WMOC Sprint Qualiter 01-07-2008 21:33
Results WMOC Sprint Qualicreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



M40 Qualification 1  (5 2.5 km  45 m   22 C         

    1  40077 Michael Stockmayer           00 [1540274] HSV OL              AUT       14:57 
    2  40136 Allan Mogensen               67 [3630597] OK Ravinen          SWE       16:05 
    3  40090 Jan Sidla                    00 [3540805] SKOB Zlin           CZE       16:53 
    4  40132 Peter Thelin                 67 [4910077] Bredaryds SOK       SWE       16:57 
    5  40129 Martin Ward                  67 [4850834] SPOOK               GBR       17:02 
    6  40081 Daniel Hanselmann            00 [3010647] OLG Welsikon        SUI       17:35 
    7  40116 Jan Gajda                    68 [4690932] USK Praha           CZE       17:57 
    8  40085 Marco Giovannini             67 [1240225] GOK                 ITA       18:01 
    9  40095 Ferri Gassner                66 [3590524] NF Wien             AUT       18:09 
   10  40147 Rob Jessop                   68 [5490045] Auckland OC         NZL       18:14 
   11  40044 Tore Juvik                   00 [1860311] IL Gular            NOR       18:15 
   12  40145 Paul Liggins                 67 [1560048] AUSTRALOPERS        AUS       18:28 
   13  40076 Markus Hitz                  00 [2700655] OLK Argus           SUI       18:30 
   14  40080 Tim Falck Weber              00 [2870186] Farum Tis. OK       DEN       18:37 
   15  40086 Jens Koehler                 00 [3000076] Braunschweiger MTV  GER       18:42 
   16  40038 Alexey Zhestovskiy           69 [340836] St Petersburg        RUS       18:47 
   17  40144 Mika Vuorela                 64 [2910879] Tampereen Pyrintö   FIN       19:03 
   18  40109 João Casal                   67 [1600672] Ori-Estarreja       POR       19:08 
   19  40046 Espen Fyhn Nilsen            00 [1870773] Sandnes IL          NOR       19:18 
   20  40008 Sergey Tozur                 68 [340999] HBM OK               RUS       19:19 
   21  40092 Petteri Kahari               65 [410879] Tampereen Pyrintö    FIN       19:21 
   22  40143 MAIROLT KAKKO                68 [5340071] Bona Fide           EST       19:37 
   23  40098 TONY KOICHEV                 00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       19:43 
   24  40052 Grégoire Schrago             00 [2310089] CA ROSÉ             SUI       19:45 
   25  40111 Jon Cross                    67 [4240211] FVO                 GBR       19:46 
   26  40020 Jose Luis Gomes Flores       64 [30677] OROS                  ESP       19:55 
   27  40096 PLAMEN IVANOV                00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       19:57 
   28  40051 Sergiy Gnatiouk              00 [240279] HVO USA              USA       20:16 
   29  40082 Serge Baert                  65 [470398] KOL BELGIUM          BEL       21:15 
   29  40072 INDREK JENTSON               64 [1200369] Kape                EST       21:15 
   31  40024 LAURI LEPPIK                 64 [1130480] MANZA               EST       21:16 
   32  40113 Juan Angel Alguacil          68 [4610316] IMOS                ESP       21:58 
   33  40002 Lars Almquist                00 [5740903] Triangeln           SWE       21:59 
   34  40018 Ari-Pekka Koivisto           64 [700271] HS                   FIN       22:29 
   35  40154 Gleb Sevastyanov             65 [340999] HBM OK               RUS       22:39 
   36  40064 Nikolaus Adenstedt           00 [2530568] OK G K.burg         AUT       22:41 
   37  40026 Sobolev Oleg                 67 [1230812] Smolensk            RUS       22:43 
   38  40071 Urs Sutter                   00 [2800870] Swiss S Team        SUI       22:48 
   39  40066 Eddy Jansen                  66 [470398] KOL BELGIUM          BEL       22:59 
   40  40118 Sergey Gusak                 00 [5720620] O-Kinef             RUS       23:02 
   41  40146 Felix Diwok                  64 [2530568] OK G K.burg         AUT       23:05 
   42  40079 Oleg Shvarev                 65 [730698] PERM                 RUS       23:12 
   43  40014 John Worth                   65 [600266] HOBNOK               GBR       23:20 
   43  40099 Roar Bye                     00 [1870496] Modum O-lag         SWE       23:20 
   45  40101 Stefano Galletti             67 [1240225] GOK                 ITA       23:52 
   46  40022 Michael Drechsel             65 [770933] USV DRESDEN          GER       24:25 
   47  40135 João Martins                 67 [3270105] CLAC                POR       24:40 
   48  40149 Emilio Macarro               00 [5620177] EUROFOR             ESP       24:46 
   49  40141 LAURI LAHTMÄE                68 [5340369] Kape                EST       24:47 
   50  40104 Jan Dahlin                   64 [1770822] SoIK Hellas         SWE       25:32 
   51  40128 Maxim Akimov                 66 [340836] St Petersburg        RUS       26:14 
   52  40139 Christian Imbrechts          60 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       26:24 
   52  40074 Ramunas Casas                00 [2390027] Apuokas             LTU       26:24 
   54  40084 Vlad Funtiakov               00 [3170247] HBM-Sochi           RUS       28:45 
   55  40007 Ronny Johan Solheim          66 [320771] SAMNANGER IL         NOR       30:46 
   56  40030 Ildar Galeev                 66 [1330926] UFA UNITED          RUS       31:12 
   57  40028 Sergey Kudryashov            66 [1330926] UFA UNITED          RUS       31:17 
   58  40150 Massimiliano Lotti           00 [5620177] EUROFOR             ESP       48:21 

