WMOC Sprint Finalter 01-07-2008 21:39
Results Sprint Finalcreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



M40 Final A  (72)       2.6 km  75 m   25 C         

    1  40136 Allan Mogensen               67 [3630597] OK Ravinen          SWE       13:52 
    2  40106 Alberto Minguez              67 [4160317] Imperdible-Buff     ESP       14:54 
    3  40005 Sergey Makeychik             67 [280791] SINTEZ               RUS       15:11 
    4  40142 ARMO HIIE                    68 [5340369] Kape                EST       15:40 
    5  40147 Rob Jessop                   68 [5490045] Auckland OC         NZL       15:41 
    6  40037 Petri Laaksonen              00 [1490916] TuS                 FIN       15:52 
    7  40090 Jan Sidla                    00 [3540805] SKOB Zlin           CZE       15:53 
    8  40036 Per Arne Aadland             68 [320771] SAMNANGER IL         NOR       16:03 
    9  40042 Per Jansson                  00 [1710567] OK DJERF            SWE       16:10 
   10  40081 Daniel Hanselmann            00 [3010647] OLG Welsikon        SUI       16:14 
   11  40054 Piotr Cych                   00 [2360972] WKS Slask Wroclaw   POL       16:15 
   12  40077 Michael Stockmayer           00 [1540274] HSV OL              AUT       16:17 
   13  40117 Charlie Adams                64 [2600871] SYO                 GBR       16:24 
   14  40132 Peter Thelin                 67 [4910077] Bredaryds SOK       SWE       16:25 
   15  40013 Nick Duca                    00 [520841] STARS                CAN       16:30 
   16  40129 Martin Ward                  67 [4850834] SPOOK               GBR       16:33 
   17  40067 Guy Tirez                    66 [470398] KOL BELGIUM          BEL       16:45 
   18  40095 Ferri Gassner                66 [3590524] NF Wien             AUT       16:59 
   19  40111 Jon Cross                    67 [4240211] FVO                 GBR       17:14 
   20  40116 Jan Gajda                    68 [4690932] USK Praha           CZE       17:18 
   21  40065 Heiko Gossel                 65 [770933] USV DRESDEN          GER       17:28 
   22  40145 Paul Liggins                 67 [1560048] AUSTRALOPERS        AUS       17:31 
   23  40075 Koni Wildi                   00 [2700655] OLK Argus           SUI       17:40 
   24  40068 Matti Korpela                00 [2730766] Saloisten R.        FIN       17:46 
   25  40092 Petteri Kahari               65 [410879] Tampereen Pyrintö    FIN       17:52 
   26  40154 Gleb Sevastyanov             65 [340999] HBM OK               RUS       18:13 
   27  40062 Robert Theiss                65 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       18:18 
   28  40097 TSVETAN TODOROV              00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       18:26 
   29  40044 Tore Juvik                   00 [1860311] IL Gular            NOR       18:28 
   30  40086 Jens Koehler                 00 [3000076] Braunschweiger MTV  GER       18:30 
   31  40052 Grégoire Schrago             00 [2310089] CA ROSÉ             SUI       18:35 
   32  40076 Markus Hitz                  00 [2700655] OLK Argus           SUI       18:49 
   33  40096 PLAMEN IVANOV                00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       18:50 
