WMOC Long Finalsáb 05-07-2008 16:04
Results Long Finalcreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



W50 Final A  (81)       5.4 km  160 m   16 C        

    1  50724 Alida Abola                  54 [830741] RIGA                 LAT       44:31 
    2  50820 Lena Larsson                 00 [1770765] Sala OK             SWE       45:50 
    3  50729 Merja Puromies               58 [860326] IND-FIN4             FIN       46:04 
    4  50846 Kari Natvig                  57 [3920528] Nittedal O-lag      NOR       47:08 
    5  50898 Ruth Lynam                   54 [5700111] CNOC                IRL       47:31 
    6  50849 Jackie Hallett               57 [3930859] Sugarloaf OK        GBR       48:44 
    7  50880 Victoria Fershalova          58 [4920056] Baltijskij Bereg    RUS       49:26 
    8  50828 Gillian Ingham               00 [3110973] WOC                 NZL       50:16 
    9  50777 Gro Solnørdal                00 [1870758] RUDSBYGD IL         NOR       50:35 
    9  50741 Ursula WOLF                  54 [1120140] DAVOS               SUI       50:35 
   11  50766 Galina Akinina               00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS       51:03 
   12  50881 Anne Pelto-Huikko            58 [700157] EE                   FIN       51:31 
   13  50809 Katalin Karman               00 [2680272] HSE Szentendre      HUN       51:34 
   14  50792 Bjørg Svanberg               00 [1870753] ROYKEN O-LAG        NOR       51:48 
   15  50867 Taina Itkonen                56 [4260431] Lapin Veikot        FIN       52:14 
   16  50854 Inger Westerberg             00 [1680286] IF Hagen            SWE       52:34 
   17  50861 Jannike Wahlberg             57 [4100577] OK Kare             SWE       52:36 
   18  50879 Sinikka Illaru               54 [4790999] Delta               FIN       52:43 
   19  50851 Diane Leakey                 56 [3940811] SLOW                GBR       53:03 
   20  50855 Jane Johansson               00 [1680230] Gudhems IF          SWE       53:11 
   21  50819 Christina Olsson             00 [1770603] OK Silva            SWE       53:13 
   22  50759 Päivi Saarikoski Saarikosk   00 [1490701] PIHKAN              FIN       53:20 
   23  50897 Haverstad Helga              56 [1870446] Lierbygda OL        NOR       53:21 
   24  50714 Ada Kucharova                58 [300884] Tesla Brno           CZE       53:27 
   25  50859 Lena Jansson                 54 [1770352] Järla IF OK         SWE       53:44 
   26  50712 Olga Pozhidaeva              55 [270459] LOSK SPB             RUS       54:02 
   27  50824 Vitalija Ptashekiene         56 [1020147] DEVYNI              LTU       54:11 
   27  50782 Lis Dæhli                    00 [1870461] LØTEN O-LAG         NOR       54:11 
   29  50904 Lotta Valentin               00 [5760989] Gustavsbergs OK     SWE       54:28 
   30  50785 Irena Stankeviciute          00 [1950559] OK „Dainava“        LTU       54:50 
   31  50853 Eva Rabe Magnusson           00 [1680286] IF Hagen            SWE       55:00 
   32  50860 Pia-Lena Putkonen            56 [1770911] Tullinge SK         SWE       55:15 
   33  50852 Susan Key                    54 [4420487] melbourne forest ra AUS       56:29 
   34  50740 VAIKE TOMANN                 54 [950670] ORIENTUUR            EST       57:24 
   35  50871 Marianne Bandixen            58 [4580640] OLG Pfäffikon       SUI       57:38 
   36  50764 Natalia Babeti               00 [1640340] IND-ROU2            ROU       57:49 
   37  50829 Olga Vedina                  00 [3130169] ERMAK               RUS       58:24 
   38  50776 Siren Greve                  00 [1870062] Bergens TF          NOR       58:50 
   39  50716 Ivana Mrazkova               56 [560411] KOTLARKA PRA         CZE       59:07 
