WMOC Long Qualiqui 03-07-2008 14:38
Results Long Quali 1created by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W45 Qualification 1  (6 4.5 km  135 m   14 C        

    1  45821 Hazel Dean                   63 [4490212] FVO Dunblane        GBR       32:09 
    2  45704 Marje Viirmann               60 [590240] HARJU K RSK          EST       34:40 
    3  45734 Pavlina Brautigam            61 [1360960] W CONNECTICUT OC    USA       35:19 
    4  45831 Carey Nazzer                 59 [5290881] Taranaki            NZL       36:24 
    5  45742 Nina Ljungqvist-Sarparanta   63 [50472] LYNX                  FIN       36:35 
    6  45725 Bente Madsen                 59 [880895] TISVILDE HOK         DEN       37:45 
    7  45757 Anne Line Nydal Berglia      00 [1870160] Eiker o-lag         NOR       37:58 
    8  45836 Britt-Mari Bengtsson         62 [2850192] FK Asen             SWE       40:24 
    9  45797 Guri Bjørndal                00 [3510083] Byåsen IL           NOR       40:27 
   10  45700 Olena Rudakova               60 [110513] NACH KLUB            UKR       40:58 
   11  45801 Satu Marila                  00 [3790879] Tampereen Pyrintö   FIN       40:59 
   12  45750 Runa Skyttersæter            00 [1870254] Heming/Njård        NOR       41:23 
   13  45824 Schjelderup Helen Margreth   62 [1870533] Nord-Østerdal       NOR       41:54 
   14  45809 Svetlana Sokolova            63 [340836] St Petersburg        RUS       42:10 
   15  45763 Eva Svanberg                 00 [2330351] Jarfalla OK         SWE       42:28 
   16  45712 Gun-Viol Lång                59 [700506] MS PARMA             FIN       42:33 
   17  45710 Merja Pulkkinen              61 [700419] KUOSU                FIN       42:47 
   18  45760 Tatiana Kinyaeva             60 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       42:53 
   19  45716 Riina Laev                   63 [950670] ORIENTUUR            EST       43:13 
   20  45766 Riitta Hakkarainen           62 [700722] RaKaS                FIN       44:19 
   21  45706 Rita Linko                   61 [700176] EsSu                 FIN       44:36 
   22  45828 Christina Birath             60 [5170846] Stenungsunds OK     SWE       45:35 
   23  45782 Kati Nemeth                  00 [1770847] Stigmännen-K OK     SWE       45:41 
   24  45762 Jolanda Kissling             00 [2310652] OLGM                SUI       46:08 
   25  45701 Nataliya Elagina             59 [220587] OK M MOSCOW          RUS       46:51 
   26  45792 Svetlana Varyhina            00 [3290839] Standart            BLR       47:05 
   27  45823 Caroline Mackenzie           63 [4660106] CLOK                GBR       47:44 
   28  45802 TSVETELINA KAMENAROVA        00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL       49:22 
   29  45771 Inta Tiltina                 00 [2410498] Mona                LAT       49:38 
   30  45709 Tuulikki Salmenkylä          63 [700271] HS                   FIN       49:50 
   31  45769 Elita Pirktina               00 [2410498] Mona                LAT       50:15 