   34  40053 Christian Wehrli             00 [2310651] OLGBE               SUI       18:53 
   35  40094 Thomas Hlosta                00 [3780435] LC Erste Bank       AUT       19:08 
   36  40144 Mika Vuorela                 64 [2910879] Tampereen Pyrintö   FIN       19:25 
   37  40049 Roland Reisenberger          68 [2530568] OK G K.burg         AUT       19:32 
   38  40087 Evgenei Korshunov            00 [3390362] Kaliningrad         RUS       19:56 
   39  40039 Alfredo Micol                67 [1840510] Múrcia-O            ESP       19:57 
   40  40109 João Casal                   67 [1600672] Ori-Estarreja       POR       20:10 
   41  40020 Jose Luis Gomes Flores       64 [30677] OROS                  ESP       20:11 
   42  40031 Alexandr Angelov             67 [1380020] AMOR                RUS       20:19 
   43  40070 Michael Grill                66 [2840517] Naturf. Vienna      AUT       20:35 
   44  40088 Alex Reichmuth               00 [2310650] OLGBA               SUI       20:36 
   45  40072 INDREK JENTSON               64 [1200369] Kape                EST       20:50 
   45  40051 Sergiy Gnatiouk              00 [240279] HVO USA              USA       20:50 
   47  40008 Sergey Tozur                 68 [340999] HBM OK               RUS       21:04 
   48  40082 Serge Baert                  65 [470398] KOL BELGIUM          BEL       21:08 
   49  40143 MAIROLT KAKKO                68 [5340071] Bona Fide           EST       21:31 
   50  40018 Ari-Pekka Koivisto           64 [700271] HS                   FIN       21:33 
   51  40024 LAURI LEPPIK                 64 [1130480] MANZA               EST       21:41 
   52  40115 Gert Michael Binder          68 [4620508] MTV Hernals         AUT       21:55 
   53  40006 Alexander Afonyushkin        65 [290725] RAMENSKYE            RUS       22:10 
   54  40098 TONY KOICHEV                 00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       22:28 
   55  40127 Anvar Nurislamov             68 [340836] St Petersburg        RUS       22:35 
   55  40131 Sergei Gaskevich             67 [4930836] St Petersburg       RUS       22:35 
   57  40108 Meelis ZIMMERMANN            68 [1200369] Kape                EST       22:37 
   58  40107 Arvydas Alkevicius           64 [1320486] Medeina             LTU       22:47 
   59  40038 Alexey Zhestovskiy           69 [340836] St Petersburg        RUS       22:48 
   59  40003 Andreas Grote                64 [160630] OLC SKOG             SUI       22:48 
   61  40046 Espen Fyhn Nilsen            00 [1870773] Sandnes IL          NOR       23:08 
   62  40064 Nikolaus Adenstedt           00 [2530568] OK G K.burg         AUT       23:58 
   63  40015 Gary Walford                 65 [600266] HOBNOK               GBR       24:14 
   64  40140 Alan Hoff                    66 [5330058] BAOC                GBR       24:18 
   65  40089 Stein Arne Olsen             00 [3520773] Sandnes IL          NOR       24:31 
   66  40002 Lars Almquist                00 [5740903] Triangeln           SWE       26:23 
   67  40113 Juan Angel Alguacil          68 [4610316] IMOS                ESP       28:10 
   68  40023 Igor Ulchin                  64 [920148] DINAMO OLD           MDA       32:22 

