WMOC Sprint Finalter 01-07-2008 21:39
Results Sprint Finalcreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



M45 Final A  (81)       2.4 km  70 m   20 C         

    1  45147 Hans Melin                   62 [1770233] Hagaby GoIF         SWE       13:40 
    2  45127 Philippe Page                63 [3680112] Co Colmar           FRA       14:04 
    3  45174 Warren Key                   59 [4420487] melbourne forest ra AUS       14:33 
    4  45203 Jim Russell                  61 [5490060] Bendigo             AUS       14:49 
    5  45078 Ilkka Peltola                00 [2030348] Itä-Hämeen R        FIN       14:54 
    6  45200 Seppo Mäkinen                63 [5440695] Pellon Ponsi        FIN       14:55 
    7  45129 Esa Kinnunen                 00 [3720702] Pihkaniskat         FIN       15:13 
    8  45178 Tom Hollowell                61 [4780616] OK Tyr              SWE       15:17 
    9  45138 Mark Saunders                59 [3930859] Sugarloaf OK        GBR       15:22 
   10  45155 Michael Thierolf             62 [4190917] TV Alsbach          GER       15:25 
   10  45055 Joe Brautigam                62 [1360960] W CONNECTICUT OC    USA       15:25 
   12  45148 Anders Stjerndahl            61 [1770293] IFK Lidingö SOK     SWE       15:52 
   13  45025 Hagen Nieke                  63 [770933] USV DRESDEN          GER       16:02 
   14  45072 Jörgen Mårtensson            00 [1870496] Modum O-lag         SWE       16:15 
   15  45083 Kari Pussinen                00 [2250329] IND-FIN9            FIN       16:19 
   16  45071 Egil Wickstrand Iversen      00 [1870254] Heming/Njård        NOR       17:14 
   17  45128 Jon Musgrave                 00 [3710485] MAROC               GBR       17:17 
   18  45106 Jurg Waelchli                00 [2800870] Swiss S Team        SUI       17:28 
   19  45036 Albano João                  59 [130117] COC                  POR       17:35 
   20  45089 Jouni Vantaala               00 [2380426] Lammin Sakia        FIN       17:56 
   21  45093 John Eriksson                00 [2610946] Vaxjo OK            SWE       17:57 
   22  45198 KIRILL GOREV                 63 [5420421] KUZMOLOVO OK        RUS       18:02 
   23  45088 Roger Thetford               62 [150921] TVOC                 GBR       18:07 
   23  45107 Ulu Aeschlimann              00 [2800870] Swiss S Team        SUI       18:07 
   25  45190 Neil Crickmore               00 [3250832] Southdowns          GBR       18:09 
   26  45002 Mário Santos                 62 [130117] COC                  POR       18:10 
   27  45085 Stig Magnar Lovas            00 [2280833] Sp. Kl. Freidig     NOR       18:18 
   28  45050 Christer Skoog               59 [1260387] Kils OK             SWE       18:19 
   29  45074 Andrius Gumenikovas          00 [1950559] OK „Dainava“        LTU       18:29 
   30  45143 Philippe Taelemans           62 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       18:33 
   31  45101 Hock Zihlmann                00 [2700655] OLK Argus           SUI       18:34 
   32  45162 Jon Hollingdale              63 [4240211] FVO                 GBR       18:45 
   33  45028 Asko Nykanen                 62 [840993] Mäntsälan Urhelijat  FIN       18:54 
   34  45047 Veli-Pekka Nurmi             62 [1190024] AngA                FIN       18:56 
   34  45140 Yury Belogorskiy             61 [4380782] SDIUTIE Rostov      RUS       18:56 
   36  45173 Mikael Fogelholm             59 [4500378] Keravan Urheilijat  FIN       18:58 
   37  45019 Rimantas Maldeikis           61 [610201] FORTUNA              LTU       19:00 
   38  45136 Pierre Raoux                 62 [910500] Montpellier MSO      FRA       19:12 
