WMOC Long Qualiqui 03-07-2008 14:37
Overall resultscreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl    Stno Name                       YB Club                       Nat        S1            S2           Time 



M35 Qualification 1  (47)                  

    1   35080 Petri Noponen              72 [4790999] Delta            FIN     59:40    1    58:50    2   1:58:30 
    2   35047 Joaquim Sousa              00 [3210318] IN CREATE        POR   1:05:58    3  1:02:16    5   2:08:14 
    3   35098 Rauno Ratilainen           68 [5370952] VeVe             FIN   1:07:53    4  1:00:47    4   2:08:40 
    4   35011 Girts Linins               69 [830741] RIGA              LAT   1:01:48    2  1:08:38   10   2:10:26 
    5   35093 Vesa Kankaanpää            73 [5360618] OK77             FIN   1:12:38    6    59:38    3   2:12:16 
    6   35032 Markus Olin                00 [2420301] IK Hakarpspojk.  SWE   1:09:06    5  1:05:47    7   2:14:53 
    7   35017 Alexey Morozov             69 [1380020] AMOR             RUS   1:15:26   11  1:03:53    6   2:19:19 
    8   35074 Kaspars Kojalovics         69 [4320953] VIGA OK          LAT   1:14:07    8  1:09:19   12   2:23:26 
    9   35094 Manu Mutka                 73 [4010913] TuMe             FIN   1:27:52   27    57:20    1   2:25:12 
   10   35059 IVAILO IVANOV              00 [3850080] Bulgaria NMT     BUL   1:19:42   16  1:07:46    8   2:27:28 
   11   35052 Veli-Matti Pulli           00 [3600720] Rajamäen Rykment FIN   1:15:22    9  1:12:44   19   2:28:06 
   12   35034 Tomislav Kaniski           00 [2480586] OK Lokve         CRO   1:17:07   13  1:11:49   16   2:28:56 
   13   35035 Patrice Lombet             00 [1800207] FRSO-Belgium     BEL   1:16:11   12  1:13:06   20   2:29:17 
   14   35037 Jon Magne Svendsboe        71 [1050311] IL Gular         NOR   1:14:03    7  1:15:29   23   2:29:32 
   15   35030 Martin Flodin              00 [2420301] IK Hakarpspojk.  SWE   1:19:04   15  1:10:31   13   2:29:35 
   16   35089 André Kwiatkowski          69 [5310507] MTK Bad Harzburg GER   1:15:25   10  1:14:13   21   2:29:38 
   17   35029 Bengt Ohlund               00 [2420301] IK Hakarpspojk.  SWE   1:20:13   17  1:11:08   14   2:31:21 
   18   35082 Tonu Illaru                71 [4790143] Delta            EST   1:23:45   22  1:08:00    9   2:31:45 
   19   35009 Jose Manuel Martinez Ruiz  70 [30005] ADOL               ESP   1:23:49   23  1:08:54   11   2:32:43 
   20   35090 Paul McClellan             70 [5330058] BAOC             GBR   1:21:01   18  1:11:55   17   2:32:56 
   21   35069 Tevelis Ricardas           69 [4080580] OK KOPA          LTU   1:21:16   19  1:14:22   22   2:35:38 
   22   35100 Steinar Ovreas             71 [1050401] Kongsberg OL     NOR   1:23:26   21  1:12:30   18   2:35:56 
   23   35054 David Casado               00 [3610026] APA Liceo        ESP   1:24:47   24  1:11:44   15   2:36:31 
   24   35103 Valeriy Slavinskiy         73 [34099] HBM OK             RUS   1:25:47   25  1:18:19   24   2:44:06 
   25   35043 Alexander Srb              00 [1540274] HSV OL           AUT   1:18:51   14  1:26:21   31   2:45:12 
   26   35088 Lluis Ollora               73 [5260228] Grions           ESP   1:22:34   20  1:22:49   26   2:45:23 
   27   35007 Chris Dibben               69 [600266] HOBNOK            GBR   1:32:46   29  1:19:22   25   2:52:08 
   28   35044 Luis Bucha                 00 [3030124] CP EPAL          POR   1:33:11   31  1:23:55   28   2:57:06 
   29   35084 Paulo Vieira               71 [4950125] CPArmada         POR   1:26:24   26  1:31:42   36   2:58:06 
   30   35015 PEETER ILVES               73 [1200353] Jõhvikas         EST   1:32:50   30  1:29:23   33   3:02:13 
   31   35102 Joan Borrás Ripollés       69 [5710501] Montsant Orienta ESP   1:32:10   28  1:38:16   38   3:10:26 
   32   35026 Petri Vuori                00 [2250329] IND-FIN9         FIN   1:42:24   32  1:29:12   32   3:11:36 
   33   35018 Arne Erdal                 69 [320771] SAMNANGER IL      NOR   1:52:34   35  1:23:29   27   3:16:03 
   34   35008 Güenther Klöckl            71 [670565] OK CARNIKA D      UKR   1:56:13   37  1:25:40   29   3:21:53 
   35   35050 Xus Dañobeitia             00 [550677] OROS              ESP   1:57:23   38  1:25:57   30   3:23:20 
   36   35027 Jorge Bellver              71 [2400939] Valencia-O       ESP   1:55:58   36  1:30:24   34   3:26:22 
   37   35078 Kirill Kudryavtsev         73 [340836] St Petersburg     RUS   2:16:31   42  1:30:31   35   3:47:02 
   38   35085 Juancar Dorado             72 [5120518] Navalcan-O       ESP   1:59:08   39  1:52:11   42   3:51:19 
   39   35064 Vincenzo Jacomella         70 [1700007] C.O. AGET LUGANO SUI   1:46:04   33  2:13:02   43   3:59:06 
   40   35001 Vladimir Pozdnyakov        69 [220587] OK M MOSCOW       RUS   2:10:49   40  1:50:47   41   4:01:36 
   41   35061 TEODOR CHERVENOV           00 [3850080] Bulgaria NMT     BUL   2:24:37   43  1:48:45   40   4:13:22 
   42   35039 Paulo Fernandes            00 [2810436] Lebres do Sado   POR   2:12:05   41  2:23:59   44   4:36:04 

