WMOC'08 Open Racester 01-07-2008 21:29
Results Open Race 1created by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



P5  (113)               4.8 km   18 C               

    1   1222 Andy Robinson                54 [3940811] SLOW                GBR       35:29 
    2   2090 Robert Theiss                   [1800207] FRSO-Belgium        BEL       35:55 
    3   1583 Conor Short                  00 [5700111] CNOC                IRL       37:06 
    4   1108 Pilvi-Heli Vettik            64 [1340354] JOKA                EST       38:34 
    5   1272 Ruth Lynam                   54 [5700111] CNOC                IRL       38:52 
    6   1240 Merja Puromies               58 [860326] IND-FIN4             FIN       39:16 
    7   1734 Nurminen Ville-Veikko        81 [4520863] Suosmeren Salpa     FIN       39:19 
    8   1637 Kadi-Liis Minn               91 [1340354] JOKA                EST       39:44 
    9   1196 Paul Furness                 00 [2100375] KENOD               GBR       40:19 
   10   1078 Stefano Galletti             67 [1240225] GOK                 ITA       40:56 
   11   1409 Dick Ogilvie                 44 [4530930] Uringa Orienteers   AUS       41:30 
   12   2094 Lluis Ollora                    Grions                        ESP       42:21 
   13   1680 Maaret Turunen               00 [1830756] RR Team Turunen     FIN       43:05 
   14   1940 Heikkinen Mikko                                               FIN       43:07 
   15   1247 Luovula Pia                  58 [4520863] Suosmeren Salpa     FIN       43:12 
   16   2089 Espedal Knut Jonas              Stavanger OK                  SWE       43:38 
   17   1018 Alberto Refaldi              69 [1240035] ASD UNIONE LOMBARDA ITA       43:44 
   18   1720 Tor Henrik Balk              00 [1870773] Sandnes IL          NOR       43:47 
   19   1988 Per Vold                        [1870183] FANA IL             NOR       44:06 
   20   1003 Sergiu Deliu                 69 [920148] DINAMO OLD           MDA       44:17 
   21   1800 John Rix                     00 [3700429] Langport OC         GBR       44:21 
   22   1179 Kersti Ehala                 61 [4460716] RAEROK              EST       45:09 
   23   1236 Don Short                    56 [5700111] CNOC                IRL       45:26 
   24   1151 Jens-Petter Marhaug          62 [1860311] IL Gular            NOR       45:47 
   25   1297 Peter Guillaume                 [2100375] KENOD               GBR       46:05 
   26   1133 Jan Petter Hansen            00 [1860311] IL Gular            NOR       46:24 
   27   1172 Nina Ljungqvist-Sarparanta   63 [50472] LYNX                  FIN       46:32 
   28   1768 Sabine Juckelandt            63 [770933] USV DRESDEN          GER       46:46 
   29   1648 Berglia Severin              00 [1870160] Eiker o-lag         NOR       46:53 
   30   1401 Matti Railimo                00 [3050735] Rastivarsat         FIN       46:59 
   31   1869 Skåre Einar                     [1870269] Høybråten og Stovne NOR       47:04 
   32   1533 kenane abdelkader            38 [4740778] SAV                 FRA       47:11 
   33   1429 Jean Lochhead                00 [1850118] Colne Valley CO     GBR       47:43 
   34   1281 Ion Dodonu                   50 [920148] DINAMO OLD           MDA       48:20 
   35   2060 Nikolay Kazarinov               Perm Russia - 73              RUS       48:34 
   36   1775 Wolf-Gerold Juckelandt       55 [770933] USV DRESDEN          GER       48:47 
   37   2020 Borre Borresen                  Brandval                      NOR       48:49 
   38   1766 Maija Salmi                  60 [700271] HS                   FIN       48:54 
   39   1924 Juha Heikkinen                  [700702] Pihkaniskat          FIN       49:34 
   40   1244 Ursula WOLF                  54 [1120140] DAVOS               SUI       49:45 
   40   2082 Hasse Bergstrom                 Tyrving                       NOR       49:45 
   42   1597 Miia Mattila                 00 [700271] HS                   FIN       50:06 
   43   1377 Roger Smith                  48 [1210154] EBOR                GBR       50:10 
   44   1746 Tarja Lepo                   67 [700366] KangKi               FIN       50:13 
   45   2047 Karl Pet Opsahl                 Unknown Club                            50:14 
   46   1168 Francine Repond              00 [1350094] Care Vevey Orientat SUI       50:27 
   47   2031 Eide Kurt                       Brandval                      NOR       51:59 
   48   1206 Daniel Faivre                00 [2940948] Vesoul Haute Saone  FRA       52:37 
   49   1005 Paolo Consoli                69 [1240035] ASD UNIONE LOMBARDA ITA       53:38 
   49   1490 Murilo Cabral                40 [1170122] COSM                BRA       53:38 
   51   1989 Bo Magnusson                    Kfum Orebro (187)             SWE       54:12 
   52   1572 Molenaar Hilde               00 [1870496] Modum O-lag         NOR       54:44 
   53   1262 Claudie Berjoan              55 [910500] Montpellier MSO      FRA       56:08 
   54   1097 Birgitte Torbjornsen         68 [1050311] IL Gular            NOR       56:30 
   55   1865 Thorjussen Aage                 [1870800] Skien OK            NOR       56:39 
   55   2059 Nikolay Glukhov                 Perm Russia - 73              RUS       56:39 
   57   1596 Madara Sarta                 87 [1720453] LOF                 LAT       57:29 
   58   1785 Erkki Miettinen              50 [700271] HS                   FIN       58:18 
   59   1722 Agne Grigaliunaite           00 [3480583] OK LEVUO            LTU       58:37 
   60   1241 Kirsi Hakomaki               57 [860326] IND-FIN4             FIN       59:57 
   61   1309 Andrew Payne                 00 [3890141] DEE                 GBR     1:00:05 
   62   1031 Claudia Hanselmann           00 [3010647] OLG Welsikon        SUI     1:00:19 
   63   1868 Berg Carl-Ove                   [1870799] Skeidi              NOR     1:01:29 
   64   1872 Eide Gudbjørg                   [1870775] SARPSBORG O-L       NOR     1:02:24 
   65   2043 Knut Erik Gulbrandsen           Unknown Club                          1:05:36 
   66   1512 Linda Moore                  39 [4540470] LVOC                USA     1:05:41 
   67   1335 Jan Hardy                    00 [1560048] AUSTRALOPERS        AUS     1:06:52 
   68   2017 Sand Mellem Liv Irene           Grue IL                               1:07:04 
   69   1439 Marjorie Foreman             47 [1210892] TINTO               GBR     1:07:40 
   70   1288 Fermino Valnei ALBERTO          [1170122] COSM                BRA     1:08:26 
   71   1809 Ruth Huguenin                00 [2470638] OLG Kakowa          SUI     1:08:41 
   72   1531 Rodney Freeburn              38 [4700536] NORROD              GBR     1:08:46 
   73   1769 Mirja Huhtinen               62 [700916] TuS                  FIN     1:10:28 
   74   1301 Tony Keller                  00 [2750623] OL REGIO Wil        SUI     1:15:01 
   75   1034 Roberta Borroni              68 [1240225] GOK                 ITA     1:15:56 
   76   1337 Margaret Shaw                00 [1850118] Colne Valley CO     GBR     1:16:24 
   77   1176 Mar Garcia Perez             00 [2970760] Rumbo Madrid        ESP     1:16:39 
   78   1342 Marianne Keller              00 [2750623] OL REGIO Wil        SUI     1:16:58 
   79   1991 Amanda Ziliske                  Mona - 241                    LAT     1:18:44 
   80   1508 Margrit Wirz                 00 [2750623] OL REGIO Wil        SUI     1:19:03 
   81   1471 Nobuchika Imai               41 [1000962] WANDERERS           JPN     1:19:16 
   82   1033 Ana Rodriguez                00 [3610026] APA Liceo           ESP     1:20:28 
   83   1345 Jan Clenaghan                00 [3190828] Solway              GBR     1:22:14 
   84   1320 Nurminen Markku              51 [4520863] Suosmeren Salpa     FIN     1:22:20 
   85   2014 Tauler Magne                    [1870556] Oddersjaa           NOR     1:24:10 
   86   1422 Ann Smith                    48 [1210154] EBOR                GBR     1:25:53 
   87   1625 Claudia Figueiredo           00 [5540338] IND-PRT8            POR     1:26:47 
   88   2018 Lotta Raberg                    [1680616] OK Tyr              SWE     1:27:00 
   89   1261 Brigitte Segret              58 [910500] Montpellier MSO      FRA     1:31:40 
   90   1554 Othmar Sauter                00 [2750623] OL REGIO Wil        SUI     1:33:16 
   91   1421 Vreni Eigenmann              00 [2750623] OL REGIO Wil        SUI     1:33:22 
   92   1782 M.ª Eulalia Fernandez        53 [5670116] COBI                ESP     1:33:45 
   93   1718 Roll Karlsen Espen           00 [1870183] FANA IL             NOR     1:39:50 
   94   2035 Tobias Bredland                 [1870971] Wing OK             NOR     1:53:58 
   95   1850 Barbel Heyde                 41 [650920] TVJWOLFSBURG         GER     2:09:59 
   96   1254 Nermin Fenmen                56 [2590557] ODTU                TUR     2:19:29 