   32  45713 Sabine Juckelandt            63 [770933] USV DRESDEN          GER       50:18 
   33  45794 Valerija Dauksiene           00 [2980601] OK Saule (G2)       LTU       50:57 
   34  45758 Marina Movko                 00 [2040362] Kaliningrad         RUS       52:22 
   35  45780 Britt Svensson               00 [1770262] Hjärnarps GH OL     SWE       54:36 
   36  45814 Brenne Edelsten              60 [1870943] Varteig O-lag       NOR       54:43 
   37  45826 Irene Gassner                63 [3590524] NF Wien             AUT       55:00 
   38  45818 Irina Koloskova              60 [4270134] Csanty              RUS       55:48 
   39  45736 Marja-Liisa Pirttinen        00 [1490410] KortJv              FIN       56:06 
   40  45815 Line Roirand                 59 [4220128] CRENSOA             FRA       57:06 
   40  45732 Ina Gipiene                  62 [1320486] Medeina             LTU       57:06 
   42  45795 Terje Anton                  00 [1760438] LEHOLA              EST       58:12 
   43  45717 Maria Palmira                60 [130117] COC                  POR       59:02 
   44  45765 Marika Meister               62 [950670] ORIENTUUR            EST     1:00:50 
   45  45748 Hilde Haugskott              00 [1870905] TROLLELG            NOR     1:00:54 
   46  45783 Andrea Schiwy                00 [1560048] AUSTRALOPERS        AUS     1:01:09 
   47  45752 Olga Konkina                 00 [1930523] NEVIS               RUS     1:01:47 
   48  45789 Paqui Guerrero               00 [550677] OROS                 ESP     1:02:04 
   49  45724 Alceni Melo GARCIA           63 [1170122] COSM                BRA     1:03:23 
   50  45722 Lilia Landysheva             61 [340098] Cheboksary           RUS     1:04:50 
   50  45714 Barbara Egger Keller         60 [780627] OL.B.SEELAND         SUI     1:04:50 
   52  45833 Turid Rosand                 59 [2620590] OK Nidarøst         NOR     1:05:10 
   53  45773 Concepcion Cascante          00 [2670760] Rumbo Madrid        ESP     1:05:51 
   54  45790 Helen Lloyd                  00 [3240543] NOR                 GBR     1:09:21 
   55  45835 Galina Vinogradova           63 [340836] St Petersburg        RUS     1:09:24 
   56  45811 Raija Savolainen             59 [840879] Tampereen Pyrintö    FIN     1:10:52 
   57  45728 Tarja Seppanen               62 [1250489] Mesikämmenet        FIN     1:12:55 
   58  45777 Larysa Bronikova             63 [670565] OK CARNIKA D         UKR     1:15:08 
   59  45738 Merja Valtanen               00 [1500259] HIISI               FIN     1:15:59 
   60  45715 Kaisa Kuoppala               61 [840462] LOUNAIS-H R.         FIN     1:17:33 
   61  45784 Taina Rosten                 00 [2890777] SauvU               FIN     1:20:24 
   62  45829 Rosa Pernas                  59 [5190087] C.D.Universidade de ESP     1:22:44 
   63  45718 Olga Gavrilova               58 [340836] St Petersburg        RUS     1:25:55 
   64  45754 Britt Karlsen                00 [1870039] ASKØY 0-LAG         NOR     1:32:51 
   65  45803 Ester Hochstrasser           59 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI     2:01:45 