       40080 Tim Falck Weber              00 [2870186] Farum Tis. OK       DEN          mp 
       40085 Marco Giovannini             67 [1240225] GOK                 ITA          mp 
       40047 Bill Edwards                 00 [1940558] OHV - Ori Hutt Vall NZL          mp 
       40078 Domenico Lepori              64 [1350094] Care Vevey Orientat SUI          mp 



M40 Final B  (48)       2.4 km  70 m   20 C         

    1  40133 Panu Haaramo                 68 [4480175] Espoon Suunta       FIN       15:45 
    2  40045 Svein Nygaard                00 [1870448] LILLOMARKA OL       NOR       16:55 
    3  40079 Oleg Shvarev                 65 [730698] PERM                 RUS       17:48 
    4  40112 Jan-Olov Andersson           66 [4590561] OK Älgen            SWE       18:27 
    5  40016 Darius Peciura               64 [610697] Perkunas             LTU       18:37 
    6  40118 Sergey Gusak                 00 [5720620] O-Kinef             RUS       18:38 
    7  40074 Ramunas Casas                00 [2390027] Apuokas             LTU       19:59 
    8  40152 Jaromír Hánel                68 [5640796] SK Zvole            CZE       20:35 
    9  40141 LAURI LAHTMÄE                68 [5340369] Kape                EST       20:41 
   10  40041 Alexey Kalmykov              00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       21:01 
   11  40010 Jesus Hervas Lucas           68 [440759] RUMBO                ESP       21:05 
   12  40022 Michael Drechsel             65 [770933] USV DRESDEN          GER       21:27 
   13  40028 Sergey Kudryashov            66 [1330926] UFA UNITED          RUS       21:38 
   14  40146 Felix Diwok                  64 [2530568] OK G K.burg         AUT       21:39 
   14  40119 Igor Andronov                00 [5720620] O-Kinef             RUS       21:39 
   16  40139 Christian Imbrechts          60 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       21:55 
   17  40102 Attilio Amato                68 [1240225] GOK                 ITA       22:02 
   18  40071 Urs Sutter                   00 [2800870] Swiss S Team        SUI       22:03 
   19  40128 Maxim Akimov                 66 [340836] St Petersburg        RUS       22:55 
   20  40137 Henrik Palmén                00 [4480175] Espoon Suunta       FIN       23:03 
   21  40007 Ronny Johan Solheim          66 [320771] SAMNANGER IL         NOR       23:14 
   22  40014 John Worth                   65 [600266] HOBNOK               GBR       23:23 
   23  40103 Laurent Thuillier            65 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       23:31 
   24  40012 Jiri Sterba                  64 [450809] SKV/SLOVANKV         CZE       23:50 
   25  40135 João Martins                 67 [3270105] CLAC                POR       24:04 
   26  40114 Rafael Romero Monis          67 [4610316] IMOS                ESP       24:34 
   27  40027 Ernst Sultanbekov            68 [1330926] UFA UNITED          RUS       24:44 
   28  40134 Jalle Josefsson              68 [5220469] Lunds OK            SWE       24:57 
   29  40019 Jose Angel Ramos Ramon       64 [30005] ADOL                  ESP       25:15 
   30  40155 Marius Curca                 00 [5770990] CSU Brasov          ROU       25:21 
   31  40101 Stefano Galletti             67 [1240225] GOK                 ITA       25:55 
   32  40093 António Pedrosa              00 [3400115] COALA               POR       25:57 
   33  40100 Piero Labanti                68 [1240225] GOK                 ITA       27:14 
   34  40149 Emilio Macarro               00 [5620177] EUROFOR             ESP       27:15 
   35  40066 Eddy Jansen                  66 [470398] KOL BELGIUM          BEL       27:36 
   36  40017 Sten Backman                 64 [700718] RAISU LUMOUS         FIN       31:20 
   37  40030 Ildar Galeev                 66 [1330926] UFA UNITED          RUS       32:27 
   38  40029 Ilgiz Salikhov               68 [1330926] UFA UNITED          RUS       33:22 
   39  40025 Flavio Machado               67 [1170122] COSM                BRA       34:24 
   40  40035 Toomas Teekel                64 [1430715] R A E               EST       35:31 
   41  40083 Oleg Kisil                   00 [3170247] HBM-Sochi           RUS       41:28 
   42  40104 Jan Dahlin                   64 [1770822] SoIK Hellas         SWE       41:53 
   43  40084 Vlad Funtiakov               00 [3170247] HBM-Sochi           RUS       47:12 
   44  40151 Rafael Santigosa             00 [5620177] EUROFOR             ESP       59:50 
   45  40150 Massimiliano Lotti           00 [5620177] EUROFOR             ESP     1:00:08 

       40033 Paulo Faustino               68 [1390126] CPOC                POR          mp 
       40021 Mikhail Kharlamov            64 [760520] NAYADA               RUS          mp 
       40026 Sobolev Oleg                 67 [1230812] Smolensk            RUS          mp