WMOC Sprint Finalter 01-07-2008 21:39
Results Sprint Finalcreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W65 Final A  (78)       1.3 km  45 m   13 C         

    1  65747 Birgitta Olsson              00 [1770750] Ronneby OK          SWE       11:33 
    2  65777 Torid Kvaal                  00 [1920205] Freidig Spk.        NOR       11:38 
    3  65741 Rauni Muikku                 00 [1490519] NAVI                FIN       14:06 
    4  65730 Rae Lomas                    41 [940479] MANCHESTER OC        GBR       14:09 
    5  65705 Nina Sumina                  40 [220587] OK M MOSCOW          RUS       14:10 
    6  65709 Rannveig Stavik              43 [640497] MOLDE O IF           NOR       14:42 
    7  65701 Judith Goodair               41 [20166] EPOC                  GBR       14:47 
    8  65784 Ragnhild Krogvig             00 [1870399] Kolbotn/Skimt       NOR       14:56 
    9  65767 Odbjørg Marie Nordeng        00 [1870758] RUDSBYGD IL         NOR       15:36 
   10  65783 Astri Rogstad                00 [1870202] FOSSUM IF           NOR       16:04 
   10  65748 Anne-Catrine Persson         00 [1770482] Mariestads FK       SWE       16:04 
   12  65760 Hanne Bræck                  00 [1870401] Kongsberg OL        NOR       16:05 
   13  65710 Inger Elisabeth Kvaase       43 [640053] BAEKKELAGET          NOR       16:22 
   14  65796 Manon Rennotte               43 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       16:29 
   15  65782 Marit Ingvaldsen             00 [1870062] Bergens TF          NOR       16:39 
   15  65841 Trish Faulkner               00 [3060692] PAPO                NZL       16:39 
   17  65713 Marjatta Vauhkonen           41 [700165] Epilän Esa           FIN       16:51 
   18  65831 Inga-Lill Wikingsson         00 [1770847] Stigmännen-K OK     SWE       16:55 
   19  65745 Irma Bjärud                  00 [1770945] Västerbergslag. OL  SWE       17:09 
   20  65791 Judith Powell                00 [2520136] Cymru               GBR       17:16 
   21  65740 Pirkko-Liisa Kontio          00 [1490916] TuS                 FIN       17:23 
   22  65729 Hillevi Syvatera             00 [930747] RISU FINLAND         FIN       17:31 
   23  65832 Ing-Marie Mozélius           00 [1770855] Stora Tuna IK       SWE       17:45 
   24  65870 Ingrid Hermansson            43 [1770306] IK Ymer Borås       SWE       17:46 
   25  65867 Linda Moore                  39 [4540470] LVOC                USA       17:51 
   26  65828 Berit Byström                00 [1770617] OK Virdarna         SWE       18:07 
   27  65813 Liudmila Labutina            00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       18:24 
   28  65818 Birgitta Thunell             00 [1770293] IFK Lidingö SOK     SWE       18:34 
   29  65843 Veronica Crawford            00 [3310969] WIM                 GBR       18:35 
   30  65874 Caje Jacobsson               42 [1770290] IF Thor             SWE       18:44 
   31  65868 Ulrike Roder                 40 [4600276] HSV Ried            AUT       18:50 
   32  65762 Åste Eggen                   00 [1870481] MÅREN OK            NOR       19:06 
   33  65853 Gunnel Svensson              43 [1770306] IK Ymer Borås       SWE       19:12 
   34  65871 Rose-Marie Johansson         43 [5020194] FK Friskus-Varberg  SWE       19:17 