       40133 Panu Haaramo                 68 [4480175] Espoon Suunta       FIN          mp 



M40 Qualification 2  (6 2.5 km  45 m   22 C         

    1  40006 Alexander Afonyushkin        65 [290725] RAMENSKYE            RUS       15:26 
    2  40142 ARMO HIIE                    68 [5340369] Kape                EST       15:56 
    3  40106 Alberto Minguez              67 [4160317] Imperdible-Buff     ESP       16:09 
    4  40047 Bill Edwards                 00 [1940558] OHV - Ori Hutt Vall NZL       16:11 
    5  40036 Per Arne Aadland             68 [320771] SAMNANGER IL         NOR       16:20 
    6  40005 Sergey Makeychik             67 [280791] SINTEZ               RUS       16:28 
    7  40067 Guy Tirez                    66 [470398] KOL BELGIUM          BEL       16:36 
    8  40037 Petri Laaksonen              00 [1490916] TuS                 FIN       16:38 
    9  40075 Koni Wildi                   00 [2700655] OLK Argus           SUI       16:48 
   10  40078 Domenico Lepori              64 [1350094] Care Vevey Orientat SUI       17:00 
   11  40065 Heiko Gossel                 65 [770933] USV DRESDEN          GER       17:34 
   12  40088 Alex Reichmuth               00 [2310650] OLGBA               SUI       17:37 
   13  40097 TSVETAN TODOROV              00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       17:39 
   14  40042 Per Jansson                  00 [1710567] OK DJERF            SWE       17:47 
   15  40054 Piotr Cych                   00 [2360972] WKS Slask Wroclaw   POL       17:50 
   16  40117 Charlie Adams                64 [2600871] SYO                 GBR       17:58 
   17  40089 Stein Arne Olsen             00 [3520773] Sandnes IL          NOR       18:16 
   18  40062 Robert Theiss                65 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       18:29 
   19  40108 Meelis ZIMMERMANN            68 [1200369] Kape                EST       18:47 
   20  40013 Nick Duca                    00 [520841] STARS                CAN       19:04 
   21  40031 Alexandr Angelov             67 [1380020] AMOR                RUS       19:06 
   22  40087 Evgenei Korshunov            00 [3390362] Kaliningrad         RUS       19:12 
   23  40131 Sergei Gaskevich             67 [4930836] St Petersburg       RUS       19:14 
   24  40015 Gary Walford                 65 [600266] HOBNOK               GBR       19:15 
   25  40039 Alfredo Micol                67 [1840510] Múrcia-O            ESP       19:17 
   26  40053 Christian Wehrli             00 [2310651] OLGBE               SUI       19:40 
   27  40068 Matti Korpela                00 [2730766] Saloisten R.        FIN       19:42 
   28  40115 Gert Michael Binder          68 [4620508] MTV Hernals         AUT       19:52 
   29  40094 Thomas Hlosta                00 [3780435] LC Erste Bank       AUT       20:04 
   29  40140 Alan Hoff                    66 [5330058] BAOC                GBR       20:04 
   31  40003 Andreas Grote                64 [160630] OLC SKOG             SUI       20:16 