       45827 Beathe Akeselsen             61 [4940448] LILLOMARKA OL       NOR          mp 



W45 Qualification 2  (6 4.6 km  135 m   14 C        

    1  45834 Jane Morgan                  60 [1210814] SO UK               GBR       36:39 
    2  45726 Anne Nurmi                   63 [1190024] AngA                FIN       37:05 
    3  45785 Auli Hovikorpi               63 [840506] MS PARMA             FIN       37:18 
    4  45810 Virpi Juutilainen            61 [4120795] SK Vuoksi           FIN       39:15 
    5  45808 Danute Månsson               60 [1770691] Pan-Kristianstad    SWE       39:20 
    6  45820 Kersti Ehala                 61 [4460716] RAEROK              EST       40:48 
    7  45787 Solveig Sikkeland            63 [1110923] TYRVING             NOR       42:36 
    8  45805 Alice Bedwell                60 [3930859] Sugarloaf OK        GBR       43:10 
    9  45733 Francine Repond              00 [1350094] Care Vevey Orientat SUI       43:22 
   10  45825 Tone Hollowell               00 [4780616] OK Tyr              SWE       43:28 
   11  45776 Airi Alnek                   00 [2450403] Kooperator          EST       43:36 
   12  45735 Sari Jetsonen                60 [1400327] IND-FIN6            FIN       46:44 
   13  45775 Mona Ordqvist                00 [1870387] Kils OK             SWE       47:05 
   14  45743 Marika Kirsspuu              00 [1760874] TA OK               EST       47:56 
   15  45813 Terhi Vesanen                60 [4200322] IND-FIN12           FIN       48:26 
   16  45767 Mirja Huhtinen               62 [700916] TuS                  FIN       48:43 
   17  45741 Kirsti Salmi                 00 [1630328] IND-FIN8            FIN       48:45 
   18  45800 Tatiana Feldgen              00 [3620030] ARDOC               BEL       48:46 
   19  45781 Ann Nilsson                  00 [1770483] Markaryds FK        SWE       48:53 
   20  45711 Maarit Ritakallio            62 [700506] MS PARMA             FIN       50:14 
   21  45746 Dilya Bayburina              59 [1330926] UFA UNITED          RUS       50:21 
   22  45832 Carina Hill                  63 [1770912] Tumba Mälarhöjden O SWE       50:53 
   23  45774 Agnes Tomordi                00 [2680272] HSE Szentendre      HUN       51:37 
   24  45807 Elena Malkowa                63 [4060976] WWOP                GER       52:03 
   25  45778 Irina Khrapun                00 [220999] OK M MOSCOW          UKR       52:07 
   26  45744 Annlouise Gustafsson         00 [1770294] IFK Mora OK         SWE       52:14 
   27  45707 Maija Salmi                  60 [700271] HS                   FIN       52:48 
   28  45740 Tamara Denysenko             61 [5150093] Cardinal            UKR       53:32 
   29  45702 Tatiana Bolshunova           63 [280791] SINTEZ               RUS       54:27 
   30  45822 Grete Zachariassen           61 [3630753] ROYKEN O-LAG        NOR       54:33 
   31  45830 Beatriz Delgado              60 [5280108] Club UPA Universida ESP       54:48 
   32  45764 Suzanne Scott                00 [2340881] Taranaki            NZL       56:32 
   33  45799 Arune Maumeviciene           00 [3670405] KOPA                LTU       56:49 
   34  45749 May Rognlien                 00 [1870237] HAMAR OK            NOR       58:48 
   35  45806 Eija Sulavuori               62 [4010913] TuMe                FIN       59:04 
   36  45788 Karin Profors                00 [3200406] Koping-kolsva OK    SWE     1:00:13 
   37  45772 Brigita Tamuza               00 [2410498] Mona                LAT     1:00:38 
   38  45705 Grete Berntsen               59 [690481] MÅREN OK             NOR     1:03:00 
   39  45796 Sue Russell                  00 [3570152] DVO                 GBR     1:03:28 
   40  45819 Ludmila Yurmanova            59 [4270134] Csanty              RUS     1:03:46 
   41  45770 Ingrida Kleinberga           00 [2410498] Mona                LAT     1:04:02 
   42  45768 Daniela Guglielmetti         00 [2460226] Gold Savosa         SUI     1:04:05 
   43  45721 Larisa Mysheva               60 [340098] Cheboksary           RUS     1:04:12 
   44  45755 Eva Jerijervi                00 [1870773] Sandnes IL          NOR     1:09:39 
   45  45745 Päivi Turunen                00 [1830756] RR Team Turunen     FIN     1:11:47 
   46  45703 Helve Luht                   59 [590240] HARJU K RSK          EST     1:11:55 
   47  45720 Hana Sochorova               62 [1080803] SKOB HAV            CZE     1:12:29 
   48  45759 Elena Yudova                 00 [2040362] Kaliningrad         RUS     1:12:38 
   49  45761 Turid Ragna Giil             00 [1870749] ROND                NOR     1:12:45 
   50  45779 Helena Lopes                 00 [2820104] CIMO                POR     1:13:07 
   51  45793 Nadzeya Klapouskaya          00 [3290839] Standart            BLR     1:16:35 
   52  45753 Luidmila Titova              00 [1930523] NEVIS               RUS     1:19:00 
   53  45816 Elena Semyonova              60 [4230155] Ecounion            RUS     1:19:45 
   54  45812 Tetyana Piven                60 [170949] VET. CHARKOV         UKR     1:21:35 
   55  45798 Ann Karin Tjorhom            00 [3530216] Ganddal IL          NOR     1:24:47 
   56  45729 Mare Kitsnik                 62 [1270764] SAKU OK             EST     1:26:38 
   57  45708 Sini Salmenkylä              63 [700271] HS                   FIN     1:40:06 
   58  45737 Marianne Nyman               00 [1490701] PIHKAN              FIN     1:41:54 
   59  45751 Edel Sofie Nilsen            00 [1870038] Asker skiklubb      NOR     1:45:24 
   60  45786 Mar Garcia Perez             00 [2970760] Rumbo Madrid        ESP     1:49:29 
   61  45719 Irina Yashkova               59 [340836] St Petersburg        RUS     1:56:58 
   62  45727 Tiina Ritakorpi              63 [1190368] KanSu               FIN     2:10:41 
   63  45804 Anna Bisceglia               62 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI     2:59:44 

       45747 Cati Viúdez                  60 [1840510] Múrcia-O            ESP          mp