WMOC Sprint Finalter 01-07-2008 21:39
Results Sprint Finalcreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W70 Final A  (44)       1.1 km  45 m   14 C         

    1  70709 Eila Pekkarinen              37 [840376] KERAVAN URH          FIN       12:06 
    2  70713 Tatiana Sheloumova           38 [960149] DINAMOMOSCOW         RUS       12:19 
    3  70799 Lillemor Forsberg            38 [2850218] Gävle OK            SWE       12:29 
    4  70705 Kimiko Kubo                  37 [680521] Nerima OLC           JPN       14:16 
    5  70793 Marit Okern Jensen           38 [640054] BAERUMS SK           NOR       14:24 
    6  70781 Clarissa Napier              00 [3310969] WIM                 GBR       14:34 
    7  70783 MIYOKO ISHIDA                00 [3810009] AICHI OLC           JPN       14:47 
    8  70744 Bunny Rathbone               00 [2240151] Dunedin Orienteerin NZL       14:53 
    9  70735 Eva Bujordet                 00 [1870413] KRISTIANDSAND       NOR       15:14 
   10  70733 Tirill Liby Seip             00 [1870150] DRANGEDAL O-L       NOR       15:17 
   11  70712 Ilse Uus                     38 [950670] ORIENTUUR            EST       15:27 
   12  70745 Anna-Barbara Schaffner       00 [2460648] OLG Zuerich         SUI       15:40 
   13  70716 ZOYA PYATAKOVA               38 [340836] St Petersburg        RUS       16:07 
   14  70768 Britt Pettersson             00 [1770600] OK Roxen            SWE       16:15 
   15  70784 Unni Bøhlerengen             00 [1870481] MÅREN OK            NOR       16:18 
   16  70707 Ritva Jakoaho                38 [700281] HYR                  FIN       16:27 
   17  70738 Ingrid Roll                  00 [1870183] FANA IL             NOR       16:30 
   17  70743 Ann Scott                    00 [2210816] SOC                 NZL       16:30 
   19  70751 Gun Hansson                  00 [1770023] Andrarums IF        SWE       16:31 
   20  70749 Inge Gaupp                   00 [2800870] Swiss S Team        SUI       17:31 
   21  70769 Eva Blomqvist                00 [1770604] OK Skogsfalken      SWE       17:45 
   22  70746 Trudi Freitag                00 [2460629] OLC Kapreolo        SUI       17:55 
   23  70790 Leena Brax                   38 [840879] Tampereen Pyrintö    FIN       17:58 
   23  70703 Margareta Holmberg           38 [350286] IF Hagen             SWE       17:58 
   25  70765 Barbro Hugosson              00 [1770469] Lunds OK            SWE       18:20 
   26  70791 Caryl Woof                   34 [1300178] EVOC                AUS       18:36 
   27  70763 Asta Sjöberg                 00 [1770449] Lindebygdens OK     SWE       19:43 
   28  70718 MAIRE RAID                   38 [1200878] Tammed              EST       19:46 
   29  70741 Wenche Hoff                  00 [1870923] TYRVING             NOR       20:16 
   30  70772 Vivi-Anne Bylund             00 [1770761] Rydboholms SK       SWE       21:44 
   31  70755 Inger E. Vamnes              37 [1060237] HAMAR OK            NOR       21:52 
   32  70761 Gunnel Börjesson             00 [1770304] IK Uven             SWE       22:32 
   33  70766 Birgit Haglund               00 [1770572] OK Hedströmmen      SWE       23:30 
   34  70792 Ruby Campbell                37 [4470101] CHIG                GBR       26:14 
   35  70782 Brigitte Schmiedeberg        00 [3740867] SV Turbine Neubrand GER       26:48 
   36  70747 Alexandra Dobrosova          37 [340956] Voronezh             RUS       28:09 
   37  70774 Edda Nilsson                 00 [1770853] Stockholmsp. IF     SWE       28:34 
   38  70767 Birgit Lång                  00 [1770578] OK Klyftamo         SWE       29:23 
   39  70773 Margareta Sundberg           00 [1770813] Snättringe SK       SWE       29:30 
   40  70728 Liv Høvde                    00 [1870947] Verdal OK           NOR       31:03 
   41  70722 Tamara Tatrinova             00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       35:43 

