WMOC Sprint Finalter 01-07-2008 21:39
Results Sprint Finalcreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



M35 Final A  (42)       2.7 km  75 m   24 C         

    1  35080 Petri Noponen                72 [4790199] Delta               FIN       16:01 
    2  35011 Girts Linins                 69 [830741] RIGA                 LAT       16:33 
    3  35059 IVAILO IVANOV                00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       16:51 
    4  35077 Blair Trewin                 71 [4550979] Yarra Valley        AUS       17:28 
    5  35005 Sébastien Bousser            72 [490129] CS EIS FONT.         FRA       17:45 
    6  35098 Rauno Ratilainen             68 [5370952] VeVe                FIN       17:46 
    7  35020 Tero Heikkilä                00 [1490690] Paimion Rasti       FIN       17:57 
    8  35037 Jon Magne Svendsboe          71 [1050311] IL Gular            NOR       18:02 
    9  35100 Steinar Ovreas               71 [1050401] Kongsberg OL        NOR       18:26 
   10  35051 Anghel Marius                00 [3440132] CS Unirea Alba Iuli ROU       18:33 
   11  35082 Tonu Illaru                  71 [4790143] Delta               EST       18:37 
   12  35002 Marek Blahuta                73 [300492] MFP Praha            CZE       18:38 
   13  35083 Tero Salonen                 42 [1490246] Hausi               FIN       18:53 
   14  35097 Sergey Yashchenko            71 [5410661] Omega               RUS       18:59 
   15  35009 Jose Manuel Martinez Ruiz    70 [30005] ADOL                  ESP       19:01 
   16  35048 Jérôme Attinger              00 [2310021] ANCO                SUI       19:24 
   17  35047 Joaquim Sousa                00 [3210318] IN CREATE           POR       19:25 
   18  35089 André Kwiatkowski            69 [5310507] MTK Bad Harzburg    GER       19:46 
   19  35043 Alexander Srb                00 [1540274] HSV OL              AUT       19:54 
   20  35022 Ola Carlsson                 00 [1680392] K-Kolsva OK         SWE       20:08 
   21  35096 Konstantin Volodin           70 [5410661] Omega               RUS       20:33 
   22  35017 Alexey Morozov               69 [1380020] AMOR                RUS       20:35 
   23  35042 Uvis Soika                   00 [2880953] VIGA OK             LAT       20:56 
   24  35035 Patrice Lombet               00 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       21:17 
   24  35101 Fredriksen Robert            72 [1870541] NTNUI               NOR       21:17 
   26  35081 Sergey Bakun                 70 [340836] St Petersburg        RUS       21:22 
   27  35073 Brad Connor                  70 [4240211] FVO                 GBR       21:27 
   28  35034 Tomislav Kaniski             00 [2480586] OK Lokve            CRO       21:59 
   29  35091 Emmit Andrews                70 [5330058] BAOC                GBR       22:04 
   30  35092 PAAVO RŐIGAS                 69 [5340694] Peko                EST       22:14 
   31  35008 Güenther Klöckl              71 [670565] OK CARNIKA D         UKR       22:45 
   32  35090 Paul McClellan               70 [5330058] BAOC                GBR       22:47 
   33  35074 Kaspars Kojalovics           69 [4320953] VIGA OK             LAT       23:35 
   34  35049 Xan Mariano Trigo Recarey    00 [3360015] Alpino Ourensan     ESP       24:42 
   35  35052 Veli-Matti Pulli             00 [3600720] Rajamäen Rykmentti  FIN       24:49 
   36  35095 Petri Rintala                71 [4010913] TuMe                FIN       25:20 
   37  35014 Ferran Santoyo Medina        68 [1180184] FARRA-O             ESP       25:56 
   38  35088 Lluis Ollora                 73 [5260228] Grions              ESP       26:13 
   39  35007 Chris Dibben                 69 [600266] HOBNOK               GBR       26:41 
   40  35094 Manu Mutka                   73 [4010913] TuMe                FIN       27:11 
   41  35050 Xus Dańobeitia               00 [550677] OROS                 ESP       28:45 

       35054 David Casado                 00 [3610026] APA Liceo           ESP          mp 



M35 Final B  (32)       2.6 km  75 m   25 C         

    1  35071 Luis Tenreiro                69 [130117] COC                  POR       18:27 
    2  35063 David Lřver                  00 [1870496] Modum O-lag         SWE       19:17 
    3  35044 Luis Bucha                   00 [3030124] CP EPAL             POR       21:01 
    4  35018 Arne Erdal                   69 [320771] SAMNANGER IL         NOR       21:49 
    5  35006 Rait Lille                   71 [590240] HARJU K RSK          EST       23:53 
    6  35075 Alberto Refaldi              69 [1240035] ASD UNIONE LOMBARDA ITA       24:56 
    7  35058 Margus Klementsov            00 [3820802] SKMercury           EST       25:30 
    7  35038 Vasily Desinov               00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       25:30 
    9  35040 Elder Guerreiro              00 [2810999] SRSPGafanhoeira     POR       25:32 
   10  35103 Valeriy Slavinskiy           73 [340999] HBM OK               RUS       25:57 
   11  35070 Sergey Desinov               00 [220587] OK M MOSCOW          RUS       26:21 
   12  35015 PEETER ILVES                 73 [1200353] Jőhvikas            EST       26:28 
   13  35065 Linas Sasnauskas             73 [1320486] Medeina             LTU       26:35 
   14  35084 Paulo Vieira                 71 [4950125] CPArmada            POR       26:50 
   15  35024 Eelco Muller                 00 [2050018] Am Amsterdam        NED       27:41 
   16  35057 HIROFUMI KOBAYASHI           00 [3810527] Nippon Travel Agenc JPN       27:44 
   17  35016 Paolo Consoli                69 [1240035] ASD UNIONE LOMBARDA ITA       28:12 
   18  35001 Vladimir Pozdnyakov          69 [220587] OK M MOSCOW          RUS       28:42 
   19  35023 Sergey Tugushev              00 [2040362] Kaliningrad         RUS       28:48 
   20  35027 Jorge Bellver                71 [2400939] Valencia-O          ESP       30:34 
   21  35060 DANIEL NIKOLOV               00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       31:08 
   22  35026 Petri Vuori                  00 [2250329] IND-FIN9            FIN       33:53 
   23  35013 Haroldo Bezerra Cavalcanti   72 [1170122] COSM                BRA       34:09 
   24  35012 Sergiu Deliu                 69 [920148] DINAMO OLD           MDA       36:41 
   25  35078 Kirill Kudryavtsev           73 [340836] St Petersburg        RUS       37:42 
   26  35039 Paulo Fernandes              00 [2810436] Lebres do Sado      POR       39:10 
   27  35061 TEODOR CHERVENOV             00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       39:58 
   28  35066 António José Coto Cabrera    72 [30005] ADOL                  ESP       54:24 
   29  35072 Marco António Ferreira da    70 [1170122] COSM                BRA     1:44:08 

       35053 Santiago Riestra             00 [3610026] APA Liceo           ESP          mp 
       35025 Odd-Ivan Lorentsen           00 [1870602] OK Silsand          NOR          mp 
       35064 Vincenzo Jacomella           70 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI          mp