   39  45118 Arkady Vedin                 00 [3130169] ERMAK               RUS       19:15 
   40  45033 Pavel Cerescu                63 [920148] DINAMO OLD           MDA       19:22 
   41  45105 Tomas Sochor                 63 [1080803] SKOB HAV            CZE       19:41 
   41  45087 André Wirz                   00 [2310650] OLGBA               SUI       19:41 
   43  45006 Alexander Gribanov           59 [280791] SINTEZ               RUS       19:45 
   44  45052 Gerd Zimmermann              61 [630835] SSVPRADEBEUL         GER       19:49 
   45  45113 Helge Lang Pedersen          00 [2870186] Farum Tis. OK       DEN       19:52 
   46  45176 Laszlo Zentai                59 [2680272] HSE Szentendre      HUN       19:55 
   47  45079 Jukka Väyrynen               00 [2030348] Itä-Hämeen R        FIN       20:05 
   48  45064 Andreas Hochreiter           00 [1540274] HSV OL              AUT       20:07 
   48  45145 Mikael Backlund              62 [1770137] Dalaportens OL      SWE       20:07 
   50  45020 Morten Karlsen               59 [690481] MÅREN OK             NOR       20:32 
   50  45180 Alexander Borachenko         60 [340836] St Petersburg        RUS       20:32 
   52  45041 Rimantas Dauderis            59 [1010581] OK KRANTAS          LTU       21:09 
   53  45037 Koji Chino                   62 [1000962] WANDERERS           JPN       21:27 
   54  45099 José Fernandes               00 [2650002] .COM                POR       21:53 
   55  45104 Arpad Tokes                  00 [2720902] Transilva           ROU       22:18 
   56  45208 Juha Heikkinen               59 [700702] Pihkaniskat          FIN       22:21 
   57  45194 Jan Hansson                  60 [5170846] Stenungsunds OK     SWE       22:26 
   58  45197 Georg Billroth               61 [2530568] OK G K.burg         AUT       22:32 
   59  45054 Marat Mudarisov              60 [1330926] UFA UNITED          RUS       22:36 
   60  45120 Thomas Reinitz               00 [3460909] TSC Eintracht Dortm GER       22:42 
   61  45102 Igor Kozlov                  63 [670565] OK CARNIKA D         UKR       23:11 
   62  45202 Ryszard Chachurski           63 [5470416] KU AZS WAT          POL       23:12 
   63  45018 Colin Blackburn              61 [600266] HOBNOK               GBR       23:21 
   64  45109 Göran Mansson                61 [2850566] OK Dacke            SWE       23:30 
   65  45119 Knut Edvard Helland          00 [3410682] Østmarka OK         NOR       24:29 
   66  45035 Rune Erdal                   61 [320771] SAMNANGER IL         NOR       24:51 
   67  45100 Thomas Schulthess            00 [2700655] OLK Argus           SUI       25:25 
   68  45084 Josef Fuchs                  00 [2270275] HSV Pinkafeld       AUT       25:54 
   69  45193 Refik Diri                   61 [5160344] IOG                 TUR       26:55 
   70  45068 Jan Petter Hansen            00 [1860311] IL Gular            NOR       27:09 
   71  45021 Veli Matti Salmenkylä        60 [700271] HS                   FIN       27:57 
   72  45146 Jens Leibiger                59 [5730709] Post SV Dresden     GER       29:24 
   73  45187 Jari Oikarainen              62 [5000382] KEV                 FIN       30:13 
   74  45007 Arkady Stekolshikov          63 [280791] SINTEZ               RUS       41:43 

       45031 Juhani Jaskari               62 [840279] HOLLOLAN U46         FIN          mp 
       45057 Juhani Jetsonen              59 [1400327] IND-FIN6            FIN          mp 
       45111 Pasi Nikula                  63 [840685] Oulun Tarmoa         FIN          mp 
       45115 Patrick Dusigne              00 [3080127] CRAPAHUT            FRA          mp 
