WMOC Long Qualiqui 03-07-2008 14:38
Results Long Quali 1created by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



M40 Qualification 1  (7 9.5 km  275 m   21 C        

    1  40073 Risto Haikonen               68 [2260997] Suunta ja Matka Oy  FIN       50:23 
    2  40136 Allan Mogensen               67 [3630597] OK Ravinen          SWE       51:36 
    3  40090 Jan Sidla                    00 [3540805] SKOB Zlin           CZE       52:49 
    4  40001 Vitek Pospisil               68 [80804] SPARTA PRAHA          CZE       52:53 
    5  40061 Andreas Rangert              00 [2420301] IK Hakarpspojk.     SWE       53:45 
    6  40005 Sergey Makeychik             67 [280791] SINTEZ               RUS       53:47 
    7  40054 Piotr Cych                   00 [2360972] WKS Slask Wroclaw   POL       55:47 
    8  40130 Michael Finkenstaedt         65 [4890659] OLV Uslar           GER       55:56 
    9  40077 Michael Stockmayer           00 [1540274] HSV OL              AUT       56:16 
   10  40042 Per Jansson                  00 [1710567] OK DJERF            SWE       56:46 
   11  40037 Petri Laaksonen              00 [1490916] TuS                 FIN       57:12 
   12  40065 Heiko Gossel                 65 [770933] USV DRESDEN          GER       58:31 
   13  40081 Daniel Hanselmann            00 [3010647] OLG Welsikon        SUI       59:12 
   14  40036 Per Arne Aadland             68 [320771] SAMNANGER IL         NOR       59:13 
   15  40023 Igor Ulchin                  64 [920148] DINAMO OLD           MDA       59:50 
   16  40047 Bill Edwards                 00 [1940558] OHV - Ori Hutt Vall NZL     1:00:25 
   17  40133 Panu Haaramo                 68 [4480175] Espoon Suunta       FIN     1:01:01 
   18  40117 Charlie Adams                64 [2600871] SYO                 GBR     1:01:13 
   19  40092 Petteri Kahari               65 [410879] Tampereen Pyrintö    FIN     1:01:45 
   20  40089 Stein Arne Olsen             00 [3520773] Sandnes IL          NOR     1:02:42 
   21  40095 Ferri Gassner                66 [3590524] NF Wien             AUT     1:03:00 
   22  40052 Grégoire Schrago             00 [2310089] CA ROSÉ             SUI     1:03:20 
   23  40087 Evgenei Korshunov            00 [3390362] Kaliningrad         RUS     1:03:39 
   24  40056 Valdis Kokoriss              00 [2410498] Mona                LAT     1:04:30 
   25  40106 Alberto Minguez              67 [4160317] Imperdible-Buff     ESP     1:04:56 
   26  40148 Vidas Armalis                66 [5550826] Solk Hellas         LTU     1:05:32 
   27  40145 Paul Liggins                 67 [1560048] AUSTRALOPERS        AUS     1:05:55 
   28  40031 Alexandr Angelov             67 [1380020] AMOR                RUS     1:06:13 
   29  40127 Anvar Nurislamov             68 [340836] St Petersburg        RUS     1:07:08 
   30  40131 Sergei Gaskevich             67 [4930836] St Petersburg       RUS     1:08:00 
   31  40045 Svein Nygaard                00 [1870448] LILLOMARKA OL       NOR     1:08:25 
   31  40076 Markus Hitz                  00 [2700655] OLK Argus           SUI     1:08:25 
   33  40066 Eddy Jansen                  66 [470398] KOL BELGIUM          BEL     1:09:47 
   34  40112 Jan-Olov Andersson           66 [4590561] OK Älgen            SWE     1:09:56 
   35  40091 Karel Cernoch                00 [3540805] SKOB Zlin           CZE     1:09:57 
