WMOC Sprint Finalter 01-07-2008 21:39
Results Sprint Finalcreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W40 Final A  (39)       2.2 km  65 m   20 C         

    1  40779 Carina Svensson              67 [4910077] Bredaryds SOK       SWE       14:56 
    2  40758 Sarah Dunn                   00 [3710485] MAROC               GBR       16:45 
    3  40776 Sabrina Meister              66 [4860636] OLG Dachsen         SUI       17:09 
    4  40777 Åsa Wadensjö Leo             65 [4910077] Bredaryds SOK       SWE       17:10 
    5  40767 Jana Kink                    68 [1200369] Kape                EST       17:50 
    6  40721 Dunja Riet van de            67 [990654] OLIFANT              CRO       18:32 
    7  40725 Helén Skoog                  67 [1260387] Kils OK             SWE       18:34 
    8  40749 Sandra Olivier               00 [2740055] Balise 77 F.au      FRA       18:54 
    9  40711 Kjersti Holt Hanssen         67 [690481] MÅREN OK             NOR       18:55 
   10  40787 Pilvi-Heli Vettik            64 [1340354] JOKA                EST       18:58 
   11  40771 Alla Gusak                   00 [5720620] O-Kinef             RUS       19:30 
   12  40746 Gabriella Gyorffy            00 [2680272] HSE Szentendre      HUN       19:36 
   13  40715 Ieva Susta                   67 [830741] RIGA                 LAT       19:47 
   14  40742 Baiba Ozola                  00 [2410498] Mona                LAT       20:17 
   15  40750 Carin Emlen                  00 [2830955] Vittjarvs IK        SWE       20:49 
   16  40786 Doris Gittmaier              64 [4600276] HSV Ried            AUT       20:53 
   17  40728 Katri Haataja                00 [1490686] Ounasvaara          FIN       20:57 
   18  40720 Merike Paapson               66 [950670] ORIENTUUR            EST       21:18 
   19  40759 Katja Gassner                67 [3590524] NF Wien             AUT       21:42 
   20  40706 Elena Afonyushkin            65 [290725] RAMENSKYE            RUS       21:45 
   21  40744 Meieli Sieber                00 [2310653] OLGPF               SUI       21:51 
   22  40722 LEA LEPPIK                   65 [1130480] MANZA               EST       22:34 
   23  40709 Inger Jalakas                65 [590240] HARJU K RSK          EST       22:41 
   24  40782 Ulla Silventoinen            68 [5440794] SK Pohjantahti      FIN       23:19 
   25  40745 Anabela Vieito               67 [130117] COC                  POR       23:35 
   26  40757 Sari Salopelto               65 [2260722] RaKaS               FIN       23:45 
   27  40716 Iveta Bruvere                65 [830741] RIGA                 LAT       23:59 
   28  40714 Julie Cleary                 64 [750457] LONDON O K           IRL       24:23 
   29  40717 Marjut Rolig                 66 [840244] Hauhon Sisu          FIN       25:06 
   30  40724 Birgitte Torbjornsen         68 [1050311] IL Gular            NOR       25:12 
   31  40739 Sara Strat                   00 [2330351] Jarfalla OK         SWE       25:32 
   32  40736 Siv Sellæg                   00 [1870905] TROLLELG            NOR       25:40 
   33  40712 Riikka Holm                  68 [700419] KUOSU                FIN       26:06 
   34  40704 Elena Taratuta               66 [280791] SINTEZ               RUS       26:34 
   35  40756 Ulla Munne                   67 [2260722] RaKaS               FIN       26:40 
   36  40764 Irina Fedders                00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       26:54 
   37  40753 Kirsten Wehner               66 [1210966] We OC               AUS       26:57 
   38  40731 Louise Longhurst             64 [4240211] FVO                 GBR       28:26 

       40766 Guni Palme                   68 [2530568] OK G K.burg         AUT          mp 



W40 Final B  (32)       1.7 km  60 m   18 C         

    1  40730 Paivi Klemela                00 [1510443] LHR                 FIN       17:45 
    2  40765 Anna Amigo                   66 [4110095] Catalunya           ESP       17:48 
    3  40705 Natalia Makeychik            66 [280791] SINTEZ               RUS       17:56 
    4  40708 Val Duca                     00 [520841] STARS                CAN       18:08 
    5  40761 ELVINA IVANOVA               00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       18:18 
    6  40783 Virpi Remahl                 00 [4480175] Espoon Suunta       FIN       18:48 
    7  40738 Claudia Wirz                 00 [2310650] OLGBA               SUI       19:48 
    8  40755 Kirsten Moller               00 [3430827] Sollerod OK         DEN       20:25 
    9  40763 Ulrika Backlund              65 [1770137] Dalaportens OL      SWE       20:54 
   10  40754 Vita Avinaite                00 [2980601] OK Saule (G2)       LTU       21:52 
   11  40723 Helena Sousa                 67 [1150673] ORIMARÃO            POR       22:40 
   12  40752 Leena Kurri                  00 [1490519] NAVI                FIN       22:41 
   13  40737 Jartrud Steinsli             00 [1870682] Østmarka OK         NOR       22:45 
   14  40726 Rita Ojala                   67 [1340354] JOKA                EST       23:01 
   15  40760 MARGARITA TODOROVA           00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       23:38 
   16  40770 Susan DeWitt                 65 [4770965] WCOC                USA       25:03 
   17  40734 Åse Rita Ellingsen           00 [1870971] WING OK             NOR       25:20 
   18  40729 Anne Paalanen                00 [1490719] RAJAMAEN RYK        FIN       26:31 
   19  40727 Lisbeth Aadland              64 [320771] SAMNANGER IL         NOR       27:16 
   20  40735 Mari Roots                   00 [1760874] TA OK               EST       27:24 
   21  40710 Vilma Peciuriene             66 [610697] Perkunas             LTU       27:53 
   22  40702 Vera Gribanova               64 [280791] SINTEZ               RUS       28:28 
   23  40733 Olga Kosareva                00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       31:18 
   24  40718 Paula Jaskari                66 [840279] HOLLOLAN U46         FIN       34:21 
   25  40732 Sari Nikula                  66 [840685] Oulun Tarmoa         FIN       34:49 
   26  40703 Sveta Stekolshikova          65 [280791] SINTEZ               RUS       34:54 
   27  40748 Nadezda Sharkova             00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       35:30 
   28  40751 Sue Garr                     64 [1280693] PARAWANGA ORI       AUS       35:41 
   29  40747 Olena Kozlova                64 [670565] OK CARNIKA D         UKR       40:43 
   30  40707 Teresa Diaz Fernandez        68 [440759] RUMBO                ESP     1:20:27 

       40713 Svetlana Shost               00 [220587] OK M MOSCOW          RUS          mp 
       40769 Roll Lise                    64 [1870183] FANA IL             NOR          mp