       45161 Gary Longhurst               59 [4240211] FVO                 GBR          mp 
       45123 Arild Aasheim                00 [3520773] Sandnes IL          NOR          mp 
       45125 Mats Windstedt               00 [3630819] Södertälje-Nykvam O SWE          mp 



M45 Final B  (77)       2.3 km  65 m   21 C         

    1  45170 Anders Jönsson               62 [4410615] OK Triangeln        SWE       13:43 
    2  45110 Reijo Bister                 63 [840731] Rasti88              FIN       14:33 
    3  45158 Andersen Kjell-Einar         59 [1870943] Varteig O-lag       NOR       16:03 
    4  45029 Petri Rolig                  63 [840244] Hauhon Sisu          FIN       16:12 
    5  45205 Nikolay Fedorov              61 [5570342] INUS                FIN       16:20 
    6  45058 Lubomir Hepnar               00 [1460801] SKIOBSTE            CZE       16:30 
    7  45008 Gennady Bolshunov            62 [280791] SINTEZ               RUS       17:13 
    8  45108 Gert Jonsson                 62 [2850308] IKHP                SWE       18:00 
    9  45070 Jan Haugland                 00 [1870031] ÅRSTAD IL           NOR       18:07 
    9  45009 Boris Taratuta               62 [280791] SINTEZ               RUS       18:07 
   11  45114 Peter Clerici                00 [2800870] Swiss S Team        SUI       18:09 
   11  45121 Christer CBorg               00 [1870222] GMOK                SWE       18:09 
   13  45049 URMAS SULAOJA                63 [1200353] Jõhvikas            EST       18:20 
   14  45098 Dag Stenersen                00 [2620590] OK Nidarøst         NOR       18:23 
   15  45086 Uwe Genatis                  00 [2290428] Langewiesen         GER       18:50 
   16  45188 Kenneth Reinikka             60 [5010282] HyRa                FIN       18:51 
   17  45003 Tommy Saevareid              60 [190183] FANA IL              NOR       18:52 
   18  45062 Jesus Loro                   63 [5240051] Badalona Orientacio ESP       18:53 
   19  45063 Otmar Fasching               00 [1540274] HSV OL              AUT       19:07 
   20  45032 Aki Saranen                  63 [840175] Espoon Suunta        FIN       19:09 
   21  45040 Egidijus Stunza              60 [1010581] OK KRANTAS          LTU       19:15 
   22  45023 Timo Ritakallio              62 [700506] MS PARMA             FIN       19:16 
   23  45192 Jose Angel Nieto Poblete     62 [5090086] C. Orientacion Ciud ESP       19:23 
   24  45051 Frank Wiedenfeld             60 [630835] SSVPRADEBEUL         GER       19:33 
   25  45001 Volodymyr Rudakov            59 [110513] NACH KLUB            UKR       19:47 
   26  45179 Sergey Egorov                00 [5720620] O-Kinef             RUS       19:49 
   27  45065 Gerhard Koiser               59 [1540274] HSV OL              AUT       20:06 
   28  45012 Raul Olesk                   60 [330595] OK P KOBRAS          EST       20:09 
   29  45069 Urban Lundberg               00 [1870561] OK Älgen            SWE       20:18 
   30  45042 Aigars Udris                 59 [1030050] B&B                 LAT       20:32 
   31  45166 Olivier Goudard              61 [4290500] Montpellier MSO     FRA       20:45 
   32  45030 Timo Grönholm                59 [840767] SALON VIESTI         FIN       20:46 
   33  45045 Arne Kristensen              63 [1160255] HERLUFSHOLM OK      DEN       20:48 
   34  45004 Oleg Danilov                 59 [220587] OK M MOSCOW          RUS       20:53 
   35  45081 Dirk Hartmann                00 [2130866] SV Mietraching      GER       20:54 
   36  45080 Viatcheslav Akinin           59 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       20:58 
   37  45075 Torgeir Strand               00 [1870183] FANA IL             NOR       21:05 
