WMOC Sprint Finalter 01-07-2008 21:39
Results Sprint Finalcreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W50 Final A  (81)       1.8 km  60 m   18 C         

    1  50846 Kari Natvig                  57 [3920528] Nittedal O-lag      NOR       14:50 
    2  50881 Anne Pelto-Huikko            58 [700157] EE                   FIN       15:31 
    3  50897 Haverstad Helga              56 [1870446] Lierbygda OL        NOR       15:37 
    4  50861 Jannike Wahlberg             57 [4100577] OK Kare             SWE       15:49 
    5  50855 Jane Johansson               00 [1680230] Gudhems IF          SWE       16:01 
    6  50720 Päivi Raatikainen            58 [700454] LOHIRA               FIN       16:32 
    7  50880 Victoria Fershalova          58 [4920056] Baltijskij Bereg    RUS       16:57 
    8  50714 Ada Kucharova                58 [300884] Tesla Brno           CZE       17:03 
    9  50766 Galina Akinina               00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       17:08 
   10  50879 Sinikka Illaru               54 [4790199] Delta               FIN       17:20 
   11  50741 Ursula WOLF                  54 [1120140] DAVOS               SUI       17:34 
   12  50717 Gea Rennel                   58 [590240] HARJU K RSK          EST       17:43 
   13  50809 Katalin Karman               00 [2680272] HSE Szentendre      HUN       17:54 
   14  50851 Diane Leakey                 56 [3940811] SLOW                GBR       18:04 
   14  50824 Vitalija Ptashekiene         56 [1020147] DEVYNI              LTU       18:04 
   16  50729 Merja Puromies               58 [860326] IND-FIN4             FIN       18:41 
   17  50825 Debbie Davey                 00 [2960961] Waggaroos           AUS       18:43 
   18  50871 Marianne Bandixen            58 [4580640] OLG Pfäffikon       SUI       18:51 
   19  50830 Christine Jepson             00 [3250832] Southdowns          GBR       19:04 
   20  50704 Tetyana Bozhko               57 [140100] CHERKASY             UKR       19:06 
   21  50724 Alida Abola                  54 [830741] RIGA                 LAT       19:08 
   22  50852 Susan Key                    54 [4420487] melbourne forest ra AUS       19:21 
   23  50898 Ruth Lynam                   54 [5700111] CNOC                IRL       19:24 
   24  50710 Anneli Ojapalo               55 [230719] RAJAMAEN RYK         FIN       19:26 
   25  50782 Lis Dæhli                    00 [1870461] LØTEN O-LAG         NOR       19:38 
   25  50827 Linda Pakuls                 00 [3100231] Guildford Ori.s     GBR       19:38 
   25  50779 Mona Bugge Haug              00 [1870625] OL Vallset S        NOR       19:38 
   28  50820 Lena Larsson                 00 [1770765] Sala OK             SWE       19:54 
   29  50780 Kari Osmoen                  00 [1870679] OS IL               NOR       20:19 
   30  50873 Phillippa Poole              58 [4800537] NorthWest Orienteer NZL       20:29 
   31  50850 Christine Robinson           56 [3940811] SLOW                GBR       20:30 
   32  50857 Birgitta Jansson             57 [1770217] Garphyttans IF      SWE       20:54 
   33  50718 Tiina Talisoo                56 [590240] HARJU K RSK          EST       20:56 
   33  50828 Gillian Ingham               00 [3110973] WOC                 NZL       20:56 
   35  50829 Olga Vedina                  00 [3130169] ERMAK               RUS       21:19 
   36  50853 Eva Rabe Magnusson           00 [1680286] IF Hagen            SWE       21:37 
   37  50716 Ivana Mrazkova               56 [560411] KOTLARKA PRA         CZE       21:42 
   38  50845 Claudie Berjoan              55 [910500] Montpellier MSO      FRA       21:43 
   39  50899 Maria Andersson              00 [4910077] Bredaryds SOK       SWE       23:01 
   40  50877 Katy Stubbs                  56 [4840066] BKO                 GBR       23:22 
   41  50755 Tiina Leskinen               57 [50472] LYNX                  FIN       23:27 
