WMOC Long Finalsáb 05-07-2008 16:04
Results Long Finalcreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat        Time 



M40 Final A  (78)       10.5 km  340 m   28 C       

    1  40136 Allan Mogensen               67 [3630597] OK Ravinen          SWE     1:03:24 
    2  40142 ARMO HIIE                    68 [5340369] Kape                EST     1:07:08 
    3  40105 Edgaras Voveris              67 [4080049] Azuolas             LTU     1:08:20 
    4  40001 Vitek Pospisil               68 [80804] SPARTA PRAHA          CZE     1:08:47 
    5  40057 Peter Jacobsson              00 [2420301] IK Hakarpspojk.     SWE     1:09:11 
    6  40036 Per Arne Aadland             68 [320771] SAMNANGER IL         NOR     1:10:01 
    7  40081 Daniel Hanselmann            00 [3010647] OLG Welsikon        SUI     1:11:08 
    8  40047 Bill Edwards                 00 [1940558] OHV - Ori Hutt Vall NZL     1:11:39 
    9  40006 Alexander Afonyushkin        65 [290725] RAMENSKYE            RUS     1:11:52 
   10  40013 Nick Duca                    00 [520841] STARS                CAN     1:11:56 
   11  40054 Piotr Cych                   00 [2360972] WKS Slask Wroclaw   POL     1:12:19 
   12  40037 Petri Laaksonen              00 [1490916] TuS                 FIN     1:12:22 
   13  40144 Mika Vuorela                 64 [2910879] Tampereen Pyrintö   FIN     1:13:12 
   14  40080 Tim Falck Weber              00 [2870186] Farum Tis. OK       DEN     1:14:47 
   15  40148 Vidas Armalis                66 [5550826] Solk Hellas         LTU     1:15:02 
   16  40042 Per Jansson                  00 [1710567] OK DJERF            SWE     1:15:45 
   17  40062 Robert Theiss                65 [1800207] FRSO-Belgium        BEL     1:15:54 
   18  40086 Jens Koehler                 00 [3000076] Braunschweiger MTV  GER     1:16:15 
   18  40130 Michael Finkenstaedt         65 [4890659] OLV Uslar           GER     1:16:15 
   20  40095 Ferri Gassner                66 [3590524] NF Wien             AUT     1:16:20 
   21  40005 Sergey Makeychik             67 [280791] SINTEZ               RUS     1:16:52 
   22  40147 Rob Jessop                   68 [5490045] Auckland OC         NZL     1:17:10 
   23  40092 Petteri Kahari               65 [410879] Tampereen Pyrintö    FIN     1:18:24 
   24  40145 Paul Liggins                 67 [1560048] AUSTRALOPERS        AUS     1:18:51 
   25  40090 Jan Sidla                    00 [3540805] SKOB Zlin           CZE     1:19:25 
   26  40075 Koni Wildi                   00 [2700655] OLK Argus           SUI     1:19:35 
   27  40061 Andreas Rangert              00 [2420301] IK Hakarpspojk.     SWE     1:20:02 
   28  40117 Charlie Adams                64 [2600871] SYO                 GBR     1:20:05 
   29  40133 Panu Haaramo                 68 [4480175] Espoon Suunta       FIN     1:20:14 
   30  40131 Sergei Gaskevich             67 [4930836] St Petersburg       RUS     1:20:46 
   31  40044 Tore Juvik                   00 [1860311] IL Gular            NOR     1:21:30 
   32  40077 Michael Stockmayer           00 [1540274] HSV OL              AUT     1:21:37 
   33  40065 Heiko Gossel                 65 [770933] USV DRESDEN          GER     1:21:52 
   34  40078 Domenico Lepori              64 [1350094] Care Vevey Orientat SUI     1:22:14 
   35  40116 Jan Gajda                    68 [4690932] USK Praha           CZE     1:22:23 
   36  40097 TSVETAN TODOROV              00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL     1:23:03 
   37  40052 Grégoire Schrago             00 [2310089] CA ROSÉ             SUI     1:23:04 
