WMOC Sprint Qualiter 01-07-2008 21:33
Results WMOC Sprint Qualicreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W45 Qualification 1  (5 1.9 km  40 m   22 C         

    1  45757 Anne Line Nydal Berglia      00 [1870160] Eiker o-lag         NOR       16:44 
    2  45734 Pavlina Brautigam            61 [1360960] W CONNECTICUT OC    USA       17:06 
    3  45704 Marje Viirmann               60 [590240] HARJU K RSK          EST       17:25 
    4  45825 Tone Hollowell               00 [4780616] OK Tyr              SWE       17:37 
    5  45821 Hazel Dean                   63 [4490212] FVO Dunblane        GBR       18:23 
    6  45788 Karin Profors                00 [3200406] Koping-kolsva OK    SWE       18:54 
    7  45809 Svetlana Sokolova            63 [340836] St Petersburg        RUS       19:04 
    8  45781 Ann Nilsson                  00 [1770483] Markaryds FK        SWE       19:07 
    9  45834 Jane Morgan                  60 [1210814] SO UK               GBR       19:26 
   10  45805 Alice Bedwell                60 [3930859] Sugarloaf OK        GBR       19:29 
   11  45776 Airi Alnek                   00 [2450403] Kooperator          EST       20:04 
   12  45725 Bente Madsen                 59 [880895] TISVILDE HOK         DEN       20:09 
   13  45758 Marina Movko                 00 [2040362] Kaliningrad         RUS       20:17 
   14  45744 Annlouise Gustafsson         00 [1770294] IFK Mora OK         SWE       20:36 
   15  45797 Guri Bjørndal                00 [3510083] Byåsen IL           NOR       20:48 
   16  45750 Runa Skyttersæter            00 [1870254] Heming/Njård        NOR       20:51 
   17  45733 Francine Repond              00 [1350094] Care Vevey Orientat SUI       21:05 
   18  45774 Agnes Tomordi                00 [2680272] HSE Szentendre      HUN       21:30 
   19  45832 Carina Hill                  63 [1770912] Tumba Mälarhöjden O SWE       21:37 
   20  45801 Satu Marila                  00 [3790879] Tampereen Pyrintö   FIN       21:39 
   21  45740 Tamara Denysenko             61 [5150093] Cardinal            UKR       21:40 
   22  45820 Kersti Ehala                 61 [4460716] RAEROK              EST       21:46 
   23  45796 Sue Russell                  00 [3570152] DVO                 GBR       21:56 
   24  45802 TSVETELINA KAMENAROVA        00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       22:11 
   25  45799 Arune Maumeviciene           00 [3670405] KOPA                LTU       22:29 
   26  45737 Marianne Nyman               00 [1490701] PIHKAN              FIN       22:53 
   27  45711 Maarit Ritakallio            62 [700506] MS PARMA             FIN       23:49 
   28  45743 Marika Kirsspuu              00 [1760874] TA OK               EST       23:50 
   29  45741 Kirsti Salmi                 00 [1630328] IND-FIN8            FIN       23:55 
   30  45768 Daniela Guglielmetti         00 [2460226] Gold Savosa         SUI       23:57 
   31  45748 Hilde Haugskott              00 [1870905] TROLLELG            NOR       24:01 
   32  45760 Tatiana Kinyaeva             60 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       24:51 
   33  45819 Ludmila Yurmanova            59 [4270134] Csanty              RUS       24:56 
   34  45775 Mona Ordqvist                00 [1870387] Kils OK             SWE       25:01 
   35  45754 Britt Karlsen                00 [1870039] ASKØY 0-LAG         NOR       25:09 
   36  45735 Sari Jetsonen                60 [1400327] IND-FIN6            FIN       25:12 
   37  45739 Elisabeth Fuchs              00 [1540274] HSV OL              AUT       25:50 
   38  45792 Svetlana Varyhina            00 [3290839] Standart            BLR       25:58 
   39  45833 Turid Rosand                 59 [2620590] OK Nidarøst         NOR       27:43 
   40  45766 Riitta Hakkarainen           62 [700722] RaKaS                FIN       27:55 
   41  45811 Raija Savolainen             59 [840879] Tampereen Pyrintö    FIN       28:08 
   42  45708 Sini Salmenkylä              63 [700271] HS                   FIN       31:18 
   43  45789 Paqui Guerrero               00 [550677] OROS                 ESP       32:08 
   44  45773 Concepcion Cascante          00 [2670760] Rumbo Madrid        ESP       32:15 
   45  45724 Alceni Melo GARCIA           63 [1170122] COSM                BRA       33:06 
   46  45745 Päivi Turunen                00 [1830756] RR Team Turunen     FIN       33:13 
   47  45718 Olga Gavrilova               58 [340836] St Petersburg        RUS       33:29 
   48  45701 Nataliya Elagina             59 [220587] OK M MOSCOW          RUS       34:24 
   49  45729 Mare Kitsnik                 62 [1270764] SAKU OK             EST       34:42 
   50  45804 Anna Bisceglia               62 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI       34:50 
   51  45703 Helve Luht                   59 [590240] HARJU K RSK          EST       35:33 
   52  45722 Lilia Landysheva             61 [340098] Cheboksary           RUS       41:33 
   53  45719 Irina Yashkova               59 [340836] St Petersburg        RUS       42:46 