   42  50777 Gro Solnørdal                00 [1870758] RUDSBYGD IL         NOR       23:35 
   43  50885 Annica Magnusson             58 [1870384] KFUM Orebro         SWE       23:38 
   44  50758 Maikka Väli-Klemelä          00 [1490143] Delta               FIN       23:57 
   45  50791 Anne Lise Andreassen         00 [1870772] SANDEFJORD OK       NOR       24:07 
   46  50888 Claire Adam-Muyllaert        57 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       24:39 
   46  50776 Siren Greve                  00 [1870062] Bergens TF          NOR       24:39 
   48  50904 Lotta Valentin               00 [5760989] Gustavsbergs OK     SWE       24:47 
   49  50886 Niculina Maiorescu           55 [4450130] CS Mentor Silva     ROU       24:58 
   49  50859 Lena Jansson                 54 [1770352] Järla IF OK         SWE       24:58 
   51  50773 Ülle Kadak                   00 [1760438] LEHOLA              EST       24:59 
   52  50894 Elise Johansson                 [1680182] Falkopings AIK OK   SWE       25:29 
   52  50868 Marina Kozlova               58 [4270134] Csanty              RUS       25:29 
   54  50746 SAIMA VÄRTON                 58 [1200394] Kobras              EST       26:00 
   55  50781 Karin Galaaen                00 [1870784] Selbu OK            NOR       26:08 
   56  50764 Natalia Babeti               00 [1640340] IND-ROU2            ROU       26:09 
   57  50774 Karin Bergström              00 [1770218] Gävle OK            SWE       26:48 
   58  50792 Bjørg Svanberg               00 [1870753] ROYKEN O-LAG        NOR       27:02 
   59  50843 Berit Grande                 00 [1870204] FREIDIG             NOR       27:33 
   60  50854 Inger Westerberg             00 [1680286] IF Hagen            SWE       28:04 
   61  50787 Siri Økstad                  00 [1870556] Oddersjaa           NOR       28:24 
   62  50808 Nermin Fenmen                56 [2590557] ODTU                TUR       28:29 
   63  50719 Leena Salmenkylä-Mattila     58 [700271] HS                   FIN       29:03 
   64  50797 Carol Edwards                57 [150921] TVOC                 GBR       29:13 
   65  50725 Ligita Indriksone            56 [830741] RIGA                 LAT       29:43 
   66  50815 Elisabeth Annersand          00 [1870616] OK Tyr              SWE       30:09 
   67  50769 Anna-Lena Mårtensson         00 [1870851] ST-MALMBY OK        SWE       30:35 
   68  50819 Christina Olsson             00 [1770603] OK Silva            SWE       30:37 
   69  50833 Pauline McAdam               00 [3350838] STAG                GBR       31:15 
   70  50814 Ulla Engelby                 54 [2850691] Pan-Kristianstad    SWE       31:32 
   71  50821 Linneá Carlsson              00 [1770798] Skarpnäcks OL       SWE       31:40 
   72  50823 Tatyana Shamshurina          58 [1090408] Korolyov            RUS       31:48 
   73  50759 Päivi Saarikoski Saarikosk   00 [1490701] PIHKAN              FIN       33:04 
   74  50715 Simonne Silvi                55 [470398] KOL BELGIUM          BEL       33:26 
   75  50788 Bente Kildal                 00 [1870775] SARPSBORG O-L       NOR       34:28 
   76  50874 Antonia Sanchez Martinez     56 [4820084] C. E. Colivenc      ESP       38:20 

       50754 Siiri Poopuu                 57 [1340354] JOKA                EST          mp 
       50745 Airi Toivonen                56 [1190506] MS PARMA            FIN          mp 
       50866 Solli Rannveig               55 [1870039] ASKØY 0-LAG         NOR          mp 
       50712 Olga Pozhidaeva              55 [270459] LOSK SPB             RUS          mp 
       50804 Irina Lomova                 57 [340836] St Petersburg        RUS          mp 



W50 Final B  (88)       1.5 km  60 m   16 C         

    1  50849 Jackie Hallett               57 [3930859] Sugarloaf OK        GBR       14:00 
    2  50726 Kristina Ahlqvist            54 [840980] YNX                  FIN       15:49 
    3  50785 Irena Stankeviciute          00 [1950559] OK „Dainava“        LTU       16:33 