   38  40068 Matti Korpela                00 [2730766] Saloisten R.        FIN     1:23:25 
   39  40154 Gleb Sevastyanov             65 [34099] HBM OK                RUS     1:23:36 
   40  40129 Martin Ward                  67 [4850834] SPOOK               GBR     1:24:30 
   41  40056 Valdis Kokoriss              00 [2410498] Mona                LAT     1:26:34 
   42  40106 Alberto Minguez              67 [4160317] Imperdible-Buff     ESP     1:26:38 
   43  40132 Peter Thelin                 67 [4910077] Bredaryds SOK       SWE     1:26:43 
   44  40060 Kristian Palm                00 [2420301] IK Hakarpspojk.     SWE     1:27:58 
   45  40023 Igor Ulchin                  64 [920148] DINAMO OLD           MDA     1:28:13 
   46  40003 Andreas Grote                64 [160630] OLC SKOG             SUI     1:28:18 
   47  40051 Sergiy Gnatiouk              00 [240279] HVO USA              USA     1:28:59 
   48  40087 Evgenei Korshunov            00 [3390362] Kaliningrad         RUS     1:29:09 
   49  40016 Darius Peciura               64 [610697] Perkunas             LTU     1:29:33 
   50  40108 Meelis ZIMMERMANN            68 [1200369] Kape                EST     1:29:47 
   51  40031 Alexandr Angelov             67 [1380020] AMOR                RUS     1:29:56 
   52  40076 Markus Hitz                  00 [2700655] OLK Argus           SUI     1:30:41 
   53  40109 João Casal                   67 [1600672] Ori-Estarreja       POR     1:32:06 
   53  40053 Christian Wehrli             00 [2310651] OLGBE               SUI     1:32:06 
   55  40011 Rafael Arranz Munoz          67 [440759] RUMBO                ESP     1:32:21 
   55  40089 Stein Arne Olsen             00 [3520773] Sandnes IL          NOR     1:32:21 
   57  40122 Oleg Sbitnev                 66 [340836] St Petersburg        RUS     1:32:35 
   58  40103 Laurent Thuillier            65 [1800207] FRSO-Belgium        BEL     1:32:46 
   59  40045 Svein Nygaard                00 [1870448] LILLOMARKA OL       NOR     1:34:32 
   60  40067 Guy Tirez                    66 [470398] KOL BELGIUM          BEL     1:35:54 
   61  40110 Joao Pedro Valente           66 [1390126] CPOC                POR     1:36:22 
   62  40038 Alexey Zhestovskiy           69 [340836] St Petersburg        RUS     1:36:27 
   63  40137 Henrik Palmén                00 [4480175] Espoon Suunta       FIN     1:36:32 
   64  40091 Karel Cernoch                00 [3540805] SKOB Zlin           CZE     1:37:26 
   65  40043 Mikko Talvitie               00 [1790380] KeU                 FIN     1:37:34 
   66  40094 Thomas Hlosta                00 [3780435] LC Erste Bank       AUT     1:38:01 
   67  40026 Sobolev Oleg                 67 [1230812] Smolensk            RUS     1:40:05 
   68  40118 Sergey Gusak                 00 [5720620] O-Kinef             RUS     1:41:45 
   69  40008 Sergey Tozur                 68 [34099] HBM OK                RUS     1:42:27 
   70  40141 LAURI LAHTMÄE                68 [5340369] Kape                EST     1:42:48 
   71  40143 MAIROLT KAKKO                68 [5340071] Bona Fide           EST     1:43:28 
   72  40082 Serge Baert                  65 [470398] KOL BELGIUM          BEL     1:45:11 
   73  40063 Evgeniy Salatkin             68 [340836] St Petersburg        RUS     1:47:38 
   74  40058 Magnus Hakeman               00 [2420301] IK Hakarpspojk.     SWE     1:48:31 
   75  40111 Jon Cross                    67 [4240211] FVO                 GBR     2:01:32 
   76  40127 Anvar Nurislamov             68 [340836] St Petersburg        RUS     2:02:48 