        35013 Haroldo Bezerra Cavalcant     [1170122] COSM             BRA   3:10:53   44       mp                
        35066 António José Coto Cabrera  72 [30005] ADOL               ESP        mp       3:04:23   45           
        35075 Alberto Refaldi            69 [1240035] ASD UNIONE LOMBA ITA   1:48:02   34       mp                
        35024 Eelco Muller               00 [2050018] Am Amsterdam     NED        mp       1:47:02   39           
        35096 Konstantin Volodin         70 [5410661] Omega            RUS        mp       1:33:35   37           



M35 Qualification 2  (45)                  

    1   35031 Klas Karlsson              00 [2420301] IK Hakarpspojk.  SWE     59:10    1    57:06    1   1:56:16 
    2   35033 Fridolf Eskilsson          00 [2420301] IK Hakarpspojk.  SWE   1:00:38    2    58:28    3   1:59:06 
    3   35028 Stefan Sandahl             00 [2420301] IK Hakarpspojk.  SWE   1:01:50    3  1:00:59    5   2:02:49 
    4   35036 Tuomas Tala                00 [2560143] Delta            FIN   1:05:16    8    58:33    4   2:03:49 
    5   35077 Blair Trewin               71 [4550979] Yarra Valley     AUS   1:02:40    4  1:01:27    8   2:04:07 
    6   35068 Audrius Smilgius           70 [4080049] Azuolas          LTU   1:02:49    5  1:01:24    7   2:04:13 
    7   35005 Sébastien Bousser          72 [490129] CS EIS FONT.      FRA   1:03:30    7  1:01:08    6   2:04:38 
    8   35020 Tero Heikkilä              00 [1490690] Paimion Rasti    FIN   1:08:12   13    57:34    2   2:05:46 
    9   35063 David Løver                00 [1870496] Modum O-lag      NOR   1:03:24    6  1:04:01   10   2:07:25 
   10   35097 Sergey Yashchenko          71 [5410661] Omega            RUS   1:09:19   14  1:03:07    9   2:12:26 
   11   35042 Uvis Soika                 00 [2880953] VIGA OK          LAT   1:06:52    9  1:05:45   12   2:12:37 
   12   35046 Vesa Klemettinen           00 [2260997] Suunta ja Matka  FIN   1:07:05   10  1:06:56   16   2:14:01 
   13   35051 Anghel Marius              00 [3440132] CS Unirea Alba I ROU   1:10:20   16  1:06:20   14   2:16:40 
   14   35058 Margus Klementsov          00 [3820802] SKMercury        EST   1:07:39   11  1:10:01   19   2:17:40 
   15   35092 PAAVO RÕIGAS               69 [5340694] Peko             EST   1:09:37   15  1:09:55   18   2:19:32 
   16   35095 Petri Rintala              71 [4010913] TuMe             FIN   1:15:18   22  1:04:30   11   2:19:48 
   17   35048 Jérôme Attinger            00 [2310021] ANCO             SUI   1:07:59   12  1:12:21   22   2:20:20 
   18   35087 Jesus Bernal               70 [5250542] Ñ-Ultrafondo     ESP   1:14:36   21  1:06:22   15   2:20:58 
   19   35004 Wim Vervoort               69 [430904] TROL              BEL   1:16:26   24  1:06:18   13   2:22:44 
   20   35081 Sergey Bakun               70 [340836] St Petersburg     RUS   1:12:36   17  1:10:20   20   2:22:56 