    4  50860 Pia-Lena Putkonen            56 [1770911] Tullinge SK         SWE       16:46 
    5  50728 Raili Liimatainen            55 [840742] RIIHIMAEN S          FIN       17:13 
    6  50711 Elena Shek Lovsepyanz        54 [270459] LOSK SPB             RUS       17:20 
    7  50892 Ing-Marie Hjert                 [1680182] Falkopings AIK OK   SWE       17:27 
    8  50896 Tokheim Berit Oppedal        56 [1870446] Lierbygda OL        NOR       18:19 
    9  50713 Tatiana Erokhina             58 [280791] SINTEZ               RUS       18:38 
   10  50732 Roma Baleisiene              56 [1020147] DEVYNI              LTU       18:50 
   11  50775 Elle Melbye                  00 [1870254] Heming/Njård        NOR       19:42 
   12  50707 Tamara Vorobieva             56 [220587] OK M MOSCOW          RUS       19:46 
   13  50736 RAISA KHORASKINA             54 [340836] St Petersburg        RUS       19:51 
   14  50740 VAIKE TOMANN                 54 [950670] ORIENTUUR            EST       19:59 
   15  50744 Marita Saari                 56 [1190259] HIISI               FIN       20:25 
   16  50864 Tuire Niemi                  54 [840879] Tampereen Pyrintö    FIN       20:37 
   17  50832 Tatiana Yaroslavtseva        58 [290725] RAMENSKYE            RUS       20:45 
   18  50789 Bente Tangen Wikstrøm        00 [1870250] HEIN O-LAG          NOR       21:15 
   19  50771 PÄIVI KARJALAINEN            00 [1820779] Savon Rasti         FIN       21:24 
   20  50841 Annlou Husen                 00 [3160185] Farum OK            DEN       22:22 
   20  50900 Elisabet Martensson Jonsso   57 [1870352] Järla IF OK         SWE       22:22 
   22  50733 Zaiga Udre                   58 [1030050] B&B                 LAT       22:40 
   23  50869 Olga Yurchenko               58 [4270134] Csanty              RUS       22:47 
   24  50700 Elena Saavedra               57 [30005] ADOL                  ESP       22:51 
   25  50760 Jaana Mannonen               00 [1490916] TuS                 FIN       23:12 
   26  50838 Sinikka Taimisto             00 [1490506] MS PARMA            FIN       23:24 
   27  50734 Marina Cherkasova            55 [340836] St Petersburg        RUS       23:38 
   28  50822 Marianne Axelsson            00 [1770896] Tjällmo-God. OK     SWE       23:42 
   29  50847 Rita Pellegrini              55 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI       23:51 
   30  50752 Helle Rennu                  54 [1270764] SAKU OK             EST       24:01 
   31  50706 Elena Sukhodonova            56 [220587] OK M MOSCOW          RUS       24:09 
   32  50878 Melinda Riley                56 [4840871] SYO                 GBR       24:12 
   33  50727 Paula Lepistö                56 [840365] KANGASALA SK         FIN       24:25 
   34  50756 Gertraud Leonhardt           00 [1470210] FUERSTENFELD        AUT       24:31 
   34  50810 Nadezda Zhaleyko             00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       24:31 
   36  50862 Irina Koshcheeva             00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       24:36 
   37  50902 Bodil Klagegg                54 [1870399] Kolbotn/Skimt       NOR       25:01 
   38  50749 KATRIN KRIISKA               54 [1200164] EOL                 EST       25:14 
   39  50742 Lene Hansen                  55 [1160255] HERLUFSHOLM OK      DEN       25:54 
   40  50858 Margareta Meiton             57 [1770293] IFK Lidingö SOK     SWE       25:58 
   41  50848 Julie Bedwell                58 [3930859] Sugarloaf OK        GBR       25:59 
   42  50805 Elena Gryaznevich            56 [340836] St Petersburg        RUS       26:00 
   43  50813 Annaroes Haerry              00 [2800870] Swiss S Team        SUI       26:10 
   44  50901 Olga Shustrova               58 [340836] St Petersburg        RUS       26:36 
   45  50731 Ecaterina Castravet          57 [920148] DINAMO OLD           MDA       26:51 
