WMOC Sprint Finalter 01-07-2008 21:39
Results Sprint Finalcreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W45 Final A  (57)       1.9 km  65 m   15 C         

    1  45808 Danute Månsson               60 [1770691] Pan-Kristianstad    SWE       14:08 
    2  45734 Pavlina Brautigam            61 [1360960] W CONNECTICUT OC    USA       14:11 
    3  45704 Marje Viirmann               60 [590240] HARJU K RSK          EST       14:45 
    4  45726 Anne Nurmi                   63 [1190024] AngA                FIN       15:24 
    5  45805 Alice Bedwell                60 [3930859] Sugarloaf OK        GBR       15:57 
    6  45810 Virpi Juutilainen            61 [4120795] SK Vuoksi           FIN       16:06 
    7  45700 Olena Rudakova               60 [110513] NACH KLUB            UKR       16:16 
    8  45776 Airi Alnek                   00 [2450403] Kooperator          EST       16:17 
    9  45798 Ann Karin Tjorhom            00 [3530216] Ganddal IL          NOR       16:43 
   10  45836 Britt-Mari Bengtsson         62 [2850192] FK Asen             SWE       17:04 
   11  45733 Francine Repond              00 [1350094] Care Vevey Orientat SUI       17:08 
   12  45711 Maarit Ritakallio            62 [700506] MS PARMA             FIN       17:15 
   13  45762 Jolanda Kissling             00 [2310652] OLGM                SUI       17:20 
   14  45809 Svetlana Sokolova            63 [340836] St Petersburg        RUS       17:25 
   15  45781 Ann Nilsson                  00 [1770483] Markaryds FK        SWE       17:37 
   16  45788 Karin Profors                00 [3200406] Koping-kolsva OK    SWE       17:56 
   17  45828 Christina Birath             60 [5170846] Stenungsunds OK     SWE       18:01 
   18  45801 Satu Marila                  00 [3790879] Tampereen Pyrintö   FIN       18:09 
   19  45740 Tamara Denysenko             61 [5150093] Cardinal            UKR       18:23 
   20  45820 Kersti Ehala                 61 [4460716] RAEROK              EST       18:35 
   20  45832 Carina Hill                  63 [1770912] Tumba Mälarhöjden O SWE       18:35 
   22  45821 Hazel Dean                   63 [4490212] FVO Dunblane        GBR       18:48 
   23  45744 Annlouise Gustafsson         00 [1770294] IFK Mora OK         SWE       18:53 
   24  45758 Marina Movko                 00 [2040362] Kaliningrad         RUS       19:00 
   25  45818 Irina Koloskova              60 [4270134] Csanty              RUS       19:02 
   26  45742 Nina Ljungqvist-Sarparanta   63 [50472] LYNX                  FIN       19:06 
   27  45714 Barbara Egger Keller         60 [780627] OL.B.SEELAND         SUI       19:07 
   28  45764 Suzanne Scott                00 [2340881] Taranaki            NZL       19:10 
   28  45778 Irina Khrapun                00 [220999] OK M MOSCOW          UKR       19:10 
   30  45743 Marika Kirsspuu              00 [1760874] TA OK               EST       19:35 
   31  45717 Maria Palmira                60 [130117] COC                  POR       19:37 
   32  45725 Bente Madsen                 59 [880895] TISVILDE HOK         DEN       19:48 
   33  45716 Riina Laev                   63 [950670] ORIENTUUR            EST       20:06 
   34  45737 Marianne Nyman               00 [1490701] PIHKAN              FIN       20:19 
   35  45794 Valerija Dauksiene           00 [2980601] OK Saule (G2)       LTU       20:20 
   36  45774 Agnes Tomordi                00 [2680272] HSE Szentendre      HUN       20:31 
   37  45796 Sue Russell                  00 [3570152] DVO                 GBR       20:48 
   38  45802 TSVETELINA KAMENAROVA        00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       20:51 
   39  45825 Tone Hollowell               00 [4780616] OK Tyr              SWE       20:55 
   40  45741 Kirsti Salmi                 00 [1630328] IND-FIN8            FIN       21:20 
   40  45799 Arune Maumeviciene           00 [3670405] KOPA                LTU       21:20 
   42  45807 Elena Malkowa                63 [4060976] WWOP                GER       21:24 
   43  45824 Schjelderup Helen Margreth   62 [1870533] Nord-Østerdal       NOR       21:50 
   44  45749 May Rognlien                 00 [1870237] HAMAR OK            NOR       21:52 
   45  45834 Jane Morgan                  60 [1210814] SO UK               GBR       21:55 
   46  45750 Runa Skyttersæter            00 [1870254] Heming/Njård        NOR       22:03 
   47  45823 Caroline Mackenzie           63 [4660106] CLOK                GBR       22:08 
   48  45710 Merja Pulkkinen              61 [700419] KUOSU                FIN       22:33 
   49  45826 Irene Gassner                63 [3590524] NF Wien             AUT       22:47 
   50  45702 Tatiana Bolshunova           63 [280791] SINTEZ               RUS       23:13 
   51  45815 Line Roirand                 59 [4220128] CRENSOA             FRA       23:31 
   52  45765 Marika Meister               62 [950670] ORIENTUUR            EST       24:29 
   53  45706 Rita Linko                   61 [700176] EsSu                 FIN       24:56 
   54  45797 Guri Bjørndal                00 [3510083] Byåsen IL           NOR       26:32 
   55  45721 Larisa Mysheva               60 [340098] Cheboksary           RUS       29:11 