   21   35091 Emmit Andrews              70 [5330058] BAOC             GBR   1:13:36   19  1:10:24   21   2:24:00 
   22   35083 Tero Salonen               42 [1490246] Hausi            FIN   1:13:07   18  1:12:40   24   2:25:47 
   23   35002 Marek Blahuta              73 [300492] MFP Praha         CZE   1:17:43   26  1:08:13   17   2:25:56 
   24   35025 Odd-Ivan Lorentsen         00 [1870602] OK Silsand       NOR   1:14:02   20  1:12:32   23   2:26:34 
   25   35022 Ola Carlsson               00 [1680392] K-Kolsva OK      SWE   1:19:59   27  1:13:54   25   2:33:53 
   26   35101 Fredriksen Robert          72 [1870541] NTNUI            NOR   1:24:53   31  1:15:27   26   2:40:20 
   27   35073 Brad Connor                70 [4240211] FVO              GBR   1:23:57   30  1:18:19   29   2:42:16 
   28   35023 Sergey Tugushev            00 [2040362] Kaliningrad      RUS   1:21:38   28  1:21:47   31   2:43:25 
   29   35010 Pekka Saalasti             69 [740511] MUSTALAMMEN       FIN   1:28:03   33  1:15:30   27   2:43:33 
   30   35021 Jesus Nieto                73 [5120518] Navalcan-O       ESP   1:27:35   32  1:16:01   28   2:43:36 
   31   35006 Rait Lille                 71 [590240] HARJU K RSK       EST   1:23:18   29  1:21:16   30   2:44:34 
   32   35071 Luis Tenreiro              69 [130117] COC               POR   1:15:33   23  1:32:12   32   2:47:45 
   33   35014 Ferran Santoyo Medina      68 [1180184] FARRA-O          ESP   1:31:45   34  1:37:08   36   3:08:53 
   34   35056 Erik Adenstedt             00 [3780435] LC Erste Bank    AUT   1:42:16   36  1:35:09   34   3:17:25 
   35   35086 Ignacio Sordo              71 [5190087] C.D.Universidade ESP   1:43:15   37  1:35:10   35   3:18:25 
   36   35053 Santiago Riestra           00 [3610026] APA Liceo        ESP   1:48:00   39  1:39:37   37   3:27:37 
   37   35040 Elder Guerreiro            00 [2810999] SRSPGafanhoeira  POR   1:46:41   38  1:43:39   38   3:30:20 
   38   35057 HIROFUMI KOBAYASHI         00 [3810527] Nippon Travel Ag JPN   1:54:51   40  1:46:58   39   3:41:49 
   39   35012 Sergiu Deliu               69 [920148] DINAMO OLD        MDA   2:13:49   43  1:34:45   33   3:48:34 
   40   35016 Paolo Consoli              69 [1240035] ASD UNIONE LOMBA ITA   1:58:34   41  1:52:48   41   3:51:22 
   41   35049 Xan Mariano Trigo Recarey  00 [3360015] Alpino Ourensan  ESP   2:27:34   44  1:56:33   42   4:24:07 
   42   35072 Marco António Ferreira da  70 [1170122] COSM             BRA   2:01:54   42  2:57:07   43   4:59:01 

        35060 DANIEL NIKOLOV             00 [3850080] Bulgaria NMT     BUL   1:16:53   25       mp                
        35065 Linas Sasnauskas           73 [1320486] Medeina          LTU   1:38:36   35       mp                
        35041 Martin Fuchs               00 [1540274] HSV OL           AUT                 1:50:50   40