   38  45175 Iain Brant                   00 [5330991] DOB                 GBR       21:16 
   39  45112 Aleksandr Prokhorov          62 [730698] PERM                 RUS       21:21 
   40  45122 Lars Göransson               00 [1870352] Järla IF OK         SWE       21:28 
   41  45060 Kari Heinonen                00 [1490024] AngA                FIN       21:30 
   42  45034 Urmas Laev                   62 [950670] ORIENTUUR            EST       21:35 
   43  45024 Ronan Cleary                 60 [750457] LONDON O K           IRL       21:40 
   44  45152 Valery Vekovishchev          00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       21:59 
   45  45183 Ossi Autio                   59 [4960283] Hyvinkaan Rasti     FIN       22:15 
   46  45011 Tõnu Loog                    60 [330595] OK P KOBRAS          EST       22:18 
   47  45126 Jarmo Viskari                63 [2260722] RaKaS               FIN       22:32 
   48  45134 Jaanus Reha                  00 [3820579] OK Kooperator       EST       22:42 
   49  45016 Jesus Garcia Pajuelo         61 [440759] RUMBO                ESP       22:52 
   50  45044 Mikhail Fateev               00 [3130169] ERMAK               RUS       22:54 
   51  45090 Vital Peeters                59 [470398] KOL BELGIUM          BEL       22:58 
   52  45066 Maurice Patten               62 [1210755] RR OC               GBR       22:59 
   53  45159 Michel Aviron                60 [4220128] CRENSOA             FRA       23:06 
   54  45056 Carlos Coelho                61 [1390126] CPOC                POR       23:34 
   55  45010 Helge Magnus Erdal           60 [320771] SAMNANGER IL         NOR       24:06 
   56  45103 Olexandr Gladkyy             61 [670565] OK CARNIKA D         UKR       24:07 
   57  45151 Jaanus Viljamaa              63 [4130951] Veteranid           EST       24:13 
   58  45135 Margus Jaanus                00 [3820579] OK Kooperator       EST       24:18 
   59  45076 Mark Collins                    [5790998] DFOK                GBR       24:38 
   60  45046 Paulo Calisto BECKER         63 [1170122] COSM                BRA       24:46 
   61  45167 Viktor Krivohizhin           60 [4380782] SDIUTIE Rostov      RUS       24:47 
   62  45191 Sergey Kharchuk              63 [340836] St Petersburg        RUS       25:15 
   63  45092 Rolf Helander                00 [2540684] Oulaisten Huima     FIN       25:22 
   64  45156 Jens-Petter Marhaug          62 [1860311] IL Gular            NOR       25:27 
   65  45131 José Pedrosa                 00 [3400115] COALA               POR       26:24 
   66  45206 Jose Fontoura                00 [5620177] EUROFOR             ESP       26:30 
   67  45061 Arto Lehtinen                00 [1490037] Asikkala            FIN       26:50 
   68  45137 Fréderic Andrieux            61 [910500] Montpellier MSO      FRA       26:57 
   69  45150 Aivar Kapsta                 62 [4130951] Veteranid           EST       27:24 
   70  45160 António Aguiar               61 [1600672] Ori-Estarreja       POR       29:01 
   71  45073 Jan Helge Strøm              00 [1870773] Sandnes IL          NOR       29:30 
   72  45116 Enrique Zezynski             00 [3120442] LEV HASHARON        ISR       30:06 
   73  45195 Victor Dumov                 62 [340791] SINTEZ               RUS       30:31 
   74  45153 Bob Phillips                 59 [5330058] BAOC                GBR       30:34 

       45022 Markus Karjalainen           59 [700419] KUOSU                FIN          mp 
       45207 Evgeny Vinogradov            62 [340836] St Petersburg        RUS          mp 
       45144 Lasse Karlsson               00 [1680230] Gudhems IF          SWE          mp