   40  50857 Birgitta Jansson             57 [1770217] Garphyttans IF      SWE       59:21 
   41  50746 SAIMA VÄRTON                 58 [1200394] Kobras              EST     1:00:17 
   42  50798 Salvinija Deksniene          58 [1020147] DEVYNI              LTU     1:00:18 
   42  50775 Elle Melbye                  00 [1870254] Heming/Njård        NOR     1:00:18 
   44  50781 Karin Galaaen                00 [1870784] Selbu OK            NOR     1:00:35 
   45  50821 Linneá Carlsson              00 [1770798] Skarpnäcks OL       SWE     1:00:44 
   46  50704 Tetyana Bozhko               57 [140100] CHERKASY             UKR     1:00:48 
   47  50730 Kirsi Hakomaki               57 [860326] IND-FIN4             FIN     1:01:03 
   48  50814 Ulla Engelby                 54 [2850691] Pan-Kristianstad    SWE     1:01:04 
   49  50717 Gea Rennel                   58 [590240] HARJU K RSK          EST     1:01:17 
   50  50832 Tatiana Yaroslavtseva        58 [290725] RAMENSKYE            RUS     1:01:40 
   51  50728 Raili Liimatainen            55 [840742] RIIHIMAEN S          FIN     1:02:14 
   52  50755 Tiina Leskinen               57 [50472] LYNX                  FIN     1:02:22 
   53  50739 ANNE AROLD                   54 [950670] ORIENTUUR            EST     1:02:27 
   54  50718 Tiina Talisoo                56 [590240] HARJU K RSK          EST     1:02:42 
   55  50896 Tokheim Berit Oppedal        56 [1870446] Lierbygda OL        NOR     1:02:47 
   56  50811 Maija Kerkola                58 [4390879] Tampereen Pyrintö   FIN     1:03:40 
   57  50850 Christine Robinson           56 [3940811] SLOW                GBR     1:03:43 
   58  50899 Maria Andersson              00 [4910077] Bredaryds SOK       SWE     1:04:23 
   59  50773 Ülle Kadak                   00 [1760438] LEHOLA              EST     1:05:03 
   60  50779 Mona Bugge Haug              00 [1870625] OL Vallset S        NOR     1:05:40 
   61  50745 Airi Toivonen                56 [1190506] MS PARMA            FIN     1:05:57 
   62  50868 Marina Kozlova               58 [4270134] Csanty              RUS     1:06:06 
   63  50719 Leena Salmenkylä-Mattila     58 [700271] HS                   FIN     1:06:59 
   64  50731 Ecaterina Castravet          57 [920148] DINAMO OLD           MDA     1:08:06 
   65  50758 Maikka Väli-Klemelä          00 [1490143] Delta               FIN     1:08:16 
   65  50863 Tetyana Hutsalenko           57 [170949] VET. CHARKOV         UKR     1:08:16 
   67  50763 Luovula Pia                  58 [4520863] Suosmeren Salpa     FIN     1:08:17 
   68  50827 Linda Pakuls                 00 [3100231] Guildford Ori.s     GBR     1:10:23 
   69  50804 Irina Lomova                 57 [340836] St Petersburg        RUS     1:10:50 
   70  50841 Annlou Husen                 00 [3160185] Farum OK            DEN     1:10:51 
   71  50892 Ing-Marie Hjert                 [1680182] Falkopings AIK OK   SWE     1:11:25 
   72  50780 Kari Osmoen                  00 [1870679] OS IL               NOR     1:12:26 
   73  50866 Solli Rannveig               55 [1870039] ASKØY 0-LAG         NOR     1:13:57 
   74  50703 Lidiia Gavrylenko            55 [120385] KIEV                 UKR     1:14:10 
   75  50761 Sirpa Kangasaho              00 [1490143] Delta               FIN     1:16:17 
   76  50752 Helle Rennu                  54 [1270764] SAKU OK             EST     1:17:20 
   77  50772 Anita Talltjärn              00 [1740107] CLUB OK TOR         SWE     1:18:13 
   78  50711 Elena Shek Lovsepyanz        54 [270459] LOSK SPB             RUS     1:19:54 
   79  50705 Olga Ozhegova                55 [220587] OK M MOSCOW          RUS     1:21:01 
   80  50815 Elisabeth Annersand          00 [1870616] OK Tyr              SWE     1:25:49 