        1054 Sobolev Oleg                 67 [1230812] Smolensk            RUS          mp 
        1083 Rafael Romero Monis          67 [4610316] IMOS                ESP          mp 
        1217 Andres Minn                  57 [1340354] JOKA                EST          mp 
        1312 Alan Leakey                  53 [3940811] SLOW                GBR          mp 
        1359 YUKO UEMATSU                 50 [3810876] TAKASAKI OLC        JPN          mp 
        1392 Pertti Nieminen              48 [700754] RR                   FIN          mp 
        1450 Raimo Nissi                  43 [700478] MAMA                 FIN          mp 
        1469 Atsuyuki Fukai               39 [1000962] WANDERERS           JPN          mp 
        1530 Carl Moore                   34 [4540470] LVOC                USA          mp 
        1573 Kopland Maren                00 [1870496] Modum O-lag         NOR          mp 
        1574 Strøm Audun Jerijervi        00 [1870773] Sandnes IL          NOR          mp 
        1630 Mårtensson Henrik            00 [1870496] Modum O-lag         NOR          mp 
        1873 Øen Jan Ove                     [1870856] Stord IL            NOR          mp 
        2011 Fristad Sveinung                Askvoll HOL                                mp 
        2065 Anders Taraldrud                Norway                        NOR          mp 
        2072 Ingrid Roll                     [1870183] FANA IL             NOR          mp 
        2073 Lise Roll                       [1870183] FANA IL             NOR          mp