   35  65810 Elvy Peterson                00 [1770861] Sundsvalls OK       SWE       19:19 
   36  65851 Ingrid Walter                41 [4060976] WWOP                GER       19:25 
   37  65816 Gudrun Broman                00 [1770227] Göteborg-Maj. OK    SWE       19:52 
   38  65793 Valerie Brammall             00 [2640171] Esk Valley OC       AUS       20:03 
   39  65746 Laila Näslund                00 [1770891] Timrå SOK           SWE       20:14 
   40  65787 Hilda Grueniger              00 [2460660] OLV ZUG             SUI       20:16 
   41  65864 Sand Mellem Liv Irene        43 [1870229] Grue IL             NOR       20:27 
   42  65875 Sonia Johansson              42 [1770422] Kvernsvedens Golf O SWE       20:47 
   43  65727 Ulla Finnilä-Seitajoki       42 [840732] RASTI-JYRY           FIN       21:15 
   44  65802 Margrit Wirz                 00 [2750623] OL REGIO Wil        SUI       22:08 
   45  65809 Ulla Höök                    00 [1770578] OK Klyftamo         SWE       22:10 
   46  65812 Vigenstad Astrid             00 [1870447] Lillehammer OK      NOR       22:17 
   47  65722 Anna Slavina                 40 [830741] RIGA                 LAT       22:36 
   48  65807 Janet Gibson                 40 [1210066] BKO                 GBR       22:38 
   49  65737 URVI SARV                    39 [950670] ORIENTUUR            EST       23:01 
   50  65785 Turid Bratland               00 [1870202] FOSSUM IF           NOR       23:03 
   51  65769 Anne Britt Nilsen            00 [1870390] KJELSÅS IL          NOR       23:14 
   52  65788 Christa Ciceri               00 [2460642] OLG Schaffhausen    SUI       23:19 
   53  65734 ILONA VANAVESKI              42 [950670] ORIENTUUR            EST       23:22 
   54  65700 Pat Aspinall                 42 [20166] EPOC                  GBR       23:36 
   55  65723 Abram Maie                   39 [590240] HARJU K RSK          EST       24:38 
   56  65815 Anita Molinder               00 [1770180] Fagersta OK         SWE       24:45 
   57  65823 Ethel Nord                   00 [1770449] Lindebygdens OK     SWE       25:14 
   58  65742 Elena Krylatykh              00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       25:16 
   59  65829 Ann-Marie Byström            00 [1770788] Sidensjö IK         SWE       25:36 
   60  65811 Hestad Siri                  00 [1870237] HAMAR OK            NOR       26:11 
   61  65726 Pirkko Tahvanainen           40 [840279] HOLLOLAN U46         FIN       26:16 
   62  65790 Aase Neregaard               00 [2490138] Danmix              DEN       26:35 
   63  65872 Doris Wiberg                 40 [2850218] Gävle OK            SWE       28:30 
   64  65721 Jennifer Taylor              43 [810102] CHIGWELL OC          GBR       29:48 
   65  65774 Margith Reppesgård           00 [1870248] HEDRUM OL           NOR       30:10 
   66  65706 Elvira Frantsuzova           40 [220587] OK M MOSCOW          RUS       30:47 
   67  65804 Christa Jordi                00 [2800870] Swiss S Team        SUI       31:19 
   68  65830 Ulla Bergqvist               00 [1770847] Stigmännen-K OK     SWE       31:34 
   69  65738 Ann Ingwersen                42 [1280693] PARAWANGA ORI       AUS       35:35 
   70  65806 Nora Praznik                 00 [1540274] HSV OL              AUT       35:57 
   71  65789 Marie-Louise Mittelholzer    00 [2470638] OLG Kakowa          SUI       38:34 