       50873 Phillippa Poole              58 [4800537] NorthWest Orienteer NZL          mp 



W50 Final B  (80)       5.1 km  80 m   13 C         

    1  50787 Siri Økstad                  00 [1870556] Oddersjaa           NOR       46:38 
    2  50754 Siiri Poopuu                 57 [1340354] JOKA                EST       47:51 
    3  50726 Kristina Ahlqvist            54 [840980] YNX                  FIN       51:20 
    4  50747 AILI LAANJÕE                 54 [1200394] Kobras              EST       52:48 
    5  50838 Sinikka Taimisto             00 [1490506] MS PARMA            FIN       53:00 
    6  50797 Carol Edwards                57 [150921] TVOC                 GBR       54:17 
    7  50774 Karin Bergström              00 [1770218] Gävle OK            SWE       55:55 
    8  50791 Anne Lise Andreassen         00 [1870772] SANDEFJORD OK       NOR       57:10 
    9  50864 Tuire Niemi                  54 [840879] Tampereen Pyrintö    FIN       57:31 
    9  50822 Marianne Axelsson            00 [1770896] Tjällmo-God. OK     SWE       57:31 
   11  50893 Elsa Murskaja                58 [5570342] INUS                FIN       57:33 
   12  50744 Marita Saari                 56 [1190259] HIISI               FIN       57:54 
   13  50771 PÄIVI KARJALAINEN            00 [1820779] Savon Rasti         FIN       57:59 
   14  50830 Christine Jepson             00 [3250832] Southdowns          GBR       58:21 
   15  50784 Valentina Dmitrieva          00 [1930523] NEVIS               RUS       58:29 
   16  50796 Lida Michailova              00 [1950559] OK „Dainava“        LTU       59:52 
   17  50886 Niculina Maiorescu           55 [4450130] CS Mentor Silva     ROU     1:00:16 
   18  50707 Tamara Vorobieva             56 [220587] OK M MOSCOW          RUS     1:00:22 
   19  50885 Annica Magnusson             58 [1870384] KFUM Orebro         SWE     1:00:56 
   20  50783 Frances Watkins              00 [1880740] RFL                 GBR     1:03:44 
   20  50823 Tatyana Shamshurina          58 [1090408] Korolyov            RUS     1:03:44 
   22  50807 Tatiana Kochkina             54 [340098] Cheboksary           RUS     1:03:59 
   23  50894 Elise Johanson                  [1680182] Falkopings AIK OK   SWE     1:04:18 
   24  50801 Margi Freemantle             00 [2440046] Aussie Kangaroo     AUS     1:04:29 
   25  50902 Bodil Klagegg                54 [1870399] Kolbotn/Skimt       NOR     1:05:01 
   26  50901 Olga Shustrova               58 [340836] St Petersburg        RUS     1:05:22 
   27  50715 Simonne Silvi                55 [470398] KOL BELGIUM          BEL     1:05:25 
   28  50760 Jaana Mannonen               00 [1490916] TuS                 FIN     1:06:21 
   29  50713 Tatiana Erokhina             58 [280791] SINTEZ               RUS     1:06:41 
   30  50874 Antonia Sanchez Martinez     56 [4820084] C. E. Colivenc      ESP     1:06:58 
   31  50789 Bente Tangen Wikstrøm        00 [1870250] HEIN O-LAG          NOR     1:07:20 
   32  50710 Anneli Ojapalo               55 [230719] RAJAMAEN RYK         FIN     1:07:23 
   33  50833 Pauline McAdam               00 [3350838] STAG                GBR     1:08:36 
   34  50721 Anne Vaikjärv                57 [700959] VUNDER EST           EST     1:09:05 
   35  50720 Päivi Raatikainen            58 [700454] LOHIRA               FIN     1:09:16 
   36  50810 Nadezda Zhaleyko             00 [220587] OK M MOSCOW          RUS     1:09:31 
   37  50888 Claire Adam-Muyllaert        57 [1800207] FRSO-Belgium        BEL     1:10:03 