   36  40039 Alfredo Micol                67 [1840510] Múrcia-O            ESP     1:11:13 
   37  40141 LAURI LAHTMÄE                68 [5340369] Kape                EST     1:11:47 
   38  40043 Mikko Talvitie               00 [1790380] KeU                 FIN     1:11:51 
   39  40119 Igor Andronov                00 [5720620] O-Kinef             RUS     1:12:23 
   40  40015 Gary Walford                 65 [600266] HOBNOK               GBR     1:14:11 
   41  40143 MAIROLT KAKKO                68 [5340071] Bona Fide           EST     1:14:16 
   42  40096 PLAMEN IVANOV                00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL     1:15:01 
   43  40074 Ramunas Casas                00 [2390027] Apuokas             LTU     1:15:49 
   44  40109 João Casal                   67 [1600672] Ori-Estarreja       POR     1:16:23 
   45  40009 Jean Michel Talon            68 [390763] SAGC 3308AQ          FRA     1:17:40 
   46  40098 TONY KOICHEV                 00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL     1:17:45 
   47  40024 LAURI LEPPIK                 64 [1130480] MANZA               EST     1:17:48 
   48  40082 Serge Baert                  65 [470398] KOL BELGIUM          BEL     1:18:17 
   49  40134 Jalle Josefsson              68 [5220469] Lunds OK            SWE     1:19:54 
   50  40029 Ilgiz Salikhov               68 [1330926] UFA UNITED          RUS     1:21:25 
   51  40123 Vladislav Kormshchikov       67 [340836] St Petersburg        RUS     1:21:39 
   52  40018 Ari-Pekka Koivisto           64 [700271] HS                   FIN     1:22:41 
   53  40146 Felix Diwok                  64 [2530568] OK G K.burg         AUT     1:24:48 
   54  40021 Mikhail Kharlamov            64 [760520] NAYADA               RUS     1:25:04 
   55  40140 Alan Hoff                    66 [5330058] BAOC                GBR     1:25:27 
   56  40072 INDREK JENTSON               64 [1200369] Kape                EST     1:26:26 
   57  40064 Nikolaus Adenstedt           00 [2530568] OK G K.burg         AUT     1:26:46 
   58  40125 Vsevolod Negashev            68 [340836] St Petersburg        RUS     1:27:24 
   59  40121 Igor Sbitnev                 66 [340836] St Petersburg        RUS     1:29:12 
   60  40027 Ernst Sultanbekov            68 [1330926] UFA UNITED          RUS     1:29:56 
   61  40135 João Martins                 67 [3270105] CLAC                POR     1:30:23 
   62  40071 Urs Sutter                   00 [2800870] Swiss S Team        SUI     1:30:38 
   63  40041 Alexey Kalmykov              00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS     1:31:16 
   64  40019 Jose Angel Ramos Ramon       64 [30005] ADOL                  ESP     1:33:07 
   65  40010 Jesus Hervas Lucas           68 [440759] RUMBO                ESP     1:38:43 
   66  40083 Oleg Kisil                   00 [3170247] HBM-Sochi           RUS     1:39:08 
   67  40139 Christian Imbrechts          60 [1800207] FRSO-Belgium        BEL     1:47:30 
   68  40155 Marius Curca                 00 [5770990] CSU Brasov          ROU     1:52:10 
   69  40102 Attilio Amato                68 [1240225] GOK                 ITA     1:55:17 
   70  40114 Rafael Romero Monis          67 [4610316] IMOS                ESP     2:19:49 
   71  40100 Piero Labanti                68 [1240225] GOK                 ITA     2:49:18 
   72  40151 Rafael Santigosa             00 [5620177] EUROFOR             ESP     3:26:46 