       65836 Gudrun Klaveness             00 [1770955] Vittjärvs IK        SWE          mp 
       65764 Unni Drage                   00 [1870243] HAUGERUD            NOR          mp 
       65779 Turid Nygaard                00 [1870890] TIF Viking          NOR          mp 
       65858 Eva Aalde                    42 [1770833] Sp. Kl. Freidig     NOR          mp 
       65703 Lyalya Muratova              39 [220587] OK M MOSCOW          RUS          mp 
       65834 Gunilla Häggstrand           00 [1770912] Tumba Mälarhöjden O SWE          mp 
       65876 Gunborg Westin               42 [1770440] Leksands OK         SWE          mp 



W65 Final B  (61)       1.1 km  45 m   12 C         

    1  65725 Leena Paatero                43 [840175] Espoon Suunta        FIN       11:21 
    2  65733 KIIRA TARASSOVA              40 [950670] ORIENTUUR            EST       11:38 
    3  65840 Monica Niklasson             00 [3020182] Falkopings AIK OK   SWE       11:54 
    4  65801 ELIN DAHLEN                  41 [640220] GJØ-VARD             NOR       12:36 
    5  65717 Elli Pelkonen                39 [700374] KEKARA               FIN       14:31 
    6  65749 Britten Persson              00 [1770191] Finspångs SOK       SWE       14:47 
    7  65781 Eva Bergstrand               00 [1770942] Värend GN           SWE       15:15 
    8  65835 Liz Porteous                 00 [1770940] VANDRARRINGEN       SWE       15:30 
    8  65873 Ann-Margret Persson          41 [2850218] Gävle OK            SWE       15:30 
   10  65744 Siw Andersson                00 [1770142] Degerfors OK        SWE       16:00 
   11  65862 Anne Sawkins                 40 [2630739] RED ROOS            AUS       16:17 
   12  65763 Aase Tove Golden             00 [1870481] MÅREN OK            NOR       16:21 
   12  65797 Nadezda Parkhacheva          00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       16:21 
   14  65856 Anita Asp                    39 [1770553] Ockelbo OK          SWE       16:48 
   15  65803 Susette Streit               00 [2800870] Swiss S Team        SUI       17:21 
   16  65842 Sue Parker                   00 [3250832] Southdowns          GBR       17:37 
   17  65869 Irina Charnaya               39 [960149] DINAMOMOSCOW         RUS       17:39 
   17  65837 Gudrun Olofsson              00 [1770262] Hjärnarps GH OL     SWE       17:39 
   19  65757 Paulette Noot                42 [20166] EPOC                  GBR       17:41 
   20  65755 Asbjørg Engdal Olsen         00 [1870971] WING OK             NOR       18:14 
   21  65839 Trudi Jahn                   00 [3000076] Braunschweiger MTV  GER       18:46 
   22  65826 Inger Lundh                  00 [1770592] OK Norden           SWE       19:00 
   23  65718 Valentina Selyakhina         00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       19:07 
   24  65847 Aud Lykkjen                  00 [1870481] MÅREN OK            NOR       19:21 
   25  65765 Anne-Lise Ronæss             00 [1870707] PORSGRUNN OL        NOR       19:25 
   26  65754 Inger Lise Bjordal           00 [1870665] OPPSAL              NOR       19:27 
   27  65827 Ingrid Jigerström            00 [1770600] OK Roxen            SWE       19:28 
   28  65786 Maimu Tornberg               00 [2450403] Kooperator          EST       19:33 
   29  65702 Ella Bezsonova               40 [220587] OK M MOSCOW          RUS       19:47 
   30  65817 Birgitta Flisberg            00 [1770287] IF Hansa-Hoburg     SWE       20:00 
   31  65854 Inger Jensen                 42 [1770383] KFIU                DEN       21:02 
   32  65857 Gun Östling                  40 [1770553] Ockelbo OK          SWE       21:06 
   33  65866 Anja Tiira                   43 [1490472] LYNX                FIN       21:14 
   34  65808 Ann-Marie Birgersson         00 [1770200] Forserums SOK       SWE       21:25 
   35  65865 Irma Eugster                 41 [2800870] Swiss S Team        SUI       21:58 
   36  65714 Hilkka Lassila               41 [700264] HlS                  FIN       22:49 
   36  65848 Inger Sørensen               00 [1870401] Kongsberg OL        NOR       22:49 
   38  65766 Inger Nestvold               00 [1870905] TROLLELG            NOR       22:56 
   39  65752 Gertrud Asplund              00 [1870924] VÄSTERÅS SOK        SWE       23:20 
   40  65759 Bjørg H. Prestrud            00 [1870758] RUDSBYGD IL         NOR       23:52 
   41  65732 ZINAIDA RYAZANTSEVA          41 [340836] St Petersburg        RUS       23:55 
   42  65708 Michiko Terao                41 [480981] Yokohama OLC         JPN       24:12 
   43  65800 Barbro Gullberg              39 [5070669] Orientisti Mezzalun ITA       25:41 
   44  65877 Hjordis Egner                   [1870254] Heming/Njård        NOR       25:51 
   45  65704 Lidia Savinykh               41 [220587] OK M MOSCOW          RUS       26:14 
   46  65845 Sonja Kivisäkk               00 [1870911] Tullinge SK         SWE       27:53 
   47  65814 Siv Hasselgrund              00 [1770065] Bjursås OK          SWE       28:13 
   48  65821 Britt Axelsson               00 [1770363] Kalmar OK           SWE       29:41 
   49  65855 Berit Nilsson                43 [1770483] Markaryds FK        SWE       30:29 
   50  65792 Sue Davies                   00 [2520136] Cymru               GBR       31:12 
   51  65707 Nina Rodnyanskaya            42 [310332] IND-MOSCOW           RUS       32:19 
   52  65756 Inger Røhjell                00 [1870083] Byåsen IL           NOR       36:10 
   53  65772 Asbjørg Bjørlo               00 [1870219] GIMLE IF            NOR       36:19 
   54  65822 Jytte Eltang Jørgensen       00 [1770383] KFIU                DEN       36:51 
   55  65771 Nina Wichmann                00 [1870481] MÅREN OK            NOR       37:33 
   56  65852 Halldis H Lykke              41 [1770083] Byåsen IL           NOR       38:33 
   57  65753 Torunn Frøvoll               00 [1870289] IF Sturla           NOR       38:51 
   58  65715 Viola Lepistö                39 [700271] HS                   FIN       43:40 
   59  65863 Bjørkhaug Astrid Elisabet    42 [1870890] TIF Viking          NOR     1:32:26 

       65849 Helen Neregaard              00 [2490138] Danmix              DEN          mp 
       65825 Anita Nordberg               00 [1770578] OK Klyftamo         SWE          mp