       70736 Gudveig Jørundland           00 [1870607] OK SØR              NOR          mp 
       70729 Synnøve Amundsen             00 [1870399] Kolbotn/Skimt       NOR          mp 
       70732 Gudbjørg Eide                00 [1870775] SARPSBORG O-L       NOR          mp 



W70 Final B  (36)       975.0 km  30 m   12 C       

    1  70711 Sue Birkinshaw               37 [940479] MANCHESTER OC        GBR       14:42 
    2  70764 Gunnel Nilsson               00 [1770450] Linköpings AIK      SWE       17:56 
    3  70796 Erminia Necchi               35 [5270163] Enea Casaccia Orien ITA       17:57 
    4  70752 Gunnel Junegard              00 [1770606] OK Södertörn        SWE       18:43 
    5  70702 Lilia Pokh                   34 [220999] OK M MOSCOW          UKR       19:09 
    6  70715 GALINA TSIPKINA              35 [340836] St Petersburg        RUS       19:37 
    7  70789 Teresa Gri                   35 [4110095] Catalunya           ESP       19:39 
    8  70717 TAMARA SOTNIKOVA             37 [340836] St Petersburg        RUS       19:51 
    9  70770 Ulla Andersson               00 [1770606] OK Södertörn        SWE       22:19 
   10  70775 Sonja Sundell                00 [1770860] Sundbybergs IK      SWE       22:54 
   11  70723 Henny Arwidson               00 [1770476] Malmö OK            SWE       23:45 
   12  70787 Anne-Marie Johansson         37 [1770391] Kjula IF            SWE       23:49 
   13  70725 Ruth Øfsti-Schanche          00 [1770590] OK Nidarøst         NOR       23:55 
   14  70757 Ingrid Ingemanson            00 [1770181] Falkenbergs OK      SWE       24:04 
   15  70756 Inga Andersson               00 [1770173] Eslövs FK           SWE       24:18 
   16  70731 Eli Tellesbø                 00 [1870707] PORSGRUNN OL        NOR       26:14 
   17  70739 Johanna Ytterbøl             00 [1870219] GIMLE IF            NOR       26:31 
   18  70720 Elga Adrat                   36 [950670] ORIENTUUR            EST       27:07 
   19  70754 Moum Jorun                   00 [1870908] Trondhjems SK       NOR       27:33 
   20  70727 Inger Karlsson               00 [1870298] IK DRAN             SWE       28:09 
   21  70794 Ann-Gerd Eriksson            34 [2610584] OK Linné            SWE       30:40 
   22  70730 Kari Sollid                  00 [1870947] Verdal OK           NOR       31:37 
   23  70771 Irma Andersson               00 [1770744] Rimbo SOK           SWE       32:12 
   24  70753 Vaagen Gudveig               00 [1870083] Byåsen IL           NOR       33:53 
   25  70701 Tamara Vasilyeva             36 [220587] OK M MOSCOW          RUS       35:13 
   26  70759 Ingrid Elgebrant             00 [1770262] Hjärnarps GH OL     SWE       37:23 
   27  70797 CHIEKO TAKAHASHI             38 [3810877] Tama Ol             JPN       39:25 
   28  70762 Laila Grann                  00 [1770414] Kristinehamns OK    SWE       40:34 
   29  70786 Randi Iversen                35 [1770083] Byåsen IL           NOR       42:03 
   30  70737 Gerd Sæternes                00 [1870083] Byåsen IL           NOR       43:12 
   31  70750 Liisa Heikkilä               00 [1490712] PudU                FIN       49:23 
   32  70798 Dionisia Rojo                36 [5530760] Rumbo Madrid        ESP     1:06:57 
   33  70748 Galina Gunko                 00 [220587] OK M MOSCOW          RUS     1:17:31 

       70734 Solbjørg Berg                00 [1870533] Nord-Østerdal       NOR          mp 
       70785 Anbjørg Laukli               00 [1870402] Konnerud I.L.       NOR          mp 
       70760 Solveig Spångberg            00 [1770293] IFK Lidingö SOK     SWE          mp