M40 Qualification 2  (7 9.5 km  270 m   21 C        

    1  40105 Edgaras Voveris              67 [4080049] Azuolas             LTU       52:11 
    2  40057 Peter Jacobsson              00 [2420301] IK Hakarpspojk.     SWE       53:05 
    3  40142 ARMO HIIE                    68 [5340369] Kape                EST       53:09 
    4  40086 Jens Koehler                 00 [3000076] Braunschweiger MTV  GER       54:01 
    5  40006 Alexander Afonyushkin        65 [290725] RAMENSKYE            RUS       54:58 
    6  40129 Martin Ward                  67 [4850834] SPOOK               GBR       57:19 
    7  40062 Robert Theiss                65 [1800207] FRSO-Belgium        BEL       58:19 
    8  40080 Tim Falck Weber              00 [2870186] Farum Tis. OK       DEN       59:17 
    9  40075 Koni Wildi                   00 [2700655] OLK Argus           SUI     1:00:09 
   10  40132 Peter Thelin                 67 [4910077] Bredaryds SOK       SWE     1:00:31 
   11  40116 Jan Gajda                    68 [4690932] USK Praha           CZE     1:00:48 
   12  40147 Rob Jessop                   68 [5490045] Auckland OC         NZL     1:00:52 
   13  40111 Jon Cross                    67 [4240211] FVO                 GBR     1:03:05 
   14  40068 Matti Korpela                00 [2730766] Saloisten R.        FIN     1:03:23 
   15  40016 Darius Peciura               64 [610697] Perkunas             LTU     1:03:52 
   16  40013 Nick Duca                    00 [520841] STARS                CAN     1:04:24 
   16  40060 Kristian Palm                00 [2420301] IK Hakarpspojk.     SWE     1:04:24 
   18  40038 Alexey Zhestovskiy           69 [340836] St Petersburg        RUS     1:04:43 
   19  40003 Andreas Grote                64 [160630] OLC SKOG             SUI     1:05:42 
   20  40118 Sergey Gusak                 00 [5720620] O-Kinef             RUS     1:05:59 
   20  40051 Sergiy Gnatiouk              00 [240279] HVO USA              USA     1:05:59 
   22  40122 Oleg Sbitnev                 66 [340836] St Petersburg        RUS     1:06:01 
   23  40097 TSVETAN TODOROV              00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL     1:06:33 
   24  40078 Domenico Lepori              64 [1350094] Care Vevey Orientat SUI     1:06:38 
   25  40063 Evgeniy Salatkin             68 [340836] St Petersburg        RUS     1:06:40 
   26  40108 Meelis ZIMMERMANN            68 [1200369] Kape                EST     1:06:53 
   27  40053 Christian Wehrli             00 [2310651] OLGBE               SUI     1:07:38 
   28  40067 Guy Tirez                    66 [470398] KOL BELGIUM          BEL     1:07:43 
   29  40137 Henrik Palmén                00 [4480175] Espoon Suunta       FIN     1:08:18 
   30  40026 Sobolev Oleg                 67 [1230812] Smolensk            RUS     1:08:24 
   31  40044 Tore Juvik                   00 [1860311] IL Gular            NOR     1:09:04 
   32  40144 Mika Vuorela                 64 [2910879] Tampereen Pyrintö   FIN     1:09:05 
   33  40103 Laurent Thuillier            65 [1800207] FRSO-Belgium        BEL     1:10:25 
   34  40110 Joao Pedro Valente           66 [1390126] CPOC                POR     1:10:39 
   35  40154 Gleb Sevastyanov             65 [34099] HBM OK                RUS     1:10:40 
   36  40058 Magnus Hakeman               00 [2420301] IK Hakarpspojk.     SWE     1:11:40 
   37  40094 Thomas Hlosta                00 [3780435] LC Erste Bank       AUT     1:12:05 
   38  40088 Alex Reichmuth               00 [2310650] OLGBA               SUI     1:12:50 
   39  40085 Marco Giovannini             67 [1240225] GOK                 ITA     1:13:46 
   40  40107 Arvydas Alkevicius           64 [1320486] Medeina             LTU     1:14:02 
   41  40011 Rafael Arranz Munoz          67 [440759] RUMBO                ESP     1:15:31 
   42  40128 Maxim Akimov                 66 [340836] St Petersburg        RUS     1:15:46 
   43  40008 Sergey Tozur                 68 [34099] HBM OK                RUS     1:17:05 
   44  40113 Juan Angel Alguacil          68 [4610316] IMOS                ESP     1:17:08 
   45  40046 Espen Fyhn Nilsen            00 [1870773] Sandnes IL          NOR     1:17:09 
   46  40124 Ilya Brenaizen               68 [340836] St Petersburg        RUS     1:18:21 
   47  40115 Gert Michael Binder          68 [4620508] MTV Hernals         AUT     1:18:41 
   48  40050 Lasse Sarparanta             64 [50729] Rasti-LUKKO           FIN     1:20:59 
   49  40079 Oleg Shvarev                 65 [730698] PERM                 RUS     1:22:55 
   50  40152 Jaromír Hánel                68 [5640796] SK Zvole            CZE     1:24:37 
   51  40101 Stefano Galletti             67 [1240225] GOK                 ITA     1:32:20 
   52  40104 Jan Dahlin                   64 [1770822] SoIK Hellas         SWE     1:32:26 
   53  40157 Artur Sudarikov                 [4280724] Ramenskoe           RUS     1:32:39 
   54  40049 Roland Reisenberger          68 [2530568] OK G K.burg         AUT     1:34:08 
   55  40084 Vlad Funtiakov               00 [3170247] HBM-Sochi           RUS     1:36:01 
   56  40022 Michael Drechsel             65 [770933] USV DRESDEN          GER     1:36:27 
   57  40035 Toomas Teekel                64 [1430715] R A E               EST     1:37:22 
   58  40126 Igor Averin                  68 [340836] St Petersburg        RUS     1:39:00 
   59  40020 Jose Luis Gomes Flores       64 [30677] OROS                  ESP     1:40:16 
   60  40012 Jiri Sterba                  64 [450809] SKV/SLOVANKV         CZE     1:41:54 
   61  40028 Sergey Kudryashov            66 [1330926] UFA UNITED          RUS     1:41:58 
   62  40014 John Worth                   65 [600266] HOBNOK               GBR     1:41:59 
   63  40153 Jon Ander Pikaza             67 [5670116] COBI                ESP     1:45:00 
   64  40007 Ronny Johan Solheim          66 [320771] SAMNANGER IL         NOR     1:53:42 
   65  40017 Sten Backman                 64 [700718] RAISU LUMOUS         FIN     2:01:16 
   66  40149 Emilio Macarro               00 [5620177] EUROFOR             ESP     2:05:09 
   67  40120 Oleg Melnikov                66 [340836] St Petersburg        RUS     2:13:19 
   68  40093 António Pedrosa              00 [3400115] COALA               POR     2:16:00 
   69  40032 José Perleques               67 [1390126] CPOC                POR     2:17:21 
   70  40030 Ildar Galeev                 66 [1330926] UFA UNITED          RUS     2:35:47 

       40070 Michael Grill                66 [2840517] Naturf. Vienna      AUT          mp 
       40025 Flavio Machado               67 [1170122] COSM                BRA          mp 
       40150 Massimiliano Lotti           00 [5620177] EUROFOR             ESP          mp