   38  50802 Malfa Peter                  00 [2460934] Utoe Bellinzona     SUI     1:10:46 
   39  50862 Irina Koshcheeva             00 [220587] OK M MOSCOW          RUS     1:11:11 
   40  50769 Anna-Lena Mårtensson         00 [1870851] ST-MALMBY OK        SWE     1:11:53 
   41  50869 Olga Yurchenko               58 [4270134] Csanty              RUS     1:12:03 
   42  50895 M.ª Eulalia Fernandez        53 [5670116] COBI                ESP     1:12:04 
   43  50794 Natalia Lazareva             00 [2040362] Kaliningrad         RUS     1:12:10 
   44  50727 Paula Lepistö                56 [840365] KANGASALA SK         FIN     1:12:27 
   45  50736 RAISA KHORASKINA             54 [340836] St Petersburg        RUS     1:13:04 
   46  50732 Roma Baleisiene              56 [1020147] DEVYNI              LTU     1:13:44 
   47  50786 Turid Opsahl                 00 [1870461] LØTEN O-LAG         NOR     1:14:01 
   48  50751 Liisa Honkavaara             57 [1250489] Mesikämmenet        FIN     1:15:06 
   49  50891 Anna Maija Kurppa            55 [5450386] Kilon Kyllikit      FIN     1:16:44 
   50  50858 Margareta Meiton             57 [1770293] IFK Lidingö SOK     SWE     1:18:01 
   51  50700 Elena Saavedra               57 [30005] ADOL                  ESP     1:18:06 
   52  50872 Linda hayles                 54 [20166] EPOC                  GBR     1:18:13 
   53  50817 Tarja Hanttu                 00 [2770734] RastiNokia          FIN     1:18:35 
   54  50702 Nadiya Nayda                 54 [110513] NACH KLUB            UKR     1:18:42 
   55  50840 Hannele Knaapinen            00 [1490777] SauvU               FIN     1:19:02 
   56  50844 Brigitte Segret              58 [910500] Montpellier MSO      FRA     1:19:04 
   57  50765 Yvonne Carlsson              00 [1680392] K-Kolsva OK         SWE     1:20:11 
   58  50753 Anu Pallon                   55 [1340354] JOKA                EST     1:21:27 
   59  50842 Anne Gjestemoen              00 [1870062] Bergens TF          NOR     1:21:41 
   60  50900 Elisabet Martensson Jonsso   57 [1870352] Järla IF OK         SWE     1:22:57 
   61  50903 Anne Host                    54 [1870254] Heming/Njård        NOR     1:24:25 
   62  50818 Ellen Kühn Jensen            00 [1770383] KFIU                DEN     1:26:47 
   63  50877 Katy Stubbs                  56 [4840066] BKO                 GBR     1:26:55 
   64  50709 Galina Suchilova             56 [220587] OK M MOSCOW          RUS     1:29:14 
   65  50889 Leena Demetriades            57 [5450386] Kilon Kyllikit      FIN     1:29:57 
   66  50806 Raisa Ipatova                55 [340836] St Petersburg        RUS     1:31:34 
   67  50793 Kaisu Toivonen               00 [2010552] OC-Ataset           FIN     1:32:13 
   68  50837 Marie Roberts                57 [940479] MANCHESTER OC        GBR     1:34:59 
   69  50882 Marie-Christine Guignard     58 [5080711] Prytanée Orientatio FRA     1:39:03 
   70  50799 Jelena Leesment              58 [950670] ORIENTUUR            EST     1:39:33 
   71  50812 Sisko Nevala                 00 [2770734] RastiNokia          FIN     1:41:04 
   72  50875 Amparo Sanchis Brotons       55 [4820084] C. E. Colivenc      ESP     1:42:18 
   73  50706 Elena Sukhodonova            56 [220587] OK M MOSCOW          RUS     1:42:43 
   74  50734 Marina Cherkasova            55 [340836] St Petersburg        RUS     1:42:59 
   75  50805 Elena Gryaznevich            56 [340836] St Petersburg        RUS     1:44:31 
   76  50770 Pia Pettinari                00 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI     2:20:51 