       40073 Risto Haikonen               68 [2260997] Suunta ja Matka Oy  FIN          mp 
       40112 Jan-Olov Andersson           66 [4590561] OK Älgen            SWE          mp 



M40 Final B  (59)       8.0 km  300 m   19 C        

    1  40039 Alfredo Micol                67 [1840510] Múrcia-O            ESP     1:02:41 
    2  40115 Gert Michael Binder          68 [4620508] MTV Hernals         AUT     1:05:20 
    3  40046 Espen Fyhn Nilsen            00 [1870773] Sandnes IL          NOR     1:06:22 
    4  40088 Alex Reichmuth               00 [2310650] OLGBA               SUI     1:06:53 
    5  40015 Gary Walford                 65 [600266] HOBNOK               GBR     1:07:17 
    6  40113 Juan Angel Alguacil          68 [4610316] IMOS                ESP     1:09:08 
    7  40100 Piero Labanti                68 [1240225] GOK                 ITA     1:09:11 
    8  40079 Oleg Shvarev                 65 [730698] PERM                 RUS     1:09:25 
    9  40018 Ari-Pekka Koivisto           64 [700271] HS                   FIN     1:10:53 
   10  40074 Ramunas Casas                00 [2390027] Apuokas             LTU     1:11:26 
   11  40119 Igor Andronov                00 [5720620] O-Kinef             RUS     1:11:41 
   12  40009 Jean Michel Talon            68 [390763] SAGC 3308AQ          FRA     1:12:04 
   13  40107 Arvydas Alkevicius           64 [1320486] Medeina             LTU     1:14:01 
   14  40098 TONY KOICHEV                 00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL     1:14:39 
   15  40066 Eddy Jansen                  66 [470398] KOL BELGIUM          BEL     1:15:17 
   16  40134 Jalle Josefsson              68 [5220469] Lunds OK            SWE     1:16:44 
   17  40072 INDREK JENTSON               64 [1200369] Kape                EST     1:16:51 
   18  40024 LAURI LEPPIK                 64 [1130480] MANZA               EST     1:17:05 
   19  40028 Sergey Kudryashov            66 [1330926] UFA UNITED          RUS     1:17:08 
   19  40041 Alexey Kalmykov              00 [1690505] MPEI MOSCOW         RUS     1:17:08 
   21  40071 Urs Sutter                   00 [2800870] Swiss S Team        SUI     1:17:17 
   22  40029 Ilgiz Salikhov               68 [1330926] UFA UNITED          RUS     1:17:31 
   23  40096 PLAMEN IVANOV                00 [3850080] Bulgaria NMT        BUL     1:17:58 
   24  40135 João Martins                 67 [3270105] CLAC                POR     1:18:08 
   25  40152 Jaromír Hánel                68 [5640796] SK Zvole            CZE     1:18:13 
   26  40084 Vlad Funtiakov               00 [3170247] HBM-Sochi           RUS     1:18:31 
   27  40125 Vsevolod Negashev            68 [340836] St Petersburg        RUS     1:18:54 
   28  40146 Felix Diwok                  64 [2530568] OK G K.burg         AUT     1:19:04 
   29  40035 Toomas Teekel                64 [1430715] R A E               EST     1:19:12 
   30  40083 Oleg Kisil                   00 [3170247] HBM-Sochi           RUS     1:20:27 
   31  40022 Michael Drechsel             65 [770933] USV DRESDEN          GER     1:20:58 
   32  40020 Jose Luis Gomes Flores       64 [30677] OROS                  ESP     1:21:55 
   33  40099 Roar Bye                     00 [1870496] Modum O-lag         NOR     1:22:13 
   34  40101 Stefano Galletti             67 [1240225] GOK                 ITA     1:22:40 
   35  40021 Mikhail Kharlamov            64 [760520] NAYADA               RUS     1:22:47 
   36  40114 Rafael Romero Monis          67 [4610316] IMOS                ESP     1:24:36 
   36  40155 Marius Curca                 00 [5770990] CSU Brasov          ROU     1:24:36 
   38  40019 Jose Angel Ramos Ramon       64 [30005] ADOL                  ESP     1:28:58 
   39  40027 Ernst Sultanbekov            68 [1330926] UFA UNITED          RUS     1:29:33 
   40  40153 Jon Ander Pikaza             67 [5670116] COBI                ESP     1:30:02 
   41  40007 Ronny Johan Solheim          66 [320771] SAMNANGER IL         NOR     1:30:32 
   42  40050 Lasse Sarparanta             64 [50729] Rasti-LUKKO           FIN     1:32:14 
   43  40140 Alan Hoff                    66 [5330058] BAOC                GBR     1:36:15 
   44  40104 Jan Dahlin                   64 [1770822] SoIK Hellas         SWE     1:36:52 
   45  40049 Roland Reisenberger          68 [2530568] OK G K.burg         AUT     1:37:23 
   46  40014 John Worth                   65 [600266] HOBNOK               GBR     1:39:23 
   47  40139 Christian Imbrechts          60 [1800207] FRSO-Belgium        BEL     1:41:22 
   48  40149 Emilio Macarro               00 [5620177] EUROFOR             ESP     1:41:51 
   49  40010 Jesus Hervas Lucas           68 [440759] RUMBO                ESP     1:44:42 
   50  40017 Sten Backman                 64 [700718] RAISU LUMOUS         FIN     1:44:49 
   51  40102 Attilio Amato                68 [1240225] GOK                 ITA     1:50:34 
   52  40030 Ildar Galeev                 66 [1330926] UFA UNITED          RUS     1:53:48 
   53  40093 António Pedrosa              00 [3400115] COALA               POR     1:58:52 
   54  40032 José Perleques               67 [1390126] CPOC                POR     2:23:15 
   55  40012 Jiri Sterba                  64 [450809] SKV/SLOVANKV         CZE     2:39:14 
   56  40025 Flavio Machado               67 [1170122] COSM                BRA     3:13:36 
   57  40151 Rafael Santigosa             00 [5620177] EUROFOR             ESP     3:17:06 

       40064 Nikolaus Adenstedt           00 [2530568] OK G K.burg         AUT          mp 
       40128 Maxim Akimov                 66 [340836] St Petersburg        RUS          mp