       45757 Anne Line Nydal Berglia      00 [1870160] Eiker o-lag         NOR          mp 
       45822 Grete Zachariassen           61 [3630753] ROYKEN O-LAG        NOR          mp 



W45 Final B  (49)       1.7 km  60 m   16 C         

    1  45792 Svetlana Varyhina            00 [3290839] Standart            BLR       16:34 
    2  45760 Tatiana Kinyaeva             60 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       18:11 
    3  45746 Dilya Bayburina              59 [1330926] UFA UNITED          RUS       18:25 
    4  45724 Alceni Melo GARCIA           63 [1170122] COSM                BRA       18:48 
    5  45748 Hilde Haugskott              00 [1870905] TROLLELG            NOR       19:28 
    6  45782 Kati Nemeth                  00 [1770847] Stigmännen-K OK     SWE       19:59 
    7  45735 Sari Jetsonen                60 [1400327] IND-FIN6            FIN       20:23 
    8  45775 Mona Ordqvist                00 [1870387] Kils OK             SWE       20:32 
    9  45731 Christine Brown              61 [1300178] EVOC                AUS       21:06 
   10  45816 Elena Semyonova              60 [4230155] Ecounion            RUS       21:56 
   11  45701 Nataliya Elagina             59 [220587] OK M MOSCOW          RUS       22:16 
   12  45783 Andrea Schiwy                00 [1560048] AUSTRALOPERS        AUS       22:32 
   13  45755 Eva Jerijervi                00 [1870773] Sandnes IL          NOR       22:34 
   14  45720 Hana Sochorova               62 [1080803] SKOB HAV            CZE       23:17 
   15  45833 Turid Rosand                 59 [2620590] OK Nidarøst         NOR       23:35 
   16  45793 Nadzeya Klapouskaya          00 [3290839] Standart            BLR       23:40 
   17  45766 Riitta Hakkarainen           62 [700722] RaKaS                FIN       23:42 
   18  45780 Britt Svensson               00 [1770262] Hjärnarps GH OL     SWE       23:51 
   19  45754 Britt Karlsen                00 [1870039] ASKØY 0-LAG         NOR       23:59 
   20  45763 Eva Svanberg                 00 [2330351] Jarfalla OK         SWE       24:16 
   21  45745 Päivi Turunen                00 [1830756] RR Team Turunen     FIN       25:30 
   22  45803 Ester Hochstrasser           59 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI       26:06 
   23  45777 Larysa Bronikova             63 [670565] OK CARNIKA D         UKR       26:36 
   24  45819 Ludmila Yurmanova            59 [4270134] Csanty              RUS       26:39 
   25  45715 Kaisa Kuoppala               61 [840462] LOUNAIS-H R.         FIN       26:52 
   26  45789 Paqui Guerrero               00 [550677] OROS                 ESP       27:44 
   27  45708 Sini Salmenkylä              63 [700271] HS                   FIN       28:04 
   28  45761 Turid Ragna Giil             00 [1870749] ROND                NOR       29:18 
   29  45768 Daniela Guglielmetti         00 [2460226] Gold Savosa         SUI       29:25 
   30  45773 Concepcion Cascante          00 [2670760] Rumbo Madrid        ESP       29:46 
   31  45806 Eija Sulavuori               62 [4010913] TuMe                FIN       29:47 
   32  45830 Beatriz Delgado              60 [5280108] Club UPA Universida ESP       29:52 
   33  45835 Galina Vinogradova           63 [340836] St Petersburg        RUS       29:55 
   34  45756 Riitta Ketoluoto             00 [2030348] Itä-Hämeen R        FIN       30:10 
   35  45739 Elisabeth Fuchs              00 [1540274] HSV OL              AUT       30:35 
   36  45729 Mare Kitsnik                 62 [1270764] SAKU OK             EST       30:39 
   37  45703 Helve Luht                   59 [590240] HARJU K RSK          EST       31:01 
   38  45795 Terje Anton                  00 [1760438] LEHOLA              EST       31:13 
   39  45718 Olga Gavrilova               58 [340836] St Petersburg        RUS       31:35 
   40  45811 Raija Savolainen             59 [840879] Tampereen Pyrintö    FIN       31:41 
   41  45736 Marja-Liisa Pirttinen        00 [1490410] KortJv              FIN       33:27 
   42  45705 Grete Berntsen               59 [690481] MÅREN OK             NOR       33:55 
   43  45747 Cati Viúdez                  60 [1840510] Múrcia-O            ESP       34:31 
   44  45759 Elena Yudova                 00 [2040362] Kaliningrad         RUS       36:29 
   45  45804 Anna Bisceglia               62 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI       38:26 
   46  45738 Merja Valtanen               00 [1500259] HIISI               FIN       38:59 
   47  45786 Mar Garcia Perez             00 [2970760] Rumbo Madrid        ESP       39:11 
   48  45722 Lilia Landysheva             61 [340098] Cheboksary           RUS       42:09 
   49  45719 Irina Yashkova               59 [340836] St Petersburg        RUS       48:05