       50749 KATRIN KRIISKA               54 [1200164] EOL                 EST          mp 
       50778 Lise Hørtvedt                00 [1870401] Kongsberg OL        NOR          mp 
       50790 Lise Havik                   00 [1870038] Asker skiklubb      NOR          mp 
       50831 Olga Burlinova               56 [290725] RAMENSKYE            RUS          mp 



W50 Final C  (35)       4.0 km  70 m   11 C         

    1  50725 Ligita Indriksone            56 [830741] RIGA                 LAT       43:47 
    2  50825 Debbie Davey                 00 [2960961] Waggaroos           AUS       45:26 
    3  50856 Kristina Sippus-Hall         58 [1770137] Dalaportens OL      SWE       49:11 
    4  50845 Claudie Berjoan              55 [910500] Montpellier MSO      FRA       50:05 
    5  50826 Kaija Heino                  57 [840165] Epilän Esa           FIN       53:18 
    6  50748 MARJE TOBRELUTS              56 [1200394] Kobras              EST       53:35 
    7  50884 Inge Bosina                  56 [3590524] NF Wien             AUT       55:46 
    8  50756 Gertraud Leonhardt           00 [1470210] FUERSTENFELD        AUT       56:58 
    9  50708 Lidia Belomoina              58 [220587] OK M MOSCOW          RUS       59:40 
   10  50843 Berit Grande                 00 [1870204] FREIDIG             NOR     1:00:26 
   11  50742 Lene Hansen                  55 [1160255] HERLUFSHOLM OK      DEN     1:09:38 
   12  50795 Alla Asylova                 00 [2040362] Kaliningrad         RUS     1:09:57 
   13  50878 Melinda Riley                56 [4840871] SYO                 GBR     1:11:31 
   14  50743 Anne Hannukainen             57 [1190368] KanSu               FIN     1:13:09 
   15  50750 Sonia Bastian                53 [1170122] COSM                BRA     1:13:26 
   16  50865 Dominique Ruffier            56 [4170763] SAGC 3308AQ         FRA     1:13:34 
   17  50834 Maria Dumitru                00 [2900131] CS Otopeni          ROU     1:15:48 
   18  50847 Rita Pellegrini              55 [1700007] C.O. AGET LUGANO    SUI     1:18:02 
   19  50733 Zaiga Udre                   58 [1030050] B&B                 LAT     1:19:37 
   20  50800 Eeva Liukkala                00 [2430244] Hauhon Sisu         FIN     1:20:15 
   21  50848 Julie Bedwell                58 [3930859] Sugarloaf OK        GBR     1:22:25 
   22  50816 Blakstad Gunvor              00 [1870556] Oddersjaa           NOR     1:23:27 
   23  50701 Svitlana Filchenlko          56 [110513] NACH KLUB            UKR     1:25:31 
   24  50757 Irina Unrur                  00 [1480187] FAURI               MDA     1:27:29 
   25  50887 Encarnacion Cardona          55 [5280109] Club Veleta Orienta ESP     1:29:22 
   26  50876 Paqui Camus Esteve           57 [4820084] C. E. Colivenc      ESP     1:30:31 
   27  50839 Anne Raunio                  00 [1490777] SauvU               FIN     1:30:53 
   28  50890 Satu Kettunen                54 [5450386] Kilon Kyllikit      FIN     1:32:31 
   29  50835 Eszter Fedorcsak             00 [3580495] Mirzi               AUT     1:36:38 
   30  50813 Annaroes Haerry              00 [2800870] Swiss S Team        SUI     1:38:14 
   31  50723 Carmen Pla Cuevas            58 [30005] ADOL                  ESP     1:45:49 
   32  50808 Nermin Fenmen                56 [2590557] ODTU                TUR     1:47:15 
   33  50768 Galina Zhorina               00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS     1:51:52 
   34  50722 Rafaela Rodriguez            54 [30005] ADOL                  ESP     2:33:47 

       50883 Ana Cintra                   57 [1170122] COSM                BRA          mp