1770616] OK Tyr              SWE       28:15 
   44  60836 Marta Stang                  00 [1870250] HEIN O-LAG          NOR       28:52 
   45  60925 Pat Marston                  00 [1680871] SYO                 GBR       28:54 
   46  60817 Randi Aas Fjæstad            00 [1870075] BRANDVAL            NOR       29:27 
   47  60813 Svanhild Steinsholt          00 [1870613] OK TOTEN-TROLL      NOR       29:35 
   48  60892 Hanni Kienast                00 [1540274] HSV OL              AUT       30:03 
   49  60848 Åse Flydal                   00 [1870081] BUL-Tromsø          NOR       30:46 
   50  60839 Ellen M. Grande              00 [1870682] Østmarka OK         NOR       31:16 
   51  60750 VIIVE SISASK                 48 [1200968] West                EST       33:23 
   52  60746 Madeleine Testoud            44 [500664] OPA MONTIGNY         FRA       33:33 
   53  60906 Diane Ford                   00 [3380439] Leicester Ori. LEI  GBR       34:19 
   54  60889 Birgitta Karlsson            00 [1770594] OK Orinto           SWE       34:56 
   55  60702 Zinaida Loika                47 [200474] LYTKARINO            RUS       38:22 
   56  60742 Orvokki Soikkeli             48 [1190357] JRV                 FIN       39:02 
   57  60875 Tuuli Kastemaa               47 [1040261] HIRVENSALON H       FIN       39:21 
   58  60931 Marja Kanerva                00 [1450732] RASTI-JYRI          FIN       39:43 
   59  60723 Valentina Sevryugina         00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       44:38 
   60  60787 SIRKKA ROPPONEN              00 [1820779] Savon Rasti         FIN       44:41 
   61  60732 Leena Heinonen               48 [840376] KERAVAN URH          FIN       45:39 
   62  60710 Ene Loide                    45 [590240] HARJU K RSK          EST       47:02 
   63  60929 Hjørdis øvreås               44 [640073] BOTNE SK             NOR       47:23 
   64  60921 Birgitta Muller              00 [1870683] OTO                 NOR       47:29 
   65  60824 Solveig Dagmar Schjetne      00 [1870907] TRONDHEIM EN        NOR       47:50 
   66  60917 Liubov Gopko                 45 [340786] Sergeev-Posad        RUS     1:39:51 

       60908 Jo Thornley                  00 [3420011] Airienteers         GBR          mp