   32  40107 Arvydas Alkevicius           64 [1320486] Medeina             LTU       20:17 
   33  40023 Igor Ulchin                  64 [920148] DINAMO OLD           MDA       20:37 
   34  40049 Roland Reisenberger          68 [2530568] OK G K.burg         AUT       20:39 
   34  40070 Michael Grill                66 [2840517] Naturf. Vienna      AUT       20:39 
   36  40127 Anvar Nurislamov             68 [340836] St Petersburg        RUS       21:16 
   37  40019 Jose Angel Ramos Ramon       64 [30005] ADOL                  ESP       21:20 
   38  40112 Jan-Olov Andersson           66 [4590561] OK Älgen            SWE       21:30 
   39  40016 Darius Peciura               64 [610697] Perkunas             LTU       21:52 
   40  40137 Henrik Palmén                00 [4480175] Espoon Suunta       FIN       21:53 
   41  40010 Jesus Hervas Lucas           68 [440759] RUMBO                ESP       22:01 
   42  40021 Mikhail Kharlamov            64 [760520] NAYADA               RUS       22:39 
   43  40102 Attilio Amato                68 [1240225] GOK                 ITA       22:59 
   44  40119 Igor Andronov                00 [5720620] O-Kinef             RUS       23:09 
   45  40035 Toomas Teekel                64 [1430715] R A E               EST       23:27 
   46  40027 Ernst Sultanbekov            68 [1330926] UFA UNITED          RUS       23:53 
   47  40083 Oleg Kisil                   00 [3170247] HBM-Sochi           RUS       24:01 
   48  40103 Laurent Thuillier            65 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       24:08 
   49  40114 Rafael Romero Monis          67 [4610316] IMOS                ESP       24:19 
   50  40157 Artur Sudarikov                 [4280724] Ramenskoe           RUS       25:28 
   51  40012 Jiri Sterba                  64 [450809] SKV/SLOVANKV         CZE       25:32 
   52  40100 Piero Labanti                68 [1240225] GOK                 ITA       26:08 
   53  40152 Jaromír Hánel                68 [5640796] SK Zvole            CZE       27:23 
   54  40093 António Pedrosa              00 [3400115] COALA               POR       27:57 
   55  40155 Marius Curca                 00 [5770990] CSU Brasov          ROU       28:15 
   56  40025 Flavio Machado               67 [1170122] COSM                BRA       28:40 
   57  40041 Alexey Kalmykov              00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       29:00 
   58  40033 Paulo Faustino               68 [1390126] CPOC                POR       32:19 
   59  40151 Rafael Santigosa             00 [5620177] EUROFOR             ESP       33:51 

       40017 Sten Backman                 64 [700718] RAISU LUMOUS         FIN          mp 
       40045 Svein Nygaard                00 [1870448] LILLOMARKA OL       NOR          mp 
       40029 Ilgiz Salikhov               68 [1330926] UFA UNITED          RUS          mp 
       40134 Jalle Josefsson              68 [5220469] Lunds OK            SWE          mp