WMOC Sprint Qualiter 01-07-2008 21:33
Results WMOC Sprint Qualicreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W50 Qualification 1  (5 1.8 km  25 m   16 C         

    1  50828 Gillian Ingham               00 [3110973] WOC                 NZL       14:10 
    2  50851 Diane Leakey                 56 [3940811] SLOW                GBR       16:09 
    3  50717 Gea Rennel                   58 [590240] HARJU K RSK          EST       16:18 
    4  50827 Linda Pakuls                 00 [3100231] Guildford Ori.s     GBR       16:23 
    5  50792 Bjørg Svanberg               00 [1870753] ROYKEN O-LAG        NOR       16:31 
    6  50897 Haverstad Helga              56 [1870446] Lierbygda OL        NOR       16:44 
    7  50724 Alida Abola                  54 [830741] RIGA                 LAT       16:50 
    7  50766 Galina Akinina               00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       16:50 
    9  50853 Eva Rabe Magnusson           00 [1680286] IF Hagen            SWE       16:57 
   10  50720 Päivi Raatikainen            58 [700454] LOHIRA               FIN       17:12 
   11  50782 Lis Dæhli                    00 [1870461] LØTEN O-LAG         NOR       18:00 
   12  50759 Päivi Saarikoski Saarikosk   00 [1490701] PIHKAN              FIN       18:04 
   13  50814 Ulla Engelby                 54 [2850691] Pan-Kristianstad    SWE       18:11 
   14  50879 Sinikka Illaru               54 [4790199] Delta               FIN       18:17 
   15  50725 Ligita Indriksone            56 [830741] RIGA                 LAT       18:19 
   15  50776 Siren Greve                  00 [1870062] Bergens TF          NOR       18:19 
   17  50857 Birgitta Jansson             57 [1770217] Garphyttans IF      SWE       18:35 
   18  50852 Susan Key                    54 [4420487] melbourne forest ra AUS       18:40 
   19  50779 Mona Bugge Haug              00 [1870625] OL Vallset S        NOR       18:42 
   20  50899 Maria Andersson              00 [4910077] Bredaryds SOK       SWE       18:45 
   21  50820 Lena Larsson                 00 [1770765] Sala OK             SWE       19:13 
   22  50745 Airi Toivonen                56 [1190506] MS PARMA            FIN       19:54 
   23  50886 Niculina Maiorescu           55 [4450130] CS Mentor Silva     ROU       20:01 
   24  50808 Nermin Fenmen                56 [2590557] ODTU                TUR       20:36 
   25  50769 Anna-Lena Mårtensson         00 [1870851] ST-MALMBY OK        SWE       21:30 
   26  50843 Berit Grande                 00 [1870204] FREIDIG             NOR       21:37 
   27  50823 Tatyana Shamshurina          58 [1090408] Korolyov            RUS       21:40 
   28  50884 Inge Bosina                  56 [3590524] NF Wien             AUT       21:41 
   29  50860 Pia-Lena Putkonen            56 [1770911] Tullinge SK         SWE       21:47 
   30  50753 Anu Pallon                   55 [1340354] JOKA                EST       22:28 
   31  50728 Raili Liimatainen            55 [840742] RIIHIMAEN S          FIN       22:33 
   32  50789 Bente Tangen Wikstrøm        00 [1870250] HEIN O-LAG          NOR       22:43 
   33  50832 Tatiana Yaroslavtseva        58 [290725] RAMENSKYE            RUS       22:56 
   34  50707 Tamara Vorobieva             56 [220587] OK M MOSCOW          RUS       22:57 
   35  50740 VAIKE TOMANN                 54 [950670] ORIENTUUR            EST       23:01 
   36  50711 Elena Shek Lovsepyanz        54 [270459] LOSK SPB             RUS       23:02 
   37  50844 Brigitte Segret              58 [910500] Montpellier MSO      FRA       23:09 
   38  50869 Olga Yurchenko               58 [4270134] Csanty              RUS       23:20 
   39  50892 Ing-Marie Hjert                 [1680182] Falkopings AIK OK   SWE       23:39 
   40  50731 Ecaterina Castravet          57 [920148] DINAMO OLD           MDA       23:41 
   41  50785 Irena Stankeviciute          00 [1950559] OK „Dainava“        LTU       24:06 
   42  50748 MARJE TOBRELUTS              56 [1200394] Kobras              EST       25:23 
   43  50799 Jelena Leesment              58 [950670] ORIENTUUR            EST       26:07 
   44  50847 Rita Pellegrini              55 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI       26:17 
   45  50878 Melinda Riley                56 [4840871] SYO                 GBR       27:27 
   46  50901 Olga Shustrova               58 [340836] St Petersburg        RUS       27:50 
   47  50818 Ellen Kühn Jensen            00 [1770383] KFIU                DEN       28:25 
   48  50848 Julie Bedwell                58 [3930859] Sugarloaf OK        GBR       28:36 
   49  50875 Amparo Sanchis Brotons       55 [4820084] C. E. Colivenc      ESP       28:44 
   50  50806 Raisa Ipatova                55 [340836] St Petersburg        RUS       31:03 
   51  50882 Marie-Christine Guignard     58 [5080711] Prytanée Orientatio FRA       31:33 
   52  50826 Kaija Heino                  57 [840165] Epilän Esa           FIN       33:29 
   53  50734 Marina Cherkasova            55 [340836] St Petersburg        RUS       39:12 
   54  50750 Sonia Bastian                53 [1170122] COSM                BRA       43:20 
   55  50795 Alla Asylova                 00 [2040362] Kaliningrad         RUS       43:57 
   56  50722 Rafaela Rodriguez            54 [30005] ADOL                  ESP       46:29 

       50767 Elena Ryabova                00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS          mp 



W50 Qualification 2  (5 1.8 km  25 m   16 C         

    1  50809 Katalin Karman               00 [2680272] HSE Szentendre      HUN       15:10 
    2  50780 Kari Osmoen                  00 [1870679] OS IL               NOR       15:43 
    3  50846 Kari Natvig                  57 [3920528] Nittedal O-lag      NOR       15:54 
    4  50866 Solli Rannveig               55 [1870039] ASKØY 0-LAG         NOR       16:13 
    5  50861 Jannike Wahlberg             57 [4100577] OK Kare             SWE       16:37 
    6  50777 Gro Solnørdal                00 [1870758] RUDSBYGD IL         NOR       16:44 
    7  50871 Marianne Bandixen            58 [4580640] OLG Pfäffikon       SUI       16:52 
    8  50704 Tetyana Bozhko               57 [140100] CHERKASY             UKR       16:58 
    9  50741 Ursula WOLF                  54 [1120140] DAVOS               SUI       17:21 
   10  50881 Anne Pelto-Huikko            58 [700157] EE                   FIN       17:27 
   11  50830 Christine Jepson             00 [3250832] Southdowns          GBR       17:36 
   12  50712 Olga Pozhidaeva              55 [270459] LOSK SPB             RUS       17:46 
   13  50845 Claudie Berjoan              55 [910500] Montpellier MSO      FRA       17:49 
   14  50854 Inger Westerberg             00 [1680286] IF Hagen            SWE       18:04 
   15  50754 Siiri Poopuu                 57 [1340354] JOKA                EST       18:05 
   16  50716 Ivana Mrazkova               56 [560411] KOTLARKA PRA         CZE       18:49 
   17  50821 Linneá Carlsson              00 [1770798] Skarpnäcks OL       SWE       19:07 
   18  50804 Irina Lomova                 57 [340836] St Petersburg        RUS       19:15 
   19  50710 Anneli Ojapalo               55 [230719] RAJAMAEN RYK         FIN       19:37 
   20  50787 Siri Økstad                  00 [1870556] Oddersjaa           NOR       19:43 
   21  50829 Olga Vedina                  00 [3130169] ERMAK               RUS       20:00 
   22  50715 Simonne Silvi                55 [470398] KOL BELGIUM          BEL       20:11 
   23  50746 SAIMA VÄRTON                 58 [1200394] Kobras              EST       20:19 
   23  50873 Phillippa Poole              58 [4800537] NorthWest Orienteer NZL       20:19 
   25  50755 Tiina Leskinen               57 [50472] LYNX                  FIN       20:26 
   26  50815 Elisabeth Annersand          00 [1870616] OK Tyr              SWE       20:46 
   27  50718 Tiina Talisoo                56 [590240] HARJU K RSK          EST       21:14 
   28  50760 Jaana Mannonen               00 [1490916] TuS                 FIN       21:38 
   29  50730 Kirsi Hakomaki               57 [860326] IND-FIN4             FIN       22:01 
   30  50801 Margi Freemantle             00 [2440046] Aussie Kangaroo     AUS       22:22 
   31  50900 Elisabet Martensson Jonsso   57 [1870352] Järla IF OK         SWE       22:38 
   32  50796 Lida Michailova              00 [1950559] OK „Dainava“        LTU       23:17 
   33  50841 Annlou Husen                 00 [3160185] Farum OK            DEN       23:23 
   34  50858 Margareta Meiton             57 [1770293] IFK Lidingö SOK     SWE       24:15 
   35  50838 Sinikka Taimisto             00 [1490506] MS PARMA            FIN       24:21 
   36  50756 Gertraud Leonhardt           00 [1470210] FUERSTENFELD        AUT       25:04 
   37  50872 Linda hayles                 54 [20166] EPOC                  GBR       25:43 
   38  50726 Kristina Ahlqvist            54 [840980] YNX                  FIN       26:46 
   39  50862 Irina Koshcheeva             00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       27:23 
   40  50770 Pia Pettinari                00 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI       27:39 
   41  50790 Lise Havik                   00 [1870038] Asker skiklubb      NOR       28:01 
   42  50733 Zaiga Udre                   58 [1030050] B&B                 LAT       30:39 
   43  50705 Olga Ozhegova                55 [220587] OK M MOSCOW          RUS       30:52 
   44  50813 Annaroes Haerry              00 [2800870] Swiss S Team        SUI       31:50 
   45  50735 LIUDMILA SAFRONOVA           53 [340836] St Petersburg        RUS       32:44 
   46  50723 Carmen Pla Cuevas            58 [30005] ADOL                  ESP       32:57 
   47  50902 Bodil Klagegg                54 [1870399] Kolbotn/Skimt       NOR       33:13 
   48  50807 Tatiana Kochkina             54 [340098] Cheboksary           RUS       36:55 
   49  50876 Paqui Camus Esteve           57 [4820084] C. E. Colivenc      ESP       38:25 
   50  50701 Svitlana Filchenlko          56 [110513] NACH KLUB            UKR       41:01 
   51  50883 Ana Cintra                   57 [1170122] COSM                BRA       55:36 
   52  50768 Galina Zhorina               00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS     1:02:41 

       50749 KATRIN KRIISKA               54 [1200164] EOL                 EST          mp 
       50849 Jackie Hallett               57 [3930859] Sugarloaf OK        GBR          mp 
       50816 Blakstad Gunvor              00 [1870556] Oddersjaa           NOR          mp 
       50708 Lidia Belomoina              58 [220587] OK M MOSCOW          RUS          mp 



W50 Qualification 3  (5 1.8 km  25 m   14 C         

    1  50714 Ada Kucharova                58 [300884] Tesla Brno           CZE       15:03 
    2  50855 Jane Johansson               00 [1680230] Gudhems IF          SWE       15:06 
    3  50819 Christina Olsson             00 [1770603] OK Silva            SWE       15:24 
    4  50880 Victoria Fershalova          58 [4920056] Baltijskij Bereg    RUS       15:45 
    5  50898 Ruth Lynam                   54 [5700111] CNOC                IRL       15:51 
    6  50859 Lena Jansson                 54 [1770352] Järla IF OK         SWE       16:41 
    7  50824 Vitalija Ptashekiene         56 [1020147] DEVYNI              LTU       17:07 
    8  50904 Lotta Valentin               00 [5760989] Gustavsbergs OK     SWE       17:19 
    9  50850 Christine Robinson           56 [3940811] SLOW                GBR       17:29 
   10  50719 Leena Salmenkylä-Mattila     58 [700271] HS                   FIN       18:01 
   11  50781 Karin Galaaen                00 [1870784] Selbu OK            NOR       18:18 
   12  50894 Elise Johansson                 [1680182] Falkopings AIK OK   SWE       18:30 
   13  50888 Claire Adam-Muyllaert        57 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       18:36 
   14  50797 Carol Edwards                57 [150921] TVOC                 GBR       18:38 
   15  50825 Debbie Davey                 00 [2960961] Waggaroos           AUS       19:23 
   16  50773 Ülle Kadak                   00 [1760438] LEHOLA              EST       19:35 
   17  50758 Maikka Väli-Klemelä          00 [1490143] Delta               FIN       19:59 
   18  50729 Merja Puromies               58 [860326] IND-FIN4             FIN       20:23 
   19  50774 Karin Bergström              00 [1770218] Gävle OK            SWE       20:28 
   20  50764 Natalia Babeti               00 [1640340] IND-ROU2            ROU       20:31 
   21  50877 Katy Stubbs                  56 [4840066] BKO                 GBR       20:47 
   22  50833 Pauline McAdam               00 [3350838] STAG                GBR       21:12 
   23  50788 Bente Kildal                 00 [1870775] SARPSBORG O-L       NOR       21:40 
   24  50885 Annica Magnusson             58 [1870384] KFUM Orebro         SWE       21:47 
   25  50868 Marina Kozlova               58 [4270134] Csanty              RUS       22:26 
   26  50791 Anne Lise Andreassen         00 [1870772] SANDEFJORD OK       NOR       23:10 