       45731 Christine Brown              61 [1300178] EVOC                AUS          mp 



W45 Qualification 2  (5 1.9 km  40 m   22 C         

    1  45836 Britt-Mari Bengtsson         62 [2850192] FK Asen             SWE       18:23 
    2  45798 Ann Karin Tjorhom            00 [3530216] Ganddal IL          NOR       18:51 
    3  45785 Auli Hovikorpi               63 [840506] MS PARMA             FIN       18:52 
    4  45700 Olena Rudakova               60 [110513] NACH KLUB            UKR       19:21 
    5  45808 Danute Månsson               60 [1770691] Pan-Kristianstad    SWE       19:24 
    6  45726 Anne Nurmi                   63 [1190024] AngA                FIN       19:32 
    7  45742 Nina Ljungqvist-Sarparanta   63 [50472] LYNX                  FIN       20:11 
    8  45764 Suzanne Scott                00 [2340881] Taranaki            NZL       20:23 
    9  45822 Grete Zachariassen           61 [3630753] ROYKEN O-LAG        NOR       20:32 
   10  45706 Rita Linko                   61 [700176] EsSu                 FIN       20:33 
   10  45828 Christina Birath             60 [5170846] Stenungsunds OK     SWE       20:33 
   12  45810 Virpi Juutilainen            61 [4120795] SK Vuoksi           FIN       20:45 
   13  45762 Jolanda Kissling             00 [2310652] OLGM                SUI       20:49 
   14  45815 Line Roirand                 59 [4220128] CRENSOA             FRA       21:09 
   15  45716 Riina Laev                   63 [950670] ORIENTUUR            EST       21:23 
   16  45794 Valerija Dauksiene           00 [2980601] OK Saule (G2)       LTU       21:42 
   17  45823 Caroline Mackenzie           63 [4660106] CLOK                GBR       21:43 
   18  45824 Schjelderup Helen Margreth   62 [1870533] Nord-Østerdal       NOR       22:02 
   19  45710 Merja Pulkkinen              61 [700419] KUOSU                FIN       23:23 
   20  45717 Maria Palmira                60 [130117] COC                  POR       24:20 
   21  45714 Barbara Egger Keller         60 [780627] OL.B.SEELAND         SUI       24:42 
   22  45765 Marika Meister               62 [950670] ORIENTUUR            EST       24:46 
   23  45807 Elena Malkowa                63 [4060976] WWOP                GER       25:07 
   24  45749 May Rognlien                 00 [1870237] HAMAR OK            NOR       25:32 
   25  45826 Irene Gassner                63 [3590524] NF Wien             AUT       25:36 
   26  45702 Tatiana Bolshunova           63 [280791] SINTEZ               RUS       25:40 
   27  45778 Irina Khrapun                00 [220999] OK M MOSCOW          UKR       25:44 
   28  45818 Irina Koloskova              60 [4270134] Csanty              RUS       25:50 
   29  45721 Larisa Mysheva               60 [340098] Cheboksary           RUS       26:01 
   30  45806 Eija Sulavuori               62 [4010913] TuMe                FIN       26:15 
   31  45783 Andrea Schiwy                00 [1560048] AUSTRALOPERS        AUS       26:36 
   32  45782 Kati Nemeth                  00 [1770847] Stigmännen-K OK     SWE       26:45 
   33  45761 Turid Ragna Giil             00 [1870749] ROND                NOR       27:05 
   34  45720 Hana Sochorova               62 [1080803] SKOB HAV            CZE       27:27 
   35  45763 Eva Svanberg                 00 [2330351] Jarfalla OK         SWE       27:34 
   36  45755 Eva Jerijervi                00 [1870773] Sandnes IL          NOR       27:42 
   37  45747 Cati Viúdez                  60 [1840510] Múrcia-O            ESP       27:59 
   38  45705 Grete Berntsen               59 [690481] MÅREN OK             NOR       29:08 
   39  45835 Galina Vinogradova           63 [340836] St Petersburg        RUS       29:17 
   40  45795 Terje Anton                  00 [1760438] LEHOLA              EST       30:02 
   41  45715 Kaisa Kuoppala               61 [840462] LOUNAIS-H R.         FIN       30:10 
   42  45759 Elena Yudova                 00 [2040362] Kaliningrad         RUS       30:31 
   43  45803 Ester Hochstrasser           59 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI       31:00 
   44  45816 Elena Semyonova              60 [4230155] Ecounion            RUS       31:40 
   45  45830 Beatriz Delgado              60 [5280108] Club UPA Universida ESP       35:18 
   46  45736 Marja-Liisa Pirttinen        00 [1490410] KortJv              FIN       35:36 
   47  45780 Britt Svensson               00 [1770262] Hjärnarps GH OL     SWE       36:25 
   48  45756 Riitta Ketoluoto             00 [2030348] Itä-Hämeen R        FIN       39:47 
   49  45786 Mar Garcia Perez             00 [2970760] Rumbo Madrid        ESP       40:44 
   50  45777 Larysa Bronikova             63 [670565] OK CARNIKA D         UKR       40:45 
   51  45738 Merja Valtanen               00 [1500259] HIISI               FIN       44:36 
   52  45793 Nadzeya Klapouskaya          00 [3290839] Standart            BLR       48:39 

       45746 Dilya Bayburina              59 [1330926] UFA UNITED          RUS          mp