   46  50826 Kaija Heino                  57 [840165] Epilän Esa           FIN       27:47 
   47  50747 AILI LAANJÕE                 54 [1200394] Kobras              EST       27:49 
   48  50709 Galina Suchilova             56 [220587] OK M MOSCOW          RUS       27:57 
   49  50865 Dominique Ruffier            56 [4170763] SAGC 3308AQ         FRA       27:59 
   50  50778 Lise Hørtvedt                00 [1870401] Kongsberg OL        NOR       28:10 
   51  50882 Marie-Christine Guignard     58 [5080711] Prytanée Orientatio FRA       28:19 
   52  50748 MARJE TOBRELUTS              56 [1200394] Kobras              EST       28:21 
   53  50844 Brigitte Segret              58 [910500] Montpellier MSO      FRA       28:35 
   54  50730 Kirsi Hakomaki               57 [860326] IND-FIN4             FIN       28:50 
   55  50765 Yvonne Carlsson              00 [1680392] K-Kolsva OK         SWE       28:51 
   56  50816 Blakstad Gunvor              00 [1870556] Oddersjaa           NOR       29:06 
   57  50723 Carmen Pla Cuevas            58 [30005] ADOL                  ESP       29:43 
   58  50761 Sirpa Kangasaho              00 [1490143] Delta               FIN       29:49 
   59  50875 Amparo Sanchis Brotons       55 [4820084] C. E. Colivenc      ESP       29:54 
   60  50842 Anne Gjestemoen              00 [1870062] Bergens TF          NOR       29:56 
   61  50753 Anu Pallon                   55 [1340354] JOKA                EST       30:02 
   62  50807 Tatiana Kochkina             54 [340098] Cheboksary           RUS       30:16 
   63  50818 Ellen Kühn Jensen            00 [1770383] KFIU                DEN       30:44 
   64  50735 LIUDMILA SAFRONOVA           53 [340836] St Petersburg        RUS       30:46 
   65  50790 Lise Havik                   00 [1870038] Asker skiklubb      NOR       30:52 
   66  50887 Encarnacion Cardona          55 [5280109] Club Veleta Orienta ESP       31:20 
   67  50722 Rafaela Rodriguez            54 [30005] ADOL                  ESP       31:25 
   68  50799 Jelena Leesment              58 [950670] ORIENTUUR            EST       31:54 
   69  50739 ANNE AROLD                   54 [950670] ORIENTUUR            EST       32:59 
   70  50884 Inge Bosina                  56 [3590524] NF Wien             AUT       34:13 
   71  50872 Linda hayles                 54 [20166] EPOC                  GBR       34:42 
   72  50770 Pia Pettinari                00 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI       35:00 
   73  50835 Eszter Fedorcsak             00 [3580495] Mirzi               AUT       38:29 
   74  50702 Nadiya Nayda                 54 [110513] NACH KLUB            UKR       38:36 
   75  50701 Svitlana Filchenlko          56 [110513] NACH KLUB            UKR       40:03 
   76  50768 Galina Zhorina               00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       40:56 
   77  50802 Malfa Peter                  00 [2460934] Utoe Bellinzona     SUI       41:12 
   78  50876 Paqui Camus Esteve           57 [4820084] C. E. Colivenc      ESP       41:42 
   79  50806 Raisa Ipatova                55 [340836] St Petersburg        RUS       43:09 
   80  50795 Alla Asylova                 00 [2040362] Kaliningrad         RUS       46:55 
   81  50705 Olga Ozhegova                55 [220587] OK M MOSCOW          RUS       47:58 
   82  50750 Sonia Bastian                53 [1170122] COSM                BRA       55:33 
   83  50767 Elena Ryabova                00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS     2:16:23 

       50801 Margi Freemantle             00 [2440046] Aussie Kangaroo     AUS          mp 
       50883 Ana Cintra                   57 [1170122] COSM                BRA          mp 
       50796 Lida Michailova              00 [1950559] OK „Dainava“        LTU          mp 
       50708 Lidia Belomoina              58 [220587] OK M MOSCOW          RUS          mp 
       50794 Natalia Lazareva             00 [2040362] Kaliningrad         RUS          mp