   27  50874 Antonia Sanchez Martinez     56 [4820084] C. E. Colivenc      ESP       23:20 
   28  50709 Galina Suchilova             56 [220587] OK M MOSCOW          RUS       23:24 
   29  50864 Tuire Niemi                  54 [840879] Tampereen Pyrintö    FIN       23:54 
   30  50732 Roma Baleisiene              56 [1020147] DEVYNI              LTU       24:35 
   31  50744 Marita Saari                 56 [1190259] HIISI               FIN       24:40 
   32  50765 Yvonne Carlsson              00 [1680392] K-Kolsva OK         SWE       24:44 
   33  50747 AILI LAANJÕE                 54 [1200394] Kobras              EST       25:17 
   34  50742 Lene Hansen                  55 [1160255] HERLUFSHOLM OK      DEN       25:23 
   35  50794 Natalia Lazareva             00 [2040362] Kaliningrad         RUS       25:28 
   36  50775 Elle Melbye                  00 [1870254] Heming/Njård        NOR       25:38 
   37  50752 Helle Rennu                  54 [1270764] SAKU OK             EST       25:39 
   38  50727 Paula Lepistö                56 [840365] KANGASALA SK         FIN       25:49 
   39  50896 Tokheim Berit Oppedal        56 [1870446] Lierbygda OL        NOR       25:54 
   40  50771 PÄIVI KARJALAINEN            00 [1820779] Savon Rasti         FIN       26:13 
   41  50736 RAISA KHORASKINA             54 [340836] St Petersburg        RUS       26:37 
   42  50761 Sirpa Kangasaho              00 [1490143] Delta               FIN       27:02 
   43  50778 Lise Hørtvedt                00 [1870401] Kongsberg OL        NOR       28:15 
   44  50700 Elena Saavedra               57 [30005] ADOL                  ESP       28:44 
   45  50865 Dominique Ruffier            56 [4170763] SAGC 3308AQ         FRA       28:51 
   46  50805 Elena Gryaznevich            56 [340836] St Petersburg        RUS       28:57 
   47  50713 Tatiana Erokhina             58 [280791] SINTEZ               RUS       30:20 
   48  50706 Elena Sukhodonova            56 [220587] OK M MOSCOW          RUS       30:53 
   49  50810 Nadezda Zhaleyko             00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       31:12 
   50  50822 Marianne Axelsson            00 [1770896] Tjällmo-God. OK     SWE       32:30 
   51  50887 Encarnacion Cardona          55 [5280109] Club Veleta Orienta ESP       36:20 
   52  50842 Anne Gjestemoen              00 [1870062] Bergens TF          NOR       37:15 
   53  50835 Eszter Fedorcsak             00 [3580495] Mirzi               AUT       37:56 
   54  50702 Nadiya Nayda                 54 [110513] NACH KLUB            UKR       39:06 

       50739 ANNE AROLD                   54 [950670] ORIENTUUR            EST          mp 
       50802 Malfa Peter                  00 [2460934] Utoe